Buitenlandsch Nieuws. OFFICIEEL MlKlIff». Üit een particulier schrijven uit Suriname blijkt, dat, ten gevolge van de onlusten op de plantaadjes Resolutie en Rust en Werk, 37 man der negerbevolking gearresteerd stijndie later tot driejaren dwangarbeid gecondemneerd werden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 58°. - De Koning der Nederlanden is Woensdag namiddag te Frankfort aangekomen. Maandag avond had er op den spoortrein tusschen Bingen en Maintz een ongeluk plaats. De treindie ten 5 uur 15 minuten Keulen verliet, geraakte op een verkeerd spoor. Een goederenwagen, die op dit spoor stond, de ma chine, de tender en de bagagewagen storten aan het eind van het spoor een helling af, terwyl twee personenwagens erg beschadigd werden. De stoker is bij dit ongeluk gedood een passagier brak een beeneen ander werd ligt gewond. De machinist van den Hessischen trein brak een armeen remmer werd niet gevaarlijk gewond. De stations-chef is terstond gearresteerd en naar Maintz overgebragt, daar hij hoofdzakelijk als de oorzaak van het treurige voorval wordt beschouwd. Sedert een vijftal maanden heerscht in Dalmatie een zoo buitengewone en aanhoudende droogte, dat zelfs de oudste bewoners des lands zich geen dergelijk voorbeeld her inneren. Het gevolg hiervan isdat de bevolking zware verliezen ondergaat. Hierbij komt nog dat een groot aantal roovers leven en bezittingen der bewoners dagelijks in gevaar stellen. De voorbeelden dat personen op den klaren dag en op de openbare straat van het leven worden beroofd, zijn gansch niet zeldzaam. Voor een paar weken werd byv. de heer Nakil, een der voornaamste aipbtenaren te Zara, in een der volkrijkste straten dier stad op den helderen dag van het leven beroofd; eenige dagen later had een dergelijk noodlottig voorval plaats, waarbij de heer Bojnovic het le ven verloor. Ten gevolge van de toenemende onveiligheid heeft de gouverneur van Dalmatie een proclamatie uitgevaar digd waarbij de bevolking ernstig wordt vermaand de open bare rust niet te storen en het dragen der wapenen in de gansche provincie van Zara ten strengste wordt verboden. De Beijersche regering maakt in het algemeen belang op twee merkwaardige gevallen van herleving van schijn- dooden opmerkzaam. Een 7jarige knaap van Reichenhall had meer dan 40 minuten geheel onder water gelegen en was reeds zoo styf, dat hem de kleederen van het lijf moesten worden gesneden. De geneesheer liet het wrijven zoolang volhouden tot de armen en borst ééne wond waren en er bloed door de huid te voorschijn kwam. De knaap werd in het leven behouden en was daags daarna frisch en vrolijk. Een meisje te Landsberg, dat in Maart te 3 uur des na middags vermist waswerd te half 5 uur uit het water ge haald. Men voelde bij het kind geen polsslag of hartklop pingen meerhet geheele ligchaam was ijskoudhet gezigt blaauw en zwartachtig, handen en voeten blaauw, de lippen donkerbruin. Na toepassing van de gewone middelen gaf het kind eindelyk na een vol uur het eerste teeken van leven en na verloop van 3 uur was men er in geslaagd het ge heel in het leven terug te roepen. Veertien dagen genees kundige behandeling waren noodig vóór het kind volkomen hersteld was. Zoo ver bekend is, worden in Frankrijk gemiddeld tusschen de 170 en ISO personen van lOOjarigen en hoo- geren leeftijd gevonden. Een dezer Fransche patriarchen die in de straat Villedo te Parijs woonde, is nu gestorven namelijk de graaf de Dreux, die, in 1759 geboren, zijn 104de jaar ingetreden was. Sedert twee jaren was die waar dige grijsaard te zwak om te kunnen uitgaan, maar zonder nogtans aan eenige ziekte of kwaal te lijden. Hij is al pra tende gestorven, en bleef tot in het laatste oogenblik in het volle bezit zijner geestvermogens. De graaf de Dreux heeft onder vijftien verschillende Regeringen geleefd. Het theater Déjazet te Parijs is dezer dagen het too- neel van een vreeselijk ongeluk geweest. Men zou op zeke ren avond weder