rigt liij als ambtenaar, bet oordeel velt hij als mensch. Hij heeft dus wat dit oordeel betreft, hetzelfde recht als elk ander mensch en burger; zijn ambtspligt beperkt zich uit den aard der zaak tot de uitvoering." Biniienlaiidsch Nieuws. Z. M. heeft den heer E. Owsiannikoff te Moscou be noemd tot officier der orde van de Eikenkroonuit erken telijkheid voor het schenken eener kostbare verzameling van 800 medailles en munten aan het Kabinet van munten en penningen alhier. Z. M. heeft aan J. H. A. Kuyper, op verzoekeervol ontslag verleend als arrondissements-ijker der maten en gewig- ten te Groningen, en aan den heer Dr. P. QBrondgeestadsis- tent bij het phys. lab. der Hoogeschool te Utrecht, den titel van lector in de geneeskunde verleend. Zondag heeft de aartsbisschop van Utrecht bij herder lijk schrijven de katholieken, bij de openbare godsdienstoefe ning in alle kerken, zijn dank doen betuigen voor de deel neming bij den onlangs gepleegden moordaanslag jegens hem betoond. Het schijnt, dat pater Takke de justitie en de mare chaussee te Grave verkeerdelijk heeft ingelichtten aanzien i van plaats gehad hebbende ongeregeldheden in het klooster St. Agatha bij Cuykwaut wat daarvan is medegedeeld wordt van een geloofwaardige zijde tegengesproken. Van verschillende zijden wordt de geest van orde ge roemd die er heerschte op het eerste Algemeen Evangelisch Nationaal Zendingsfeest datin navolging van hetgeen jaar lijks in Duitschland plaats heeft, Donderdag te Wolfheeze gevierd werd. Het Utrechtsche zangkoor, onder de leiding van den heer Coenen, verhoogde door het uitvoeren van schoone koraalgezang, begeleid door de bazuinen der Broe dergemeente van Zeist, de feestelijke stemming. De sprekers behoorden tot verschillende protestantsche kerkgenootschappen en werden overal verstaan. Schilderachtig was de aanblik der groependie zich op het heuvelachtig en boschrijk ter rein onder het prachtig geboomte legerde of op de aange- bragte banken zich hadden nedergezet. De edele vrouwdie het terrein had afgestaande com missarissen van het feest, de buitengewoon en zeldzaam tal rijke scharewaaronder zich zoowel adellijken als landbou wers, krijgslieden als predikers, kooplieden als ambtenaren menschen van allerlei stand en richting bevonden- zij ver dienen lof voor de uitnemende wijzewaarop de gansche feestviering is ontworpenaangelegdgeleid gehouden en afgeloopen. Zondag morgen is te Utrecht onverwachts overleden de oudste predikant der Nederduitsch Hervormde gemeente aldaar Dr. L. Merens. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht zijn na afgelegd examehtot de H. dienst toegelaten de kandi daten in de theologie E. C. van Baerle, W. J. Immink, W. Hasselman en C. F. Creutzberg van de Utrechtsche Hoo geschool. Door den Minister van Justitie, belast met de rege ling der zaken voor de Hervormde Eeredienst, zijn de in- gebragte bezwaren tegen de wettigheid van het beroep bij de Nederd. Hervormde gemeente te Meerkerk ongegrond verklaardzoodat de kandidaat Moens nog in den loop dezer maand zijn intrede zal doen. Het Nederduitsch-Fransch gedeelte der Evangelisch Protestantsche gemeente te Antwerpen heeft bijna eenparig besloten bij den kerkeraad en de Synode te protesteren tegen de beroeping van Ds. H. F. W. van Straatenthans predikant te Eist bij Amerongenen zulks op grond: 1°. dat de kerkeraad onwettig is zamengesteld2°. dat een valsche lijst van notabelen gebezigd is bij de beroeping; 3°. dat de vacature niet wettig bestaat. Reeds meer dan 100 leden hebben de protestatie geteekend. Zoo dit niet helpt, heeft men besloten zich tot de Kamer der Volksvertegen woordigers te wendenom te beletten dat door de Duit- schers aan de Belgische gemeente een leeraar zou worden opgedrongen. Heden Maandag heeft alhier in het lokaal Zomerzorg een algeraeene vergadering plaats gehad van de vereeniging tér bevordering Van de belangen des boekhandels. De voor zitter, de heer Kraay opende die vergadering met een aan spraak waarin hij vooral wees op de plaatswaar