N°. 1063. Maandag 10 Augustus. A". 1863. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSOH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12{. C'ts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 C'ts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.j en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 36 m.; 10 n. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 10 u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ u.; Donderdag 6{ u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 q. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5^ u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te II u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triëst, 7 en 28; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlzs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sa». Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7*. uur's in. tot 9 u. 30 ra. tv. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aoeijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Ding9dag, Woensdag en Donderdag van 9— 9 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den majoor-ingenieur Castermanmet de vestingwerken te Antwerpen belast, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd by den plaatselijken staf tot majoor en plaatselijk kommandant te Bergen-op-Zoom den kap. lste klasse J. A. L. von Schmidt van het 3de reg. infanterie; tot kap. bij het 3de reg. inf. den lsten luit. W. H. Doorman van het korps en tot lsten luit. van het 5de reg. inf. den 2den luit. F. van der Esch van het korps; alsmede tot notaris te Middelburg P. P. Slegtcandidaat notaris aldaar. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Finantiën de heer Mr. J. G. Ren- gers Hora Siccama. De Minister van Binnenl. Zakende heer Thorbecke is heden, Zaturdag middag van zijn reis naar Zeeland, in de residentie teruggekeerd. De Minister van Finantiën heeft, bij resolutie van 1 dezer vastgesteld de 252ste Staatsloterij. Zij zal wederom bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. Voor den Hoogen Raad, kamer van vacantie, is Vrij dag onder anderen behandeld de zaak van W. van D. tegen oen arrest van het provinciaal gerechtshof in'Utrecht, waarbij hij veroordeeld is wegens het zonder vergunning begraven op zijn erf van een levenloos geboren kind zijner dienstmeid. De rechtbank te Amersfoort had hem te dier zake vrijge sproken maar het O. M. was in hooger beroep gekomen en het hof veroordeelde hem. Daartegen cassatie. Voor den re- quirant trad op Mr. Polsdie betoogdedat een doodge boren kind niet was een //individu décedé", dewijl het noch een individueel bestaan noch een eigenlijk leven had gehad. Het was dus, naar pleiters meening niet noodig voor een doodgeboren kind vergunning tot begraven te vragen. Den 11 den dezer zal het openbaar ministerie in deze zaak uit spraak doen. Het volgende feest van den Nederlandschen Nationalen Zangersbond zal te Utrecht worden gehouden. Mr. Sloet tot Oldhuis merkt het volgende op: //Wat het vervoerloon op onze bestaande spoorwegen belangt, hoort men klagen dat het hooger is dan in de meeste staten van Europa. Zulke| klagten verdienen alle onderzoekals men een maximum voor het personen vervoer op de Staatsspoorwegen zal vaststellen. Wij gelooven echter, dat men met een enkel maximum niet volstaan kanmaar dat men een tweede maxi mum voor het vervoer van reizigers der derde klasse moet aannemenwaarvoor het best de prysdie zij op de Bel gische spoorwegen betaalt, tot maatstaf genomen kan wor den. De groote staatkunde van onzen tijd moet zijnom het welzijn der groote massa te bevorderen. Onze werkende stand heeft er een uitnemend belang byom zich spoedig en onkostbaar te verplaatsen. Het gebeurt niet zelden dat op de ééne plaats gebrek aan handenarbeid bestaat en dat op de andere plaats te vergeefs naar arbeiders gezocht wordt, terwijl beide plaatsen digt bij elkander gelegen zijn. De duurte der advertentiën maakt, dat men slechts zelden oproepingen van werklieden in de dagbladen ziet, welke onder een bedrijvig volk als het onze geheele bladzijden moesten innemen. Doch het is niet genoeg dat de ledigloo- pende werkman weet, waar er werk te vinden is, hij moet zich derwaarts ook gemakkelijk en goedkoop kunnen verplaat sen. Toen Enschedé herbouwd moest wordenzag men in Zwolle werklieden om geld bedelenten einde met hunne gezinnen tijdelijk daarheen te kunnen vertrekken. De vlijtig ste en bekwaamste arbeiders of werkliedenwelke niet zel den op de plaats hunner inwoning versuffen, kunnen door een goedkoope verplaatsing een voordeeliger en ruimer werk kring bekomen. Voor duizende werklieden kan het zijn nut tigheid hebben om ook te zien hoe men elders werkt. Onze werklieden staan bij vele vreemdelingen niet zelden ten ach ter, niet zooveer uit gemis aan algemeene beschavingmaar omdat zij niet op hun ambacht reizen. Het verschil van dag- loonen zal allengs ophouden en de mededingingdie tus- schen alle bedrijven noodwendig ontstaan moet, zal de be drijven verbeteren; er zal meer en beter gewerkt worden; want waar de dagloonen nog laag en beneden de behoeften van het werkend gezin zijn is in den regel het werk ook niet meer waard dan het loon dal er voor gegeven wordt. Een laag tarief moet daarom ten laatste een rijzing van het dagloon ten gevolge hebbenomdat men voor voorspoediger, beter en meerder werk ook meer betalen kan. Zullen Staats-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1