missie voor die Tentoonstelling ontvangen en in de zalen begeleidwaar de burgemeester, voorzitter der commissie H. M. alle verlangde inlichtingen gaf. Het behaagde de Koningindie geruimen tijd alles met de meeste aandacht bezigligdeHare bijzondere tevredenheid over deze Tentoon stelling te betuigen. Heden Maandag is de Tentoonstelling van Metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen door Z. K. H. den Prins van Oranje met een toespraak tot de aanwezige autoriteiten en inzenders geopenddat door den burgemeester werd be antwoord. Z. K. H. heeft vervolgens de zalen doorgewandeld en de tentoonstelling bezigtigd. Donderdag 11. werd te Amsterdam de 49ste jaarlijk- sche algemeene vergadering van het Nederlandsch Bijbelge nootschap gehouden. In het laatste maatschappelijk jaar wer den 38,919 exemplaren van 's Genootschaps werken verspreid, terwijl in de laatste tien jaren het aantal leden van 7000 tot 9000 leden was geklommen. Bijzonder opmerkelijkdat juist in een tijd, waarin de waarde van den Bijbel, de echtheid van sommige Bijbelboeken, de historische feiten enz. zoo hevig worden bestredentoch het werk der Bijbelver spreiding toeneemt en de trek naar het verbodene evenzeer naar voldoening haakt. De fabrieken van wollen manufacturen te Tilburg die in het voorjaar zeer weinig vertier hadden, hebben nu volop te werken. De verzendingen van alle soorten van baai duffel, flanel, enz. zoowel naar Holland als naar het buiten landwaren in de laatste weken zeer belangrijk, zoodat velen soorten, voornamelijk in grove kwaliteit, opgeruimd zijn. Ook in de gemeente Goirle, hij Tilburg, hebben de linnenfabrieken zooveel werk, dat zij de talrijke orders niet direct kunnen ten uitvoer brengen. De dienst op den spoorweg tusschen Utrecht en Hat- tem wordt 20 dezer geopend. Drie treinen 's morgens, middags en 's avonds zullen dagelijks van Utrecht en van Hattem vertrekken en den weg in 2| uur afleggen. Zij sluiten, zoowel bij vertrek als bij aankomst, met die van den Rijnspoorweg te Utrecht aan. Die met den eersten of tweeden trein van Leiden naar Rotter dam vertrekt, kan 's avonds te half zes uur te Zwollè zijn en natuurlijk vroeger op de tusschen gelegen plaatsen Har derwijk NijkerkAmersfoort enz.; zoo ook die te 4 uur met den trein naar Rotterdam gaat is te elf uur des avonds te Zwolle. Bij den boekhandelaar F. J. Macdonald te Haarlem is dezer dagen een belangrijke brochure verschenen van den heer M. W. C. Gori, officier van gezondheid 2de klasse, getiteld //De voeding voor den soldaat, een militaire genees kundige studie." De schrijver betoogt, dat de tegenwoordige wijze van voeding der militairen aanmerkelijke verbetering behoeft. Zijn voorstellen kunnen teruggebragt worden tot de volgende hoofdpunten1°. de ratatouille afteschaffen en de soep niet iederen dag te doen gebruiken2°. de etens-uren beter over den dag te verdeelen en drie maaltijden daags te houden, als ontbijt, morgen- en avondeten; en 3°. de wijze van aanschaffing, bereiding en toediening der levens behoeften zoodanig te regelendat het voordeel en de ge zondheid van den soldaat hierdoor het meest worden be vorderd. Ten slotte toont de schrijver de uitvoerbaarheid aan zijner voorstellen en welke heilzame gevolgen ze voor den soldaat moeten hebben. Te Dordrecht in het Koningshofje vierde Donderdag een echtpaar, 83 en 81 jaar oud, hun 60jarig huwelijk. De buren namen daaraan deel en de bewijzen van belangstelling waren vele. Dezer dagen is een jongeling, die zich aan een uit spanningsplaats Roeilust aan den Loosduinschen weg, met schommelen vermaaktedaar afgeslagenmet het ongeluk kig gevolgdat hij op een schuit nederkwamwaardoor hij gebroken beenenarmen enz. heeft verkregenen in een hoogst bedenkelijken toestand in het burgergasthuis werd overgebragtwaar hij thans verpleegd wordt. Zondag avond heeft in de nabijheid der residentie een treurig ongeluk plaats gehad. Aan den Delftschen trekweg is een aanlegplaats gelegenPax Intrantibus ge naamd. Gewoonlijk wordt die plaats Zondag namiddag druk bezocht. Dit was ook gisteren, Zondag, het geval. Bij het gaan derwaarts en