N°. 1074. Zaturdag 22 Augustus. De vrouw met betrekking tot de Nijverheid. IVmuenlaiidsch Nieuws. LE BSC Doit Courant verschijnt «Iken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, eu franco per post 2.80 iu de drie maauden. Afzonderlijke Noru- mers Vijf Cents. Prijs dor Adverfentien1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cu. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam eu Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 nr.; 1 u. 17 ut.; 3 u. 49 ut.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 3 u. 36 ra.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leideu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 n., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt! naar Leideu, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrecbtsche Veer). Maandag, Dingsdag eu Woensdag 's morgens 9j. u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ u.; Donderdag 6j u. van Alpheu naar j Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5J- u, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwatraat: 's morgeus te 7 45 in. en te 11 u. 10 in., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oust-Iadisohe Laadpoit. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vsti 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Tolograaf dagelijks van 7}- uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bat Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des ZaturJags vau 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis', eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Üing9dag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IL Het zou een sprekend getuigenis zijn van toenemende be- schaving onzer maatschappijwanneer er buiten de enkele voorbeeldendie daarvan op kleine schaal bestaanflinke instellingen in alle gewesten des lands mogten verrijzen voor de vorming van vrouwelijke dienstboden en werklieden. Doch het aantal meisjes, hetwelk voor die opleiding lust en ge schiktheid bezit, zal altyd oneindig geringer zijn dan dat van haardie op goed geluk af slechts een dienst zoeken of erger nog hunne ouders en der maatschappij tot last blij ven. Bij een geschikte opleiding zouden ongetwijfeld zeer velen van deze in verschillende vakken van nijverheid met voordeel kunnen worden geplaatst. En bij de meer natuur lijke gevatheid vaardigheid en stiptheiddie in het alge meen de vrouw vau den man onderscheidt, zou de uitkomst spoedig leerendat de vrouwelijke werklieden den arbeidenden stand tot eere kunnen verstrekkendat zy even zoo goed zoo niet beter, in menig vak een ruim loon kunnen ver dienen; dat zij alzoo van lastposten posten van voordeel kunnen worden; dat zij spoediger een gelukkig huwelijk kunnen aangaanen zelve het grootste deel bijdragen tot verbetering der stoffelyke en zedelijke welvaart van het groote volkshuisgezin. En nogtans zijn het niet de dochters uit den laagsten en lageren standwier toekomst de meeste zorg aan de ouders baren moet, het zijn de dochters uit den lageren en laagsten middelstand, van wie men bijna met zekerheid kan zeggendat de ouders niet wetenwat er van haar worden moet. Hier toch worden de meisjes nog met zekere aanspraken opgevoedzij bekomen eene meer wetenschappelijke en niet zelden ook een meer beschaafde opvoeding, maar welke haar voor den onfeilbaren strijd en de stormen haars levens ongeschikt maakt. Wanneer de jongeling uit denzelfden stand de jaren van voorbereiding met goed gevolg heeft volbragttreedt hij de hem aangewezen loopbaan inen met welke moeyelijkhedeu hij daarin ook te kampen hebbeelke schrede voorwaart* brengt hem een stap nader tot zijn doel en stelt hij zijne eischen niet te hoog, zoo kan hij met of na zijn meerder jarigheid aan een huwelijk denken. Maar voor het meisje dat, wanneer het de scholen verlaten heeft, mede zoude wenschen een voegzame betrekking in de maatschappij te be- kleedenontluiken nu de dagen van haren schoonsten bloei en wel verre van in een voegzamen werkkring een gewenscht bestaanmiddel te kunnen zoekentreedt voor haar een tijd perk van ontberingen in, een oefenschool, waar de vrouw niet zelden beproevingen heeft te doorstaandie aan het ongeloofelijke grenzen. Treft haar daarbij het verlies van oudersof steekt de laster het hoofd opdan is het raad sel spoedig opgelostdoor welke oorzaak zoo vele offers vallen. Hoe geheel anders zou dit zijn, waren deze jonge dochters van hare jeugd afaan tot een eerzaam bedrijf bestemd en opgeleid. Door Z. M. is aan Mr. G. F. Sichelop verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te 's Gravenhage. Z. M. de Koning wordt tegen den 12den der vol gende maand van HD. buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. HD. zal, na de badplaats Baden-Baden te hebben verlatennog een andere badplaats bezoeken. De heer F. L. H. van Rijckevorselconsul van Belgie te 's Hertogenboschis tot ridder der Belgische Leopoldsorde benoemd. H. M. de Koningin zal, naar men verzekert, den lsten der volgende maand zich uit de residentie naar Stutt- gard begeven. Dien zelfden dag zou Z. K. H. de Priu9 van Oranje zich insgelijks derwaarts vertrèkken. Wij vernemendat het lid der Tweede Kamer voor Groningen, de heer Mr. B. Wichers, uit hoofde van ^ijn vergevorderde jaren, zyn betrekking zal nedevleggen. Men verneemt, dat tot het decoreren van de groote

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1