gering gevoerd over de exploitatie der Staatsspoorwegen, en waaruit bleekdat de Regering geneigd is aan de Ne- derlandsehe Maatschappij van spoorweg-materieel de concessie te geven echter niet uitsluitendmaar in gemeenschap met een Vereeniging, die in de stukken, welke door de Rege ring aan de Staten-Generaal over de wetten tot exploitatie der Staatsspoorwegen medegedeeld, voortdurend de Amster- damsche Vereeniging wordt genoemd, waaruit het gevolg zal zijn dat beide Vereeuigingen een nieuwe Maatschappij oprigtenwaarin de Nederlandsche Maatschappij van spoor weg-materieel geheel wordt opgenomenal de rechten harer aandeelhouders behoorlijk worden gewaarborgden elk aan deel van f 500 in de oude Maatschappij, door twee aan deden van f 2 50 in de nieuwe zal vervangen worden. Na deze mededeeling werd door de vergadering aan het bestuur verleend goedkeuring op de stappen door haar gedaan voor het bekomen der concessie tot exploitatie der Staatsspoorwe gen in vereeniging met anderenen de onderhandelingen daarover gevoerd met de Amsterdamsche Vereeniging, voor zooverre die onderhandelingen aan de vergadering waren medegedeeld terwijl daarna met algemeene stemmen behalve die van een aandeelhouder, die zich buiten stemming hield, het 'volgende besluit werd genomen De raad van bestuur wordt gemagtigd, om met de Rege ring en met de Vereeniging, waaraan deze in gemeenschap met de Maatschappij de concessie tot exploitatie der Staats spoorwegen wil verleenen j de onderhandelingen voorttezetteu en zoo deze tot een gewenscht einde leidende Nederland sche Maatschappij van spoorweg-materieel te ontbindende zaken der vennootschap door verkoopfusie of op zoodanige wijze te vereffenenals de raad zal vermeenen te behooren en met toepassing van art, 62 der statuten het noodige te verrigten om de belangen der aandeelhouders te waarborgen bij de op te rigten vennootschap. Na dit besluit verwacht men nu dat de concessie tot ex ploitatie eerstdaags aan de nieuwe op te rigten Maatschappij zal verleend worden. Men verzekert, dat de exploitatie der Staatsspoorwegen aan de nieuwe Vereeniging is gegund. Uit Nijmegen wordt berigt, dat de statuten der nieuwe Nijmeegsche spoorweg-maatschappij door den Koning waren goedgekeurd en de definitive concessie was aangevraagd, terwijl in de volgende maand een tiende gedeelte der inge schreven sommen moet worden gestort. Wanneer men een bezoek brengt aan het Koninklijk Kabinet van zeldzaamheden in het Prins Mauritshuis te 's Hagevindt men er wel geen nieuwe voorwerpen gevoegd doch men kan niet voorbijgaan de zorg te prijzendie er besteed wordt om de tentoongestelde voorwerpen schoon en sierlijk te houden. Zoo trekken inzonderheid de aandacht de goudenzilveren en geciseleerde stukkendie het voorkomen hebben als of zij eerst kortelings uit de hand van den werk man zijn gekomenen waaraan men dus veel tijd en zorg moet hebben besteedom ze die frischheid en schoonheid te doen behouden. Het geheel biedt den bezoeker dus een dub bel genoegenmen zal zeker ook gaarne hulde breDgen aan de orde en rangschikking van de voorwerpen in dit echt Koninklijk Kabinet. Mr, F. F. Karseboom heeft de benoeming tot lid van den Gemeenteraad van 's Hage niet aangenomen. Te Rotterdam is dezer dagen gesticht een kinderzie kenhuis. De verpleegkosten worden berekend op 40 cents daags; kinderen van behoeftigen worden kosteloos opgenomen en verpleegd. Geen lijders aan chronische ziekten of aan kink hoest worden toegelaten. Maandag is de groote brouwerij van den heer van Aubel te Maastricht, in de voorstad, een prooi der vlam men geworden. Maandag avond is te half negen uur brand ontstaan in de woning van H. Looman te Herwen, waarvan de oor zaak onbekend is. Het huis en den inboedel is door de vlammen vernield. Niets was verzekerd. De belendende ge bouwen zijn door spoedig aangebragte hulp gelukkig bewaard gebleven. Bij een herderlijken brief van Z. D. H. Mgr. Zwij- sen aartsbisschop van Utrecht, administrator apostoliek van het bisdom van 's HertogenboschZondag