Buitenlandsch Nieuws. Hanover, Lubeck en Birkenfeld (Oldenburgsche vorstendom- men), Oldenburg, Oostenrijk, Pruissen Saksen (Koningrijk), Saksen-Weimar. - Reizigersdie alzoo naar landen vertrek ken niet onder een der twee bovenstaande kategoriën ge noemd zooals b. v. RuslandTurkije enz., behoeven een geviseesd paspoort. De uitslag der bekrooningen aan de inzenders van planten enz. op de tentoonstelling, heden Donderdag te Soe- terwoude gehouden is' als volgt Als een bewijs, dat de handelsondernemingsgeest nog niet is uitgedoofdwordt medegedeelddat door een geachte firma te Harlingen rechtstreeks uit Suriname via Amsterdam met de schepen Casper de Robles en Albrecht Fredrik een keurige partij West-Indisch hout is aangebragt, die bijzon der de aandacht van heeren houthandelaren tot zich trekt. Wie weet waartoe deze eerste proeve leiden kandaar het hout zeer geschikt is tot het betimmeren van Rijks gebou wen en dergelijke groote inrigtingen. - Het dagblad De Tijd deelt het volgende mede /rWij vernemen een nieuwe omstandigheiddie welligt over den moordaanslagin den huize Gerra gepleegd eenig licht zal kunnen verspreiden. Het is gebleken dat aan Z. D. H. Mgr. den aartsbisschop de vrij aanzienlijke som van f 6000 is ontvreemd. Deze ontdekking heeft tot een nieuw onderzoek van wege de politie op het bisschoppelijk paleis aanleiding gegevenhet verhoor daaromtrent wordt aan het parket te 's Bosch voortgezet, waar Mgr. de aartsbisschop met de huisgenooten is opgeroepen." Men schrijft uit Zuid-BevelandMet den tarwe-oogst welke algemeen als geëindigd kan worden beschouwdis de inzameling van de voornaamste veldvruchten in deze streken afgeloopen. De toestand van den landbouw was gedurende den geheelen zomer zeer gunstig. Achtervolgens konden de verschillende producten, zonder dat men door regenachtig weder werd verhinderdworden bewerkt. Ofschoon de droogte hier en daar gebrek aan geschikt drinkwater en voeder voor het vee deed ontstaanwas die over het algemeen heilzaam. Alle veldgewassen zijn wel geslaagd; het koolzaad gaf zelfs een buitengewoon groot beschot en de resultaten van ge- dorschte partijtjes gerst, rogge en tarwe geven aanleiding tot de onderstelling dat ook deze producten een goede op brengst zullen opleveren. De tarwe schijnt daarbij van een goed gewigt te zijndaar er voorbeelden zijn vau een gewigt van 80 pond per mud. De paardenboonen staan nog op het veld en ook deze zijn goed geslaagd. De aardappelen geven een bevredigende opbrengst, de droogte was veelal oorzaak, dat de ziekte, welke zich hier en daar vertoonde, weinig voortgang maakte; de smaak is overheerlijk. De zoo genaamde Jannen beantwoorden niet aan de gekoesterde verwachting, daar zij klein van stuk zijn. Als een klein bewijsdat het geluk de wereld nog niet verlaten heeft, wordt het volgende gemeld: Daniel Burg had een passagier benevens eenige goederen van Woudri- chem naar Gorinchem te vervoeren. Na aan de bestemde losplaats, het pakkingwerk nabij de Dalempoort, behoorlijk den passagier en de goederen te hebben gelostverzocht Burg den passagier dat hij hem niet zoo moest gooijen. Bij nadere beschouwing bleek het dat er een zalm van ruim 5 pond tegen zijn rug en vervolgens in de boot was ge sprongen. De réunie van predikanten en afgevaardigden der Waalsche gemeenten heeft Vrijdag, Zaturdag en Maandag te Leeuwarden- hare werkzaamheden voortgezet. Maandag na middag vereenigden de leden zich aan een broederlijken maaltijd in een der lokalen van den heer van der Wielen. Omtrent genoemde réunie schrijft men aan de Midd. Ct. uit Leeuwardeu //Wat haar dit jaar een eigenaardig belang geeft, bestaat daarin, dat het juist 300 jaren geleden is, dat de eerste Waalsche Synode gehouden werd. De tegen woordige reünies kunnen geheel als voortzetting der voor malige Synode beschouwd worden. Het verschil tusschen bei den is slechts schijnbaar. De voorzitter maakte van deze bijzonderheden gebruik om in een doorwrochte rededie de aandacht der vergadering ten zeerste boeide, de 300-jarige geschiedenis der Waalsche Synode te beschouwen. Ter bijwoning der thans te Franeker gehouden