Buitenlandsch Nieuws. De Voorzitter wees vervolgens op de belangrijkheid van de beraadslagingen die de vergadering wachttenen roept voor zijne leiding de welwillendheid en toegeeflijkheid in, die hij op de bijeenkomsten in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden. gwemschool. Hier was de uitslag geheel in het voordeel van de heeren Bikkers. Een der leden van die firma ging zelf te water en bleef daarin bij tusschenpoozen circa een half uur, tot groote verbazing van de veelvuldige omstanders die zoo iets nooit aanschouwd hadden. De mededinger, wiens bediende met het toestel te water gingkonten gevolge van een gebrek, blijkbaar aan de afsluiting tusschen het hoofd en borsttoestelof, gelijk andereu zeggen, aan het niet wa- terdigte van de kleeding, er niet onder blijven, zoodat de jury van oordeel was, dat deze proef niet moest voortge zet worden. Hij hoopte dat ook deze gedachten wisselingen rijke vruch ten mogen dragen, zoowel voor de Vereeniging als tot be vordering van de Nijverheid in ons Vaderland, en verklaarde met deze woorden de 12de algemeene vergadering te zijn geopend. Na het houden der aanspraak werden de werkzaamheden aangevangen. Uit het verslag van den Secretaris J. J. van Kerkwijk bleek, dat de Vereeniging telt 6 afdeelingen met 457 gewone, 14 buitengewone leden en 64 donateurs. Tot leden van het Hoofdbestuur werden benoemd de aftredende leden J. B. Maxwils en L. M. de Haan en in plaats van den heer L. J. Enthoven, die overleden is, den heer F. N. de Charro. Zeker zal het onzen lezers niet onwelkom zijn een nadere beschrijving te hebben van het magnifique Pièce de Milieu de Tableingezonden op de Tentoonstelling van me talen te 's Gravenhage door de Kon. Nederl. Fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschotenen aangekocht door de redactie der Kunstkronijk als eerste prijs bij de verloting van 1864. Op een langwerpig voetstukdat kloek en sierlijk is, staat een middenstuk voor bloemen met een keurige beeldengroep van zuivere ordonuantievoorstellende den wijnoogst. In het ronde daarvan zijn vier branches, die uit het voetstuk voortkomen en die als candelabre3 het stuk met twaalf lichten opluisteren. Aan den eenen kant van het middenstuk ziet men een kleiner stuk voor vruchten met een voorstelling van de jagt en aan den anderen kant een stuk van gelijke grootte met een voorstelling van de vis- scherijbeiden gerepresenteerd door beeldjesdie even als die van het middenstuk met dergelijke producten van Pra- dier te Parijs mogen Vergeleken worden. Het geheel geeft een schoon effect, het stuk is rijk zonder overladen te zijn. De ornamentiek is n a, la Francois I alles is strak en zui ver afgewerkt en wanneer men het verder uit een aesthe- tisch oogpunt beschouwt, dan moet men dit product voor- zekèr een zeer gelukkige proeve noemen in de genre, waar toe de kunst-akademfe van Berlijn voor weinige jaren de indice gaf. Het stuk heeft een waarde van f 6000. Reeds werd gemeld dat er een concours zou worden gehouden met brandspuiten en duikertoestellen op de Ten toonstelling van metalen te 's Gravenhagedat vooral daarom de aandacht trok, omdat naast de inzendingen van de hee- ren A. Bikkers Zoon en W. C. Pasteur te Rotterdam wa ren opgetreden de heeren Gebr. van den Noort te Kampen, die een brandspuit exposeerden met 6 cylinders en van ge heel nieuwe constructie, zijnde geschikt voor vier waterstra len en waarvan de prijs was 3000. Dingsdag zijn in de nabijheid van het gebouw der Tentoonstelling de proeven genomen met de beide eerstenterwijl de laatstgenoemde spuit in de Koekamp zijne capaciteit moest toonen. Die proeven of dat concours werden genomen in tegen woordigheid van de commissie, de leden der juryden heer opperbrandmeester van Gogh en andere brandmeesters en adjunct-brandmeesters en verdere belanghebbenden. De uit slag is geweest: Wat de brandspuiten betreft, dat bij herhaalde proeven de waterstraal der spuit van den heer Bikkers (waarvan de wijdte der straalpijp en de grootte der cylinders gelijk waren met die van de heeren Pasteur) een hoogte bereikte van p. m. 110 voet tegen p. m. 90 voet van zijn mededinger, terwijl de strekkende