de ver gadering gehouden werdde bakermat van wetenschappen en letterenzoo naauw aan den boekhandel verbonden. Eerst hadden er eenige huishoudelijke werkzaamheden plaats, als toelating van eenige nieuwe ledenhet afleggen van de reke ning en verantwoording over het afgeloopen jaarde beraad slaging over het verslag der werkzaamheden van het bestuur, verslag der commissie tot regeling van het vertalingsrecht enz. Door den heer Nijhoff werd een belangrijk rapport uit- gebragt over den geregelden voortgang en de in het afge loopen jaar verkregen resultaten der bekendmaking van Ne- derlandsche boeken in het buitenlandwaaruit wij met genoegen ontwaardendat de bekendmaking en de versprei ding onzer boekwerken in het buitenland toeneemt. Er werd dan ook beslotendat op de tot hiertoe gevolgde wijzeom daartoe te geraken zal worden voortgegaan. Zeer gunstige en langdurige beraadslagingen werden ge houden over eenige voorstellendoor een daartoe benoemde commissie gedaan, tot wijziging der reglementaire bepalin gen op het vertalingsrecht. Een poging, aangewend om eerst de questie van het behoud van het vertalingsrecht te doen uitmaken, mislukte. Met 74 tegen 32 stemmen wordt aan genomen een amendement van den heer Suringar, waarmede de commissie zich heeft vereenigden waarvan de strekking isom aan den rechtmatigen uitgever van een vertaald werk van de zijde der Vereeniging de beschermende hand en zoo noodig schadeloosstelling tegen een onwettige uit gave te verleenen. Na verschillende andere werkzaamheden is beslotendat de volgende Algemeene Vergadering zal worden gehouden te Amsterdam. Morgen, Dingsdag, zullen de werkzaamheden worden voortgezet. Zoo als gewoonlijk heerschte op deze vergadering de beste overeenstemming en de grootste welwillendheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 81°, des avonds te 8 uur 75°, te 10 uur 6 8°. Zondag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 69°, te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 74°, te 5 uur 74°, te 8 uur 68°, 's avonds te 10 uur 63°. Maandag mor gen te B uur 61°, te 8 uur 69°, 's middags te 12 uur 75°, te 4 uur 75°. Buitenlandse^ Nieuws. Eenige dagen nadat de Keizer van Oostenrijk het congres te Frankfort wil gehouden hebben, zal, namelijk op den 21sten en 22sten Augustus, aldaar ook het congres van Duitsche afgevaardigden plaats hebbenwaaraan de oud-afgevaardigden der Duitsche landdagen insgelijks kunnen deelnemen. Drie kwestiën zijn bij die gelegenheid aan de orde gesteld: 1°. de geschillen tusschen Duitschland en De nemarken 2°. de Poolsche kwestieen 3°. het conflict be treffende de schending der constitutie in Pruissen. Koning George I zal, zegt men te Parijs, Denemar ken in de maand September verlaten2 dagen te Brussel 6 dagen in Frankrijk en 6 dagen in Engeland doorbrengen. Hij neemt den titel van Koning der Hellenen aan. -— De beroemde Nadar, als teekenaar, photograaf, letter kundige en mensch een der meest interessante personen van Parijs, wil thans, naar het schijnt, de levensdagen, die hem overblijven, in nog hoogere sferen dan in zijn photografisch glazen paleis doorbrengen. Hij dweept met luchtballons en is voornemens binnen kort een kolossaal plan te verwezenlij ken. Hij zal een ballon laten maken zoo hoog als de Nötre- Dame, die alle geriefelijkheden voor een langdurige reis aan 15 personen aanbiedt. Een kleinere ballon zal als tra want om dezen reusachtigen ballon zweventen einde dezen als voorraadkamer voor het benoodigde gas te doen dienen. Aan de ballon hangt een schuit met salons, kajuiten enz., een photographisch atelier en een drukkerij. Het model al thans is reeds gereed. De eerste luchtreis zal den 8sten September e. k. te Baden-Baden plaats hebben. Met dit model werd te gelijkertijd in het atelier Van Nadar het model van een door zekeren heer Lalandelle uitgevonden autolocomotor vertoond. Deze nieuwe uitvinding heeft ten doelvoor de luchtreizen het gas afteschaffenen door een

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2