Spoorwegen in wezenlijkheid éen staatsinstelling zijnzoo als zij behooren omdat alle leden van het volksgezin daartoe bijdragen, dan moet de Staat waken, dat ook de groote menigte tot verbetering van haar levenslot daarvan zooveel mogelijk partij trekke. De 17 de Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal te Haarlem worden gehou den op Vrijdag 25 September. Den volgenden dag zal Mr. J. P. Amersfoordt op zijn buitenverblijf Badhoeve een stoom ploeg in werking doen brengen. Te Hierdenbij Harderwijk is, een 14-jarige jonge dochter bevallen van een welgeschapen zoon. Ten aanzien van het Zendingsfeest te Wolfheeze ge houden wordt ons medegedeelddat het bezwaar tegen het houden van dat feest in de open lucht door een buitenge woon aantal personen werd opgeheven door de verzekering die de Minister van Justitie, Mr. N. Olivier, zou hebben gegevendat niettegenstaande de rechterlijke magt beden kingen hadgeen wet werd overtreden bijaldien alles in orde plaats had. Mevrouw van Brakell had anonyme brieven met bedreigingen gekregende leden der hoofdcommissie even zeer; o. a. met een wensch, dat de feesttrein met al die fijnen in de lucht mogt vliegen. Er was voor voldoend politie personeel gezorgd dat echter niet noodig waswant er heerschte de volmaaktste ordeofschoon er waren orthodoxen en libera len Afgescheidenen en Roomsch Katholieken. De volgende bijzonderheden geven nog een denkbeeld van den aard dier feestviering: Aan het station Wolfheeze werden de aankomenden door eenige leden der feestcommissie ontvangen, en onder het zin gen van psalmen en gezangen begaf zich een onafzienbare schaar naar het feestterrein. Bij den ingang stonden eenige cantines, alwaar eenige ververschingen waren te verkrijgen. Op vier verschillende plaatsen stonden spreekgestoelten uit dennenplanken opgeslagenmet eenige banken omgeven. Tegen half 11 opende het Utrechtsche zanggezelschap, begeleid door blaasinstrumentenhet feest. De geheele schare die yit vele duizenden bestondwas verzameld bij het tweede spreekgestoeltegelegen aan de Heelsumsche beekdat door Ds. Heldring van Hemmen werd beklommen. Er heerschte een plegtige stilte. Zijn Eerw. ving aande gemeente toetesprekenZijt navolgers Gods als geliefde kin deren. Hierop volgde het gebed en het was waarlijk een treffend gezigt, die vele duizenden, met ontbloote hoofden daar onder die lommerrijke eiken verzameld te zien. Ver volgens werd er door de geheele gemeente statig een psalm gezongen. De redenaar hield vervolgens een krachtige rede. Hij vroeg zijne hoorders waarom men heden juist hier was verzameld. Hij verhaalde hun hoe in het vorige jaar de kerk te Zeist voor een dergelijk oogmerk veel te klein was be vonden waarom men derhalve had besloten hier bijeen te komeneq., hoe door de spoorwegen het aan ieder gemakke lijk werd gemaakt om het feest bijtewonen. In het eerste deel zijner rede, schetste de spreker de toestand dier streken in vroegere dagentoen door de hei denen menschenoffers aan hunne goden werden opgedragen. Wanneer wij den loop dezer beek volgenzult ge daar gindszeide de spreker, menigen heuvel vindendie u een begraafplaats dier volken aanwijst. Nog wijst de naam van Kapelboom en Hunnenschans ons terug naar die dagen. De strijd tusschen heiden- en christendom en tusschen Saksers en Frankenwerd vervolgens in flinke taal door den spre ker geschetst en hoe eindelijk in 784 Karei de Groote alle menschenoffers verbood. Des sprekers rede werd nu afgewisseld door het zingen van een gezang, en daarna besprak hij het groote nut der zendingzaak. Zijn rede was te half 12 afgeloopen en werd besloten met het zingen van een psalm. Nu volgde er een pauze en het was een aardig schouwspel die onderscheidene groepen, rijken en armenmannen en vrouwen daar onder de boomen te zien nedergezeten om van de medegebragte ververschin gen gebruik te maken. Te half 1 uur trad de heer Looman op en sprak over het zendelinggenootschap en hoe aan onderscheidene plaat sen der aarde de zaak. van Christus wordt uitgebreid, hoe overal kerken en scholen worden opgerigt, hoe