Binnenlandsch Nieuws. dat zij een gulden tweemaal omkeeren voor hem uittegeven varen in de harten van hunne hoorders en ten gevolge heb ben dat zij hunne dubbeltjes herhaaldelijk omkeeren voor die uittegeven voor jenever. Van die zijde moet het worden ge wacht; de godsdienstleeraars tot het volk sprekende moeten zich het vertrouwen, de liefde, den ijver en zucht tot na volging van hun voorbeeld meer en meer verwerven. De geldelijke uitgaven voor de bezoldiging der leeraars door belastingen van ons gevorderdmoeten meer productief wor den gemaakt, want die aanzienlijke sommen, jaren achter een uitgegeven en nog altijd tot zulk een doel uitgekeerd, moeten rente dragen en die eenige jaren dienst heeft, mag wel eens goed onderzoeken en zich onpartijdig afvragen #wat nut heb ik gesticht?" maar ons niet afschepen met een wissel op de eeuwigheid. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te HolwerdH. G. Cannegietermed. doet. te Hallumen tot rechter in de arr.-rechtbank te Groningen Mr. "W. J. Feith, thans rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten. Bij Koninklijk besluit van den 24sten Augustus, N°. 90, ziju benoemd tot ambtenaren der 2de kl. van de burger lijke dienst in Nederl.-Indië de heerenH. Visser, J. P. G. Kruyt en G. H. Blankenallen candidaat in de god geleerdheid en de heer J. M. W. van der Palmgewezen kweekelingen aan de Koninklijke Academie te Delft. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl., J. L. baron van Isselmudethans in Oost-Indiëop verzoekeervol ontsla gen met den laatsten dier maandwaarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Z. M. heeft den officier van gez. 2de kl., M. R. Gantz, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië. Op den aanstaanden verjaardag van den Prins van Oranje (4 September e. k.) valt de burgerlijke meerderja righeid van dien Prins in, daar Z. K. H. alsdan den 2 3jari- gen leeftijd heeft volbracht. Men verneemt, dat die feestdag door onzen troonopvolger en zijn Koninklijke ouders zal ge vierd worden aan het hof van HD. grootvaderden Koning van Wurtemberg, ingevolge den wensch van dien grijzen Vorst. Z. K. H. Prins Amadeus van Savoije is hedenver gezeld van Hd. gevolg, met den lsteD spoortrein van 's Hage alhier aangekomen ten einde de Musea enz. te bezichtigente 4 uur is Z. K. H. weder naar 's Graven- hage teruggekeerd. Te 's Hertogenbosch is in den ouderdom van 87 jaren overledende heer Michel Onyphrius baron Thoe Schwar- zenberg en Hohenlandsbergde laatst overgeblevene van het huis van Prins Willem V, bij wien hij als page fun geerde. Hij was geboren den 21sten Julij 17 75 te Rinsu- mageest in Friesland. De tentoonstelling van oud- en merkwaardigheden te Delft, gehouden van af 3 Julij tot 20 dezer, is door ruim 28,400 personen bezocht. Zijn wij wel onderrigt, dan zouden eenige inzenders voor de tentoonstelling van oudheden bereids hunne voorwerpen aan het rijk hebben afgestaan ingevolge de missive van den Minister van Binnenlandsche Zakenin de voorrede van den catalogus opgenomen. Met zekerheid kunnen wij berigten dat sommige voorwerpen die meer bepaald op Delft betrek - king hebbendoor de bezitters aan het archief dier stad zijn geschonken. Een geacht ingezeten van Amsterdam heeft opgerigt een weldadige stichting, onder den naam: //Stichting voor den ambachtsstand Constantia-woningenmet het doel, om eenige ondersteuning te verschaffen aan ambachtslieden den ouderdom van 60 jaren bereikt hebbende, en gedurende 12 jaren bij denzelfden patroon werkzaam geweest. Door het bestuur der inrigting te kiezenwordt aan de gekozenen voorloopig ten getale van 20 verstrekt vrije en kostelooze woning in de perceelen in de Willemstraat en zoo mogelijk een geldelijke tegemoetkoming. De laatste der drie ijzeren draaibruggenwaarvan de late voltooijing de werkzaamheden aan den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden zeer heeft vertraagdis thans ook ter plaatse van bestemming aangekomen. Hoewel nog zeer veel te doen overig blijft, schijnt gegronde hoop te bestaandat de werken op den lsten