Buiteniandsch Nieuws. het loopend vijfjarig tijdvak 22,4 pCt. minder contributie en de helft der administratiekosten. De nieuwe wijzigingen van het reglement en de nieuwe tafels van sterftekansen waren in de vorige maand door den Koning goedgekeurd. In 1862 was het bedrag der deelnemingen met f 41500 door nieuwe deelnemers toegenomen. Een kapitaal van f 83,000 is op het Grootboek der Nationale Schuld tot waarborg der verzekering ingeschreven. Te Leiden bestaat een plaatselijke commissie, die met den agent, de heer A. de Marein het belang der Maatschappij waakt voor het aannemen van gezonde deelnemers. Door het garnizoen der residentie en de 1ste en 2de bataillons van het 4de regement infanterie uit Delft en Lei den zullen eerstdaags, onder bevel van den generaal-majoor Wilbreuninckbevelhebber in de 3de militaire afdeeling gecombineerde manoeuvres in de vlakte te Waalsdorp wor den uitgevoerd. Uit Yenlo wordt berigt, dat te Grubbervorst in de nabijheid door de kloosterorde der Ursulinen een prachtig gebouw in plaats van het oude klooster wordt gesticht, zijnde drie verdiepingen hoog met 63 lichtkozijnen. Dat klooster is een onderafdeeling van dat te Venray, dat nog grooter en rijker is. Naar men zegt, moeten in Limburg reeds 18 kloosters van die orde alleen bestaan. Zondag beviel te Voorne een vrouw uit den minderen stand van drielingen (twee meisjes en een jongen) zonder eenige obstetrische hulp. De moeder zoowel als de kleinen bevinden zich bij uitstek wel. Naar men uit Brussel verneemt, zal Mgr. Sacrége- heimkamerraad van den Pauseerstdaags als afgevaardigde van dezen in ons land komenbelast met het doen van onderzoek met betrekking tot aanzienlijke geldsommen, af komstig van den St. Pieterspenning, en die niet ter plaatse van bestemming zouden zijn ontvangen. Een hooggeplaatst geestelijke, tevens diplomaat, wordt van die verduistering verdacht. Ds. C. Sepp deelt in het laatst uitgekomen 7de stuk der Godgeleerde Bijdragen voor 1863 den ongunstigen in druk mede, dien Rénan's Vie de Jesus op hem gemaakt heeft en geeft van dat ongunstige eenige rekenschap, maar toch zooveeldat zijne aankondiging en beoordeelinguit voerig en zaakrijkin juiste verhouding van omvang en inhoud staat tot het bedoelde werkdat binnen een ruimte van nog geen 60 wijd gedrukte bladzijden de vragen afdoet, die gedaan moeten worden bij het voordragen en verdedigen van zulke gewigtige stellingen't geen Ds. Sepp wat al te ligtvaardig dunkt. Onder de vele zwakke gedeelten van het werk plaatst hij vooral die bladzijde, welke gewijd zijn aan het onderzoek van het doel dat Jezus zich voorgesteld had. //Hoe verder men met het lezen van het boek vordert, hoe meer de persoon vau Jezus daalt in de schatting der lezers. Ik heb het ten einde gebragt, (zegt Ds. Sepp) en vooral van de laatste hoofdstukken met tegenzin kennis genomen. Hoe zouden in mijne schatting tegen dergelijke hoogstligt- vaardige irreligieuse opvattingen de schoone passages die nu en dan, vooral bij plaatsbeschrijvingen voorkomenkun nen opwegen? Al is Ren an in het laatste hoofdstuk mild met allerlei lofspraken op Jezus, volgens zijn boek hebben die lofspraken geen grond." Voor de kennis van het Jood- sche leven dier dagen geeft het werk meer dan een belang rijke inlichting, maar aan methode, dispositie, plan, uit legging en gebruik der schrift, waardeering van het locale en tetoporaire enz. ontbreekt veel, ja te veel. De bronnen zijn niet gebruikt zooals men het ëischen mag. //De ontwik keling der Apostolische kerk is een krachtig protest tegen het bestaan van den persoon in dit boek ons geteekend. Hadt Rénan goed geziendan zou aan geen gebouw zoozeer een vaste grondslag ontbreken als aan de kerk van Christus zij zou dan rusten alleen op de verheerlykingszucht der Apostelenop de ingenomenheid van eenige vrouwen met een persoon, die boven Mozes en Elia geplaatst, in ener gie en heroïke godsvrucht ver beneden deze staat. Waar lijk, hadde Rénan goed gezien wij zouden niet op dit boek kunnen wijzenals op een nieuw teeken van de onmoge lijkheidom het leven van Jezus, den Zone Gods en den Zoon des menschen