het zende linggenootschap bij voortduring werkzaam is om onder de heidenen het christendom uittebreidenen deelde dienaan gaande vele bijzonderheden mede. Vervolgens gaf hij een verslag van 11 zendelingvereenigingenwelke op het feest waren vertegenwoordigd. In den namiddag voerde nog 16 verschillende predikan ten het woord, en ten slotte werd te half 7 door Ds. Bui tendijk een zeer toepasselijke afscheidsrede gehouden waarna de meeste feestvierenden naar het station Wolfheeze zijn ge wandeld. Het bestuur van het feest komt allen lof toe voor de gepaste maatregelen genomen voor het bewaren der orde die, ondanks het feest door 7 a 8000 personen werd bij gewoond geen oogenblik gestoord werd. De algemeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk heeft aan de Synodale Commissie opgedragen om de vraag in overweging te nemenof en in hoeverre //de bepalingen in de reglementenwaardoor de gemeenteleden eenigermate belemmerd worden in de vrijheid om naar hun geweten te handelenbehooren te vervallen of gewijzigd te wor den ten einde daarover de volgende Synode van advies te dienen. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft, na afgelegd examentot de H. dienst toegelaten den kandi daat G. H. Bleeker. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Bedijkte Schermer Ds. A. M. van Voorthuijzen te Leersum; te Kiel en Windeweer Ds. M. de Muinck Keizer te Burum. Ds. H. J. de Boer te Opheusden heeft voor het be roep naar Op- en Neder-Andel bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Boxem Ds. K. Krenlar te Putten terwijl Ds. W. J. Wijenberg te Alphen het beroep naar Werkendam en de Werken heeft aangenomen. In het algemeen overzigt van de Java-Bode leest men //Met het volste recht zouden wij ditmaalbij het geven van dit algemeen overzigt, ons kunnen tevreden stellen met in navolging der Regerings-telegrammenkortweg te zeggen //Niets bijzonders, alles is rustig", het aan onze lezers over latende daarbij al of niet iets bij te voegen. Behalve toch de expeditie naar Nias (waar een togtje van 4 compagniën zulk een verheven naam mag dragen) gaat alles hier toch nog den ouden gang; men bemerkt het al spoedig, dat men als het ware onder een zekere malaise gebukt gaat, dat men alleen leeft in de verwachting der dingen die komen zullen. Ook heeft de laatst alhier aangekomene mail in geenen deele er iets toe bijgebragt om eenige verandering in dien toestand te weeg te brengen. De Gouverneur-Generaal is met zijn geheele familie nog op reiseerst in de volgende maand zullen wij de gevolgen er van kunnen gewaar worden. Welke gevolgen het togtje naar Nias zal hebbenis natuurlijk nog niet met zekerheid te zeggen; het gering aantal der daarheen gezondene man schappen hoe goed hun voorkomen ook moge zijndoet ons echter weinig goedszoo als altijdverwachten. Zondag 24 Mei zijn de lsle, 2de en 3de comp. van het 17de en de 5de comp. van het 15de bat. inf., onder kommando van den majoor Fritzen van het 17de bat., uit Padang daarheen vertrokken." Uit Samarang wordt van 5 Junij van een geachte zijde medegedeelddat door de Indische reederijen een zwaar verlies geleden is door het vergaan van 7 vaartuigenwelke te gelijkertijd in lading lagen te Soemba, beter bekend on der naam van Sandelwood eiland. Een ontzettende storm uit het N.N.W., die reeds den vorigen avond begongroeide dermate in hevigheid aan, dat den 9den Mei, des morgens ten 9 uur, de bedoelde 7 vaartuigen reeds reddeloos ver loren waren. Vier lagen er in lading te Kedong-Boname lijk: de Barken Judul Barie en Anis Balheer en de brikken Rachmanie en Salimte Nangamessie lag de brik Marzoeki te Wendee de brik Amboina en te Membora een Sumanap- sche schoener ten anker. Met verlaDgen zien wij omtrent deze treffende gebeurtenis berigten te gemoetvooral omdat men ons omtrent het lot der schepelingen nog geen zekere berigten heeft kunnen geven. Nadere tijdingen melden dat reeds 104 schipbreukelingen te Soerabaija zijn aangekomen. Via Soerabaija zijn per telegraaf de volgende berig-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2