N°. 1071. Woeosdas; 19 Augustus. A". I Si. Orthodoxie. LEIDSGH Ajlr» Date Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Geiden 1.95, en frauco per post ƒ2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentién 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigteu van 1-1 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. llekgudiuakiiiupi vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht .'55 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GraveuhageDelft, Schiedam en cioUerdam te 8 u. 11 m.; 10 u. 17 in.; 1 u. 17 m.; 8 u. 19 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 86 in.; 10 u. 20 ai.-, 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 'i., de overisje dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leideu dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alpben en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9£ u.; Vrijiag en Zaturdag 's middags 12j. u.j Donderdag u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5J. u. Postbusligtiugen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus ce 7 15 m. en te 11 u. 10 nr., 's namiddags te 3 u. 15 in. 'savouds te 8 u. 10 m. Oo*t-Iadi«ohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 1 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7j- uur's ut. tot 9 u. 30 in. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des ZaturJags vau 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Theeauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag vau 'smorgeas 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijaseu, dagelijks van 81 uur en vap 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnaen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 9— 2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van S4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot.) De orthodoxie aan het roer van elk huisgezindat zal wel het ideaal zijn, waarnaar iedereen streven moet. In on zen tijd wordt zorg besteedom de maatschappij te hervor men en te verbeteren't zij op staatkundig gebiedom door verstandige maatregelen verschillende bronnen van maatschap pelijke welvaart te openen't zjj om door bevordering der zedelijkheid maatschappelijk geluk te stichten't zij op godsdienstig gebied door meer kennis te verspreiden- en wat vooral uitblinkt, de zorg voor degelijk onderwijs onder die standen, wier kennis op lageren trap staat dan bij an dere natiën. De wet op het middelbaar onderwijs kan van uitstekend nut, van onbegrgpeiijken invloed zijn op de in tellectuele ontwikkeling onzer natie. Maar bij al dien vooruitgang, waardoor men steeds ge neigd is van zich aftezienbij al de vorderingen der in dustrie, waardoor men zich het noodige en het overtollige fraaijer en goedkooper dan vroeger kan aanschaffenbij al de zucht die er heerscht, om zelfstandigheid van oordeel en wil bij allen wortel te doen schietenzich aan alle gezag op het gebied van rede en godsdienst te ontworstelen en vrijwerkende menschen te vormen schijnt al meer en meer op den achtergrond te geraken het oude en misschien ver ouderde dat de hoofdbron van maatschappelijke Welvaart van zedelijkheid en van geluk alleen te vinden is in hart en hui3; dat de toestand der huisgezinnen de spiegel is van den maat8chappelijken toestand eener natiedat waar het hoofd van het huisgezin is de leeraar, de priester, de koning in zijn kring, uit dat huisgezin een geest waait, die de maat schappelijke atmosfeer reinigt van alle verkeerde en schade lijke elementen. Dat 'is nu een recht orthodox begripde vader leeraar, priester en koning in zijn gezin, dat rijmt misschien niet naar veler meening met de begrippen van onzen tijd over gezag en vrijheid, dat schijnt welligt velen toe onvereenigbaar met het liberalisme. Toch is het waar, dat zulk een beginsel, heerschende in het gezin, beslist over het lot der maatschappij. De geschiedenis van eiken tijd en van elk volk levert daarvoor overvloedige bewijzen. Een vergelijking tusschen de zeden en gewoonten van on zen met die van vroegeren tijd heeft geen nut, want zeldeu is de gevolgtrekking onpartijdig en billijk. Elke tijd heeft zijn goed en kwaad, en, wat den zedelijken toestand der huis gezinnen betreft, mist men een naauwkeurige opgave van feiten en omstandigheden. Maar als men den vooruitgang roemt eu over de verbazende ontwikkeling van kennis en arbeiddie zich allerwege openbaartde loftrompet blaast dan is het niet ongepast ook de vraag te doen hooren of vooruitgang op zedelijk gebied daarmede gelijken tred houdt, of onze huizen de kweekplaatsen van orde en vredevan deugd en goede zeden zijn, of in onze huisgezinnen een toon en geest heerscht, waarvan de gunstige invloed op maatschappelijk gebied niet mag worden miskend Onze levenswijze en manieren verschillen reeds veel met die 30 of 40 jaren geleden in gebruik waren. Men zou haast kun nen zeggendat de standen meer zijn dooreengemengd en de grens van afscheiding flaauw en onmerkbaar wordt, zoo dat alleen de uitersten een afstekende kleur hebben. Maar de vooruitgang, op stoffelyk gebied merkbaar, vertoont zich niet in die mate in het huisgezinwaar het geldt eerbied voor het ouderlijk gezag eenvoudigheid matigheid en orde in de huis houding, kuischheid en huwelijkstrouw. Zulke begrippen zijn verouderd en iet of wat orthodox; men beschouwt die za ken niet meer van zulk een ernstige en gemoedelijke zijde, want gezag is alleen geldend op het gebied van kennis en wijsbegeerte; ieder gehoorzaamt wanneer en voor zoo ver rede en geweten, onverschillig of het een verlichte en een wak ker geweten is, zulks gebiedt, wij zijn allen menschen van gelijke beweging en de traditie van het voorgeslacht is ou derworpen aan de critiek van elk individu. Die begrijpt, dat hij als vader en echtgenoot het roer van het huisgezin moet in handen houden en zich, zijuer

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1