Buitenlandsch Nieuws. gelijke rechten Voor de wet genieten als andere burgers. Na den afloop der gewone exercitie van de schutterij te Zwollehebben de schutters bij gelegenheid der kermis aldaar, voor rekening der officieren, de voorstelling in het paardenspel bijgewoond. De bibliotheek van het koloniaal militair invaliden huis op Bronbeek is onlangs weder vermeerderd met eenige boekendaartoe welwillend afgestaan door den WelEerw. heer J. Pothoff, emeritus predikant te Arnhem, terwijl, naar men verneemt, eerlang een nieuwe uitbreiding der boe kerij te wachten is ten gevolge van een geschenk in geld aangeboden door den gepensioneerden generaal-majoor van het Oost-Indische leger C. H. J. F. C. von Lutzowin Nederlandsch Silezie. Maandag nacht omstreeks half I uur brak er een geweldige brand uit in het huis, bewoond door J. de Kok te Afferden bij Druten. Binnen twee uren waren huis, schuur en hooiberg door de vlammen vernield; er is bijna niets gered kunnen worden. De Kok die nog iets trachtte te redden is bijna in de vlammen omgekomenmen vreest voor het verlies van zijn leven. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt is een en ander tegen brandschade verzekerd. De geheimzinnige geschiedenis van den even stouten als beruchten moordaanslag op den aartsbisschop van Utrecht gepleegd, blijft tot nog toe steeds in het diepste duister verborgen. Ofschoon een zeker dagblad reeds in der tijd onder zijn correspondentie-artikelen mededeelt, dat de vermoedelijke dader, een Duitscher, naar de gevangenis te 's Hertogen bosch was overgebragt, en ofschoon door het publiek dan ditdan dat wordt verteldis er in de verste verte geen het minste spoor van den dader of van het een of ander stuk van overtuiging aanwezig. Hoe wenschelijk het ook zijn moge, dat de booswicht in handen der justitie viel, gelooven wij echter niet, dat dit, ook na het meest strenge rechterlijk onderzoek, nog ge lukken zal. -— Heden Donderdag morgen ten acht uur strandde ten Zuid-Westen van Scheveningen de sloep B 13 van Ostende die 17 dagen geleden ter kabeljaauw-visscherij was afgeva ren. De reddingboot van de Noord- eu Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij, onder het bestuur van den heer Maas, bevond zich zeer spoedig aan het strand en gereed om ter redding toetesnellendoch daarvan is geen gebruik behoe ven gemaakt te wordenmen slaagde er in om een lijn aan boord te brengen en den schipper aftehalen. Later zijn de overige schepelingen, 5 in getal, aan wal gebragt. Een belangrijk lek verpligtte de bemanning op het strand te lco- pen. Het schip zal verloren zijn. De ladingzijnde 6 tomen zoutenvischalsmede de inventaris enz. is men bezig te ter gen. - Z. Exc. de Belgische gezant, vergezeld van <en zijner secretarissenbevond zich reeds vroegtijdig te Scle-- veningen en gaf blijken van zijn prijzenswaardige belarg- stelling in het lot zijner ongelukkige landgenooten. Met den goedkoopen trein zijn Woensdag van Amster> dam en Rotterdam circa 1800 passagier» te Arnhem aam gekomen. Bij gelegenheid der vervulling van zijn 25jarige diens heeft de R. K. priester en pastoor Mocking te Zwolle eer gift van f 500 gedaan, ten behoeve der armen van di verschillende godsdienstige gezindheden. - Ds. G. J. Gobius du Sart te Arnemuiden heeft voo het beroep naar de Hervormde gemeente te Poortvliet be dankt. - De Leidsche Gemeenteraad heeft in zijn Zitting van hedei Donderdag de gemeenterekening over 1862 goedgekeurd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63° te 10 uur 61°. Donderdag morgen te 5 uur 61°, te 8 uu 65°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°. Uit Rome wordt het volgende geschrevenEen tien jarig Israëlitisch meisje stond op het plein Santa Catharin; di Funari te weenenomdat zij door haar ouders gekastijr was. Een dame, tot de partij van de Bourbons behoorende kwam voorbijzag het schreijende kindnam het op en bragt het, ondanks het verzet en het geschreeuw der kleine, met geweld naar het