lengte der straal bij eerstgenoemde be liep 34, bij den tweeden 25 el. De spuit van nieuwe con structie van Gebr. van der Noort te Kampen gaf het vol gende resultaat: bij aanwending van één zware straalpijp, 20 el strekkende lengte, en met twee pijpen, 17 el, met aanvoer van een groote hoeveelheid water, zoodat in strek kende lengte (in de hoogte is de spuit niet beproefd) de verhouding met de mededingers in volgorde is, als: 34, 25, 17 ellen strekkende waterstraal. Na afloop daarvan ving het concours tusachen de heeren Bikkers en Pasteur met de duikertoestellen aan, waartoe de commissie, de jury en een aantal nieuwsgierigen zich begaf naar de sprank in het ka naal nabij Scheveningenin de afgesloten ruimte voor de Te Utrecht is in den ouderdom van 45 jaren over leden Dr. F. C. van den Hampredikant bij de Nederd. Herv. gemeente aldaar. De Kerkeraad der Herv. gemeente te Wageningen heeft tot derden predikant beroepen Ds. A. P. van Gruting te Leusden. De officier van gezondheid 3de kl. W. T. Philipsen is geplaatst bij de garnizoens-infirmerie alhier. De Gemeenteraad alhier heeft in hare zitting van he den Donderdag de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden onderzocht en goedgekeurdvoort» benoemd tot hulponder wijzer der 2de klasse aan de openbare school voor minver mogenden J. J. H. Bokhorst; tot 4de hulponder wijzere» aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes Mej. H. Oberman, en tot 3den op ziener der gemeente-werken P. A. Fortuin Harreman, van 's Gravenhage. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 5 7°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 5 5°. Donderdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 5 8°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 60°. Te Lingen heeft ook een hevige brand gewoed, waar door 14 woningen, alsmede de school der gereformeerde gemeente een prooi der vlammen zijn geworden, en 33 huis gezinnen have en goed hebben verloren. De beroemde acrobate, mevr. Saqui, die, uit aan merking van haren 92-jarigen leeftijd, geen verlof bekomen had om in Frankrijk werkzaamheden op de gespannen koord te verrigtenwordt nu met dat doel te Valencia in Spanje verwacht, In datzelfde landte Sevilla namelijkheeft haar niet minder beroemde kunstgenoot Blondin den vorigen Zondag in groot levensgevaar verkeerd. Terwijl hij zich op de koord bevond, zijn de vuurwerken waarvan hij omringd was te vroeg in brand geraakten schokte hem dit zoodanig dat hij ter aarde dreigde te storten. Door zijn groote koelbloe digheid gelukte het hem echter het evenwigt te bewaren terwijl de kruiwagen dien hij voor zich had en zijn balan- seerstok op den grond vielen. Volgens een der berigten droeg de zaak zich dus toedat Blondin een uit vuurwerk zamen- gesteld rad om het hoofd had gebondenhet te spoedig ontbrande waarvan hem het hoofd deed duizelenwaarop hij den balanseerstok nederwierp en de koorden losrukte r met welke de gevaarlijke kroon vastgehecht was. In de beroemde steengroeve van Cairngoll, in Aber deenshire, is in de vorige week een blok graniet uitgegra ven, bestemd voor een sarcophaagwaarin het stoffelijk over schot van den Prins-gemaal zal worden nedergelegd en die ook eenmaal de laatste rustplaats van Koningin Victoria zal zijn. Het blokt weegt ruim 17 ton; het heeft een lengte van 9^- en een breedte van 7 voet en een daaraan geëvenredigde dikte. Het is op een wagen, met 16 paarden bespannen, naar het spoorwegstation te Peterhead overgebragt, om naar een gerenommeerde steenhouwers-werkplaats gebragt te worden. Een photografist te Lyonde heer Warner, is op het denkbeeld gekomen ommet behulp van het collodionde photografie te vervaardigen van het oog eener koe, eenige uren nadat het dier geslagt was. De aldus verkregen af beelding met de mikroskoop beschouwende, ontdekte hij dat het netvlies van het oog de getrouwe afdruk droeg van het plaveisel der slagtplaatswaarop het oog van het stervend dier gevestigd was. Latere proeven hebben bewezen dat de afdruk van het voorwerpwaarop het oog van stervende dieren gevestigd is, duidelijker te voorschijn treedt naar

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2