te beschrijven. Zulk een Jezus zou reeds voor eeuwen vergeten zijn." Dat oordeel van Ds. Sepp is van gewigtige beteekenis maar zal niet zonder tegenspraak blijven. Uit het midden der Protestantsche leeraars binnen Leiden zal er wel een stem voortkomendie een ander geluid doet hooren. Daar bij zal de vertaling van het werk ook meer en meer de al- gemeene bekendheid van gevoelens bevorderendie de mo derne theologie met Prof. Rénan deelt, en het groote publiek roomsch en onroomsch zal op de hoogte komen om de waarde te bepalen van een rigtingdie zooveel water vuil maakt over hetgeen zij zelf als //kleinigheden" aanmerkten het gedrag te karakteriseeren van leeraars die gelijk Rénan in het Christendom, maar buiten de Christelijke kerk staan. Ds. Sepp heeft groote lof voor de krachtigeeerlijke én getrouwe wijzewaarmede hij is opgetreden tegenover een man, die ook binnen Leiden bewierookd werd; zijn bondig ontwikkeld oordeel zal niet aangenaam zijn in de oogen van Rénan's vrienden. De Schuttersraad alhier heeft bij vonnis van Maandag één fourier en 5 schutters veroordeeld tot geldboeten van ƒ10, f 8f 5 en f 3wegens herhaalde afwezigheid bij de wapenoefeningenwaartoe zij waren opgeroepen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 63°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 72°. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de Koning van Wurtemberg zich op het Vorsten-congres te Frankfort door den Kroonprins zal laten vertegenwoordigen. De senaat te Frankfort heeft een commissie benoemdom toebereidselen voor een feestelijke ontvangst der hooge gasten te maken en gedurende hun verblijf eenige feesten te geven. Onder anderen zal een gala-diné in de Keizerszaal plaats hebben. In het geheel zijn door den Keizer van Oostenrijk 34 uitnoodigingen gezonden tot het houden van een vor sten-congres te Frankfort, waarvan vier aan de vrije steden Hamburg, Frankfort, Bremen en Lubeck. Van 21 is be reids adhaesie aan dit voorstel ontvangen o. a. van de vorsten "van Wurtemberg, Saksen de beide Hessen Baden Mecklenburg StrelitzNassau en Saksen-Meiningenterwijl van de vrije stedenFrankfort ook bereids hare toestemming heeft gegeven. De aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk zal met zijn gemalinPrinses Charlotteeerstdaags te Brussel en na eenigen tijd bij zijn schoonvader Koning Leopold te hebben doorgebragt, naar Parijs vertrekken. - De Presse beweert, dat de kardinaal Antonelli bij den Paus blijft aandringen op het afdanken van het pau selijke leger. Mogt tot dien maatregel worden overgegaan dan zou de gendarmerie aanmerklijk vermeerderd en op een anderen voet ingerigt, onder het bestuur komen van den Minister van Binnenl. Zaken en de betrekking van Minister van Oorlog vervallen. Dat de pauselijke schatkist door dezen maatregel zou worden gebaat, behoeft geen betoog. Het werk van Prof. Rénanhet leven van Jezus maakt te Napels verbazend veel opgang. Er zal een Italiaan- sche vertaling daarvan worden uitgegeven. Onder de krijgsgevangenendie in Mexico gemaakt zijn en zich op dit oogenblik in Frankrijk bevindenmerkt men op epn Indiaansche weduwe van 23 jarendie haren man in den oorlog heeft verloren. Zij nam dapper aan den strijd deel, bragt aan de Franschen de nederlaag toe bij Guadeloupe op 5 Mei 1862 en werd voor dit schitterend wapenfeit be noemd tot luitenant-kolonel. Zy wordt behandeld met al de onderscheiding, waarop een hoofd-officier aanspraak heeft. Haar uiterlijk voorkomen is zeer gunstigze behandelt degen en pistool evenwel met zulk een ongelooflijke behendigheid dat zij tot dusver alle minnaars op een behoorlijken afstand heeft weten te houden. De Montblanc is dit jaar reeds 12 maal beklommen den 28sten Julij door drie Engelschen. Kort te voren had den eenige jongelieden uit Bönigen den Faulhorn beklommen. Een hunner woei op den terugtogt den hoed af, hij wilde dien grijpen, verloor het evenwigt en stortte in den afgrond waar hij twee uren later door een gemzenjager nog levend gevonden werd, doch op weg naar zijn ouders te Bönigen overleed.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2