wor dende Synode van de Christelijk Afgescheidene kerk in Ne derland i3 van wege de Presbyteriaansche Schotsche kerk aldaar gearriveerd een deputatiebestaande uit de heeren Dr. A. Thomson en Dr. Somerville, beide van Edinburg en A. Putonnvan Villicoultry. Planten ter versiering: H. Wittelste prijsC. H. Kroon 2de prijs en P. van Outeren, 3de prijs. - 20 stuks Oranje- of Citroenboomen met bloem of vruchtJhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, lste prijs en P. Donker, tuinbaas van Jhr. Steengracht van Duivenvoorde te Voorschoten2de prijs. - 25 stuks Odier Geraniums: P. Donker, lste prijs. - 20 stuks Fuchsia's op stam: H. Beekman, tuinbaas van den heer Kopersmit te Oegstgeest, lste prijs. - 25 stuks Fuchsia's op struik: G. Meijer te Oegstgeest, lste prijs. - 12 stuks dubbele Petunia's: G. Meijer te, Oegstgeest, 2de prijs. - 20 stuks Phlox Decussata: H. Beekman 2de prijs. - 50 Asters P. Donker, lste prijs; 25 stuks bloeijende en niet bloei- jende Begonia'sP. Donker, lste prijs. - Een verzameling bontbladige planten: Jhr. Ph. F. von Sieboldt, lste prijs. - De schoonste verzameling bol- en knolgewassenJ. Mater, lste prijs; H. Gerritsen te Voorschoten, 2de prijs. - Een verzameling Coniferen: J. Mater, lste prijs; H. Witte 2de prijs. - Voorwerpen niet in het programma genoemd: II. Wittelste prijs. Voorts een prijs aan Hoya's van den heer P. van Outeren; Varen en Orchideën van H. Witte; persiken van H. BeekmanAvordeen van H. Witte. Een vruchtenstuk van mevrouw de Wed. G. P. van Outeren. Voorts zijn getuigschriften toegekend aan een verzameling Balsaminen van mevrouw de Wed. G. P. van Outeren te Voorschoten; en een verzameling Dranthis Chinensis van den heer Mr. P. van Outeren. Heden Donderdag morgen omstreeks kwartier voor negen uur brak een hevig onweder boven deze stad los dat echter maar korten tijd aanhield. De bliksem is in het huis van den heer J. E. Vlaanderenhuis- en rijtuigschil der in de Steenstraat, ingeslagen en heeft aan het dak eenige schade berokkend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 65°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 7 2°. Op het hooggebergte in Stiermarken en Karinthe is op 20 dezer veel sneeuw gevallen. Den 18den te voren had een vreeselijk onweder gewoed vergezeld van een hagelslag ge lijk zelden wordt gezien waarop later een orkaan volgde welke geduchte verwoestingen heeft aangerigt. Volgens mededeelingen uit Eegsat in Noorwegen is op den 15 den en 16den der vorige maand een zoo groote hoeveelheid sneeuw gevallen, dat het gebergte in de nabij heid geheel met een dikke sneeuwlaag was bedekt, hetgeen een te zonderlinger schouwspel opleverde, dewijl de dalen en de voet der bergen met den weeiderigsten plantengroei waren getooid. De oudste bewoners der streken kunnen zich volstrekt niet herinneren ooit iets dergelijks te hebben aan schouwd. Uit Stockholm wordt berigt, dat in de laatst verloopen jaren de burgerlijke toestand der vrouwen in Zweden aan merkelijk is verbeterd. Onder de regering van Koning Os car zijn de vrouwen wat het erfrecht aangaat met de mannen gelijk gesteld, niettegenstaande de stand der adellijken zich met alle kracht tegen de aanneming van het desbetreffende wetsontwerp verzette; voor de aanneming van dit wets-ont- werp waren zij slechts gerechtigd tot de helft van hetgeen aan een mannelijken erfgenaam als erfdeel toebehoorde. Kort daarna werd een wetsontwerp aangenomen krachtens hetwelk vrouwen op haar 25ste jaar mondig verklaard konden wor den, om op eigen naam handel enz. te kunnen drijven. Nu is voor korten tijd een nieuw wets-ontwerp aangenomen, waarbij is bepaald dat vrouwen, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, zonder eenige formaliteit te vervullen meerderjarig zijn. Het gevolg dezer uitbreiding van hare be voegdheid is o. a. dat bij de post- en telegraafdienst een groot aantal vrouwen betrekkingen bekleedt en bij verschei dene postdirectiën van den tweeden rang vrouwen aan het hoofd van de dienst zijn gesteld. De aartshertog Maximiliaan heeft Keizer Napoleon ge-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2