N°. 1064. Dingsdag 11 Augustus. Rechten van ambtenaren. Onder dit opschrift behelst de Gemeentestem een artikel waaruit wij het volgende overnemenomdat het van alge meen nul is en niet enkel van toepassing op het gedrag van den heer Stieltjes, of op het hem door den Minister van Koloniën aangedaan onrecht. //Er is in den laatsten tijd nog al veel geschreven over het ontslag van een ambtenaar in de Oost-Indiën. Sommigen hebben het gelaakt, anderen hebben het verdedigd. Aan welke zijde het recht is, laten wij voor het oogenblik in het midden. Wij zouden om dit te beslissen meer kennis moeten hebben van de feiten die tot het ontslag hebben geleiddan wij voor alsnog bezitten. Maar het is ons voor gekomen dat menin de argumenten om het ontslag te ver dedigen de staatkundige rechten der ambtenaren heeft aan gerand en dit is het punt waaromtrent wij meenen niet te mogen zwijgen. Er is gezegd: //Wanneer een ambtenaar juist in zaken, waarin hij ten behoeve van het rijk werkzaam is, in het openbaar als tegenstander der regering optreedt en hare in- zigtenin welken vorm ook, tegenwerkt, dan schendt hij zijn pligten als ambtenaar, hoe kundig, ijverig en braaf hij ook in elk ander opzigt zijn moge, en de regering pleegt geen onrecht wanneer zij zoodanigen ambtenaar uit 's rijks dienst ontslaat. - Nu is het waar dat met deze zienswijze de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van een ambtenaar niet bestaanbaar zijnmaar ook de ambtenaar kan op geen algeheele onafhankelijkheid aanspraak maken. Hij is onder geschikt aan zijne chefs, en wie op zijn onafhankelijkheid prijs stelt moet geen ambtenaar worden." Indien het hier betoogde waarheid bevattedan zou den ambtenaar al een zeer ongelukkig lot bereid zijnwant dan zou hij door het aanvaarden van zijn ambt een der schoonste rechten van den vrijen mensch en burger, het recht van vrije uiting der gedachtenwaardoor het algemeen belang zelf zoo grootelijks kan worden gebaat, hebben prijs gege ven. Indien hij zich dan verstoutte om in een dagblad, in een tijdschriftin een door hem uitgegeven boekeen daad of besluit van het regeringsgezagwaaraan hij ondergeschikt is, te beoordeelen en aftekeuren dan zou hij zijn pligten als ambtenaar schenden en zich schuldig maken aan ambts misdaad. Immers dan trad hij in het openbaar als tegen stander van de inzigten van het regeringsgezag op. Zon derlinge bewering inderdaad, die, als zij juist ware, zou medebrengen, dat er ambtsmisdaad zou gelegen zijn in de uitoefening van de bij art. 8 der grondwet voor allen en dus ook voor den ambtenaar uitdrukkelijk gewaarborgde rechten. Het bevreemdt ons dat in ons land nog bewerin genwaarin het bovengezegde opgesloten ligt, kunnen ge voerd wordenzonder dat er een algemeene kreet van af keuring opgaat. Maar, zegt men, de ambtenaar is niet onafhankelijk; hy is ondergeschikt aan zijne chefs. Ja! als ambtenaar, maar niet als menschde vrije mensch en burger gaat niet in den ambtenaar te niet. Ongelukkig voor den Staat zoo dit het geval ware! De geheele redeneringdie wij hierboven opgaven berust op een verkeerd begrip van ambtsmisdaad en van de ver- pligtingen die op ambtenaren als zoodanig rusten. Ambts misdaad is aanwezig wanneer de ambtenaar de verpligtingen die uit den aard zijner betrekking volgen of hem bij instruc tie wettig zijn opgelegd, niet nakomt. Geen van beiden is hier aanwezig. De ondergeschikte ambtenaar is gehouden in zijnen werkkring den last zijner superieuren uittevoerendit ligt in den aard zijner betrek king; waar dit niet geschiedt, daar is schending van ambts- pligt; maar de chef, die van den ambtenaar vorderen kan, dat hij den last uitvoerekan van den vrijen mensch en burger niet vorderen dat hij dien ook goedkeure. De amb tenaar, ondergeschikt wat de uitvoering van den last betreft, is onafhankelijk in zijn oordeel daarover. De uitvoering ver- EIDSCH DA6BLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en fraueo per post 2.80 in de drie maauden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Uekendmakiugen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhasreDelft, Schiedam en Uoiteriam te 8 n. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leideu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends I u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 10 u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ u.; Donderdag 6* u. van Alphen naar Gonda, in correspondentie met dë stoomboot Volharding, die te 5 n. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 'snamiddags te 5£ u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 ii. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7J- uur's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooynsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1