bij het terugkeeren worden de bezoekers in een boot overgezet. Bij een dier overzetten, toen het reeds donker was, is de boot omgeslagen volgens den een omdat er zich een lek in bevondvolgens den ander omdat de meeste passagiers zich onvoorzigtelijk naar ééne zijde hebben bege ven. Er bevonden zich in de boot elf meestal jeugdige personen, waaronder de schipper. Dadelijk snelde van alle kanten hulp toe, maar ongelukkig was het zeer duister en de boot juist op de drenkelingen omgeslagen. Men heeft dus allerlei pogingen moeten aanwenden voordat men de drenkelingen hulp kon verleenenen toen het geschiedde was het helaas voor de meesten te laat. Slechts drie per sonen werden in het leven behoudenterwijl acht personen de schipper, een man en zes vrouwen, zijn verongelukt. Wij behoeven niet te zeggendat deze treurmaredie zich in den laten avond snel verspreiddeeen algemeene ontsteltenis in de residentie heeft teweeg gebragt, te meer als men nagaat dat het hier personen goldmeest in de kracht van het leven, die met vele anderen een vrolijken'middag had den doorgebragt en kort daarop zoo noodlottig zijn omge komen. Uit een huisgezin moeten zelfs, naar men verzekert, drie dochters te gelijk door dit onheil zijn getroffen. Het is nog weinige jaren geleden dat terzelfder plaatse gelijk ongeluk voorviel. Toen was één persoon daarvan het slagt offer. Te Doetinchem is Woensdag avond ongeveer elf uur afgebrand de woning van een bakker en herbergier, die zich met zijn gezin reeds te bed had begeven en naauwelijks den tijd had zich te redden. Opmerkelijk is het, dat in een tijdperk van nog geen 30 jaren ongeveer op denzelfden plek gronds nu ten vierden male het telkens herbouwd huis door de vlammen werd vernield. Het dorp den Burg werd dezer dagen in groote op schudding gebragt door het noodgeschrei eener moeder bij de vreesselijke ontdekking, dat haar kind in een put was gestort. Ieder spoedde zich naar de plaats van het onheil, Het kind, anderhalf jaar oud, was reeds gezonken, en de pogingen tot hulp met haken enz., waren "vruchteloos. Maar de weesvader D. Kunst, een kloekmoedig oud-zeeman, liet de radelooze moeder niet in nood. Hij ging zonder aarzelen in de put, en had het geluk het geliefde pand uit de diepte optehalen en het nog levend aan de moeder te kunnen her geven. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp voltooide de redding. Zondag middag ongeveer half twee uur geraakte een kind van 4 jaar, in het plantsoenbij het Zwanenhokin het water en schoot door wind en stroom in de diepte. De pogingen van een zich daar bevindend persoondie niet zwemmen kon, mislukten door de groote diepte. De op het geschreeuw der kinderen toesnellende heer C. Visser Cz., kadet-korporaal bij de mariniers te Amsterdamontdeed zich van zijn sabel, sprong te water en mogt het ge luk smaken, het kind, hoewel niet zonder groote inspanning, en behulp van een ander, levend weder aan de ouders terug- tegeven. Heden Maandag morgen is op de Oudevest bij de Marekerk door het vallen van een stuk hout van een steiger een kind zoo erg getroffendat aan het leven wordt ge wanhoopt. - Door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland zijn na afgelegd examen tot de H. dienst toegelaten de kandi daten A. S. Joustra, G. C. van Lindonk, W. Vliegenthart en J. van Walsetn. Beroepen bij de Herv. gemeente te Hooge Smilde de kandidaat R. Beunk te Deventer. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië is o. a. benoemd tot lsten luit. bij het reg. O. I. kavallerie de 2de luit. K. E. Verdam. Berigten uit Batavia behelzen de mededeeling van een belangrijk geschil, dat op de algemeene vergadering van deelhebbers in de Javasche bank den 27sten Junij gehouden, was gerezen ten aanzien van het gehouden beheer. De af getreden secretarisMr. H. Rochussenverdedigde zich in een uitgebreide redevoering tegen de indirecte afkeuring zij ner verrigtingendie hij in de conclusiën der commissie voor het nazien der balans meende te vinden. Een commissie werd benoemd tot herziening van het huishoudelijk reglement. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2