October in zooverre zuilen zijn voltooid, dat de lijn over de geheele lengte zal kunnen worden bereden en verwacht men dat dit tijdstip aanvankelijk door den Minister van Binnenlandsche Zaken tot de opening voor het publiek verkeer vastgesteld, niet veel zal worden overschreden. Dingsdag arriveerde dan ook te Leeuwarden twee heerenten einde voor de maatschappij welke met de exploitatie der Staatsspoorwegen is belast voorloopige schikkingen voor een aanstaande opening te tref fen en hebben deze met den eerstaanwezenden ingenieur de werken bezigtigd. Woensdag had te Woerden de aangekondigde hard draverij van wege de Maatschappij van Landbouw plaats. Aan die van des voormiddags voor paarden die nimmer een prijs gewonnen hebben - namen er 18 deel, en werd de prijs, een fraaije vergulde pendule met stolp, behaald door de Ras van den heer J. van der Louw te Veldhui zen, terwijl de premie, een moderne zilveren tafelbel, aan de Susanna van den heer S. Tam te Moordrecht ten deel viel. Des namiddags - voor paarden van zfessen klaar - dongen er 8 naar den prijs, zijnde een moderne zilveren koffijkan op zilveren voet, welke behaald werd door de Xantippe van den heer J. Metz te Waddingsveenen de premie, een zilver voorsnijmes en vork met zilveren visch- spaan door den Pibo van den heer D. Vermaas te Charlois. Een hoornblazer van het iustructie-bataillon, die een maand verlof kreeg, om zijne familie in Engeland te be zoeken en op den bepaalden tijd niet bij zijn korps verscheen kwam Maandag morgen, na twee jaren afwezig te zijn ge weest, eensklaps terug en begaf zich vrijwillig in arrest. Den volgenden dag is hij reeds onder behoorlijk geleide naar Arnhem getransporteerd om voor den krijgsraad te recht te staan. In het jaar 1789 werden te Coevorden op denzelfden Zondag in de Hervormde kerk gedoopt twee mannelijke en één vrouwelijk kind, en ontvingen de namen Jantje van Engen, Martinus Weertman en Klaas van Tarel. Deze drie kinderen huwden allen op 22- en 23jarigen leeftijd al daar in den fatsoenlijken burgerstand. In 1862 genoten de twee eerstenen nu veertien dagen geleden de derde genoemde het voorrecht, hun 5 0jarig huwelijksfeest te vie ren, en hebben thans nog het bijzondere voorrecht, de één met haren man en de anderen met hunne vrouwen een vol maakte gezondheid te genieten. In aanmerking nemende het kleine zielental van Coevorden, thans 2500, mag men dit terecht een zeldzaamheid noemen, welke nog meer uitkomt, als wij er bijvoegen, dat deze drie 74jarige menschen elk 5 kinderen in leven hebbenwaarvan er natuurlijk weder gehuwd en ook reeds lang vaders en moeders zijn. Opmerke lijk is het, dat de broeder der eerstgenoemde thans een ouder dom van 87 jaren bereikt heeft en nog dagelijks buiten de stad kleine tuinwerkzaamheden verrigtterwijl de neef van den laatsten in de vorige week zijn 5 5jarig huwelijk met zyn vrouw en talrijk kroost herdacht. Door den grooten kerkeraad der Evang. Luth. ge meente te Vlissingen is beroepen Ds. J. G. D. Martens, predikant te Helder. Het Nederlandsch gezag op Nias kan beschouwd wor den als voldoende hersteld te zijn en de afloop der expe ditie heeft alzoo den gewenschten uitslag gehadterwijl wij in het geheel daarbij slechts een verlies van 5 dooden en 21 gekwetsten te betreuren hebben. De inspectie-reis van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië is den 7den Julij afgeloopen met de aankomst van Z. Exc. te Batavia, en evenzoo het interim van den vice-president van den Raad van Indië, den lOden daaraanvolgende, met de aanvaarding van het dagelijksch beleid der zaken door Z. Exc., vergezeld van de gewone betuigingen van dank en tevredenheid. Al heeft die reis weinig de algemeene aandacht bezig gehouden, vooral door de weinige incidenten die zij schijnt opgeleverd te hebben toch wordt algemeen veel goeds verwacht van dit bezoek aan strekendiever van den grooten postweg gelegen zelden onder het oog de l'homme a cent yeux" plegen te komen. Te meer, daar men weet dat de heer Sloet goed weet te reizen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2