de gewone voorstelling van hAurora Floycls geheim" - waarin geesten optreden - gevenin welk stuk de heer Fribaut de rol van den moordenaar vervult. Naar dien echter de machinerie hersteld moest wordenwerden de geesten door koristen voorgesteld. Van dezen maatregel had men echter zoowel het publiek als den heer Fribaut onkundig gelaten. Bij de verschijning der geesten begon mits dien het publiek te fluitendat Fribaut aan zijn spel toe schreef. Daardoor geraakte hij zoozeer in verwarring, dat hij niet eens zag, dat de hem omringende geesten vleesch en bloed hadden. Hij stiet zijn scherpen langen dolk naar het spook, doch het arme slagtoffer viel onder een raauwen gil bloedende ter aarde. Weinige uren later had de arme koriste den geest gegeven. Dingsdag 11. is te Mechelen de algemeene Catholieke vergadering geopend. Alvorens heeft een plegtige godsdienst oefening plaats gehad in de hoofdkerk, bij welke gelegen heid de mis is bediend door den kardinaal-aartsbisschop. Tegenwoordig waren, onder anderen, de Pauselijke nuntius de kardinaal Wiseman, de bisschop van Adelaide in Aus tralië, de aartsbisschop van Jeruzalem en verscheidene En- gelsche prelaten. Na den afloop der dienst zija de gezamenlijke leden der vereeuiging uit het kerkgebouw in plegtstatigen optogtmet de beide kardinalen in groot kerkelijk gewaad aan het hoofd vertrokken naar de groote zaal van hel seminariumwelke voor de zittingen van het congres wa3 ingerigt. De kardi naal Sterckx heeft een plegtige rede uitgesproken en het doel uiteengezet, waartoe het congres is bijeengeroepen. Hij heeft, terwijl alle aanwezigen knielden's Hemels zegen over de werkzaamheden der vergadering ingeroepen. Na den prelaat heeft de voorzitterde heer Gerlachehet woord gevoerd en de zitting geopend verklaard. Het baart te Londen niet weinig opziendat Nena Sahibna den opstand der Cipayersdoor hem aangestookt en door zijn onmenschelijkheden gekenmerkt, zich zoo lang heeft weten te onttrekken aan de nasporingen der Engelse he overheden, niettegenstaande een prijs van 10,000 op zijn hoofd was gestelden het thans schijnt te blijken dat het bekende opperhoofd al dien tijd vermomd heeft rondgeslopen in het midden van Britsch-Indiënabij zijn vroegere woon plaats onder een bevolking welke hem vroeger dikwerf had gezienplannen smedende voor een nieuwe zamenzwering. (Men vindt daarin het bewijs, hoezeer het Europesche element nog vreemd is aan de bevolking.) Nena Sahib werd gevat in den tempel van Ajmere, welke als een van de beroemdste heiligdommen van de inlandsche bevolking wordt beschouwd. Volgens de laatste berigten bevond hij zich nog aldaar in ijzeren boeijen gesloten en door een sterke wacht van Euro pesche militairen bewaakt. Algemeen wordt erkenddat de Britsche heerschappij over Indië nu is verlost van een ge vaarlijken vijand die door zijn onverzoenlijken haat jegens alles wat Engelsch heetaan de regering nog veel zorg had kunnen baren. In den nacht van 24 Mei is het gebouw van het Amerikaansche gezantschap te Jeddo door een brand geheel vernield; de gezant der Vereenigde Staten heeft niet dan met veel moeite zijn archieven kunnen redden. Waarschijnlijk is dat nieuwe ongeluk toeteschrijven aan de tegen de bui tenlanders gestemde partij, die in Japan steeds zoo magtig is en alle gelegenheden zoekt tot toepassing van het stelsel van bevreesdmakinghetwelk een deel harer staatkuude uit maakt. Burgemeester en Wethouders van Leidenherinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen herijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigteubenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze moe ten worden afgestreken. En worden zjj ten dien einde opgeroe pen ter bezorging van gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, in de Lange Schoolsteeg; zullende daartoe, tegen dadelijke beta ling worden gevaceerd voor de Buitenwijk van 20 tot 31 Augustus telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3