conservatorium der Catechumenen. De moeder, onderrigt van het gebeurde, snelde naar dit gebouw en eischte haar dochter terugmaar te vergeefs. Het eenige antwoord dat zij kreeg, was: //Dat de Joden eens binnen de muren van dat gesticht gekomengeen moeder, geen va der, geen bloedverwanten meer hebben. Uit Napels wordt gemelddat een knaap van tien jarenGiovanni Gorgano genaamdzoon van behoeftige ouders, aan de maatschappij tot bevordering der beeldende kunsten aldaar een groep in klei heeft gezonden vervaardigd naar de schilderijvoorstellende de afneming van het kruis welke men in de kerk San Francesco di Paulo bewondert. De leden der maatschappij wilde aanvankelijk niet gelooven dat die groep het werk was van een zoo jeugdigen knaap, die geenerlei opleiding in de kunst heeft genoten. Zonder op die bedenking te antwoordendeed Gorgano zich klei geven en leverde in de zitting zelve een copie van het beeld dat hij onder de oogen had. De leden der maatschappij hierover verwonderd, zijn overeengekomen om aan den knaap de middelen te verschaffen om zijn zoo opmerkelijk talent te ontwikkelen. Men verhaalt een vrij curieus feitdat bij den laat- sten opstand te Athene zou zijn voorgevallen. De gouverneur van de bankbevreesd voor de gevolgen die de ongeregeld heden na zich zouden kunnen slepen, had namelijk 2 mil- lioen in specie aan boord van de Fransche schepen doen brengen. Toen nu de bevelhebber van het Engelsche eskader dit vernamverlangde hij dat hem hetzelfde bewijs van ver trouwen zou worden gegeven. Met groote moeite slaagde men er in om nog een millioen bij elkander te brengen dat aan boord van zijn sphip werd gebragt. Maar toen de rust was hersteld en men het geld terug kwam vragen verlangde hij 1 pCt. voor het bewarenAls dit feit niet waar isdan is het toch goed gevondenom den onbegrens- den handelsgeest van de Engelschen te kenmerken. Uit een officieel berigt, door den bondsraad te Bern aangaande den toestand in Japan ontvangenblijkt dat de Taikoen werkelijk van den Mikado bevel heeft bekomen om de vreemdelingen uit het land te verdrijven, ten gevolge waarvan Engeland en Frankrijk na een aan boord van het Engelsche oorlogschip op 5 Mei gehouden conferentie den Taikoen hunne medewerking tot handhaving van zijn gezag toegezegd hebben, wanneer hij voornemens mogt zijn tegen het bevel van den Mikado inzich aan de gesloten trak taten te houden. Dezet dagen overleed te Saxonnabij Sionde graaf Gilbert Desvoisins, in de diepste ellende. Hij was de zoon van den graaf Desvoisins, pair van Frankrijk en huwde voor eenige jarentoen hij door zijn woeste levenswijze zijn kolosaal vermogen reeds had verspild, met de vermaarde danseres Marie Taglioni, aan wie deze eerzuchtige stap bit ter berouw heeft gekost, want het duurde niet lang of de edele graaf had ook haar vermogen verteerd en daarenboven schulden gemaakt ten bedrage van 300,000 fl. De bedrogen danseres stelde een vordering tot echtscheiding in tegen ha ren man, welke eisch haar werd toegewezen, inaar zij ging hiertoe niet over dan nadat zij de schulden, door haren echt genoot gemaakt, ten volle had voldaan. Na de echtscheiding heeft zij aan den graaf geregeld een jaargeld van 60 00 fl. doen toekomen. Keizer Napoleon, zegt men, zal weldra den Koning der Belgen een bezoek brengen. Men verzekert, dat de Koningin van Engeland op haar reis naar Duitschland niet te Antwerpen maar te Ostende aan wal zal stappenwaar zij door Koning Leopold zal ont vangen worden. Men heeft berekend, dat Zondag ongeveer 50,000 vreemdelingen Antwerpen hebben bezocht, ter bijwoning van de feesten. Te Kilburn is een kerk gebouwdwaarvan de kosten zijn bij een gebragt door de inzameling van postzegels in ge heel Engeland. Het Koninklijk théater te Jersey werd Vrijdag-11. een prooi der vlammen. Het gebouw, dat 5000 van opbouw had gekost, was slechts voor 1000 verzekerd. De direc teur is ten eenenmale van alles beroofd.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2