morgen in alle de kerken van genoemd bisdom van den predikstoel afge kondigd werd aan de geloovigen door Z. D. H. zijn her stel bekend gemaakt van de wondehem op een zoo ver raderlijke wijze door een heiligschennende hand toegebragt. Z. D. H. zegt daarbijdat hij als Christen priester en bis schop den moordenaar vergeving schenkt, en door hem da gelijks gebeden ten hemel worden gezonden dat deze berouw zou gevoelen en zich in Gods schoot terug begeven. Wijders wordt God voor zijn zoo wonderdadig behoud en zijn zoo spoedige genezing vurig dank gezegd en bevolendat in alle kerken van het bisdom op Zondag 11. een hoogmis gevolgd door een Te Deum zou worden gehouden en gezongenom voor dat herstel God te loven en te danken. Z. D. H. zegt ook in dezen zijnen herderlijken brief dankzoowel aan alle geestelijken als wereldlijkenvoor de groote belangstelling in zijn persoon en voor de gebeden tot zijn herstel zoo al gemeen ten hemel gezondenmet de toezegging dat Z. D. H. zijn ijver zal verdubbelen om voor hunne geestelijke belan gen te waken. Maandag is door de mans-leden der Herv. gemeente te Schoonoorddie tevens hoofden van huisgezinnen zijn uit het door den kerkeraad opgemaakte drietal van kandi- j daten tot predikant aldaar benoemd D. Goedhuis, kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Groningen. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Zuidwolde door Ds. J. H. Guldenarmthans predikant te Oosthem. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen Regeringstelegram, gedagteekend Batavia 30 Junij luidt: wNiets nieuws." Volgens een particulier schrijven uit Padang van den 27sten Mei was den 21sten dier maand een expeditie, naar Nias bestemdte Siboga aangekomenom van daar recht streeks naar Nias over te steken. In die reis was echter een vertraging gekomendoordien de ketel van het gouverne- ments-stoomschip Hertog van Saksen Weimar bij de baai van Taponoli onklaar was gewordenzoodat Zr. Ms. oorlog stoomschip Reinier Claeszens is verpligt geweest eerst het fregatschip Adriana Petronella en toen de Bernard naar de reede van Siboga te slepen. De ketel van de Bernard moest nu eerst worden hersteld voor dat de expeditie zou kunnen worden vervolgd. Men rekende vijf dagen daartoe noodig te zullen hebben. De troepen waren overigens met den bes ten geest bezield en haakten maar om met den vijand slaags te komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 63°, te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 73°. Buiteniandsch Nieuws. Uit Weenen wordt gemeld, dat er een hoofbeambte van het Keizerlijk huis naar Frankfort is vertrokken om de noodige toebereidselen voor 's Keizers ontvangst te maken. Z. M. zal in de oude bondsstad met grooten luister optre den en door een zeer talrijk gevolg vergezeld zijn. De lijf wacht en een gedeelte der hof-gendarmerie zal zich insgelijks naar Frankfort begeven, terwijl ook een gedeelte der Kei zerlijke hofstoet derwaarts zal vertrekken. Z. M. zal het paleis van Thurn en Taxis betrekken. Graaf Rechberg zal den Vorst in elk geval naar Frankfort vergezellen; daarentegen betwij felt men het of de heer von Schmerling er zich heen be geven zal. Dat Pruissen de uitnoodiging des Keizers afwij zend heeft beantwoordheeft zeer verrastofschoon het te verwachten was, dat de uitnoodiging te Berlijn niet zou worden aangenomen. Hoe dit ook zijn mogemen is hier met het oog op art. 11 der bondsacte vast besloten den weg der hervorming inteslaan. - Een kleermaker te Munchen heeftom klanten te lok ken twee beeldschoone meisjes aan naaimachines achter de groote spiegelglazen van zijn winkel geplaatst, waardoor de voorbijgangers onwederstaanbaar tot het binnentreden koo- pen of bestellen worden getrokken. Te Birgegelegen aan de Croatische militaire grenzen in Oostenrijk, is in de vorige week door de onvoorzichtig- van een knaapje van 5 jaar brand ontstaan, waardoor 77 woningen en winkels vernield zijn. In de fabriek van lucifers te Kirchheim in Beijeren

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2