Buitenlandsch Nieuws. in de concertzaal Diligentia zullen worden gehoudenmaar dat thans vast besloten is het feest te doen plaats vinden in de Ridderzaal (zooals aanvankelijk het voornemen was), welke zaal thans daartoe prachtvol zal worden gedecoreerd. Reeds bij de repetitiën in de concertzaal ondervond men zoovele bezwaren dat men inzag, dat zij met geene moge lijkheid waren uit den weg te ruimenwij mogen hierbij voegendat men zich vrij algemeen over het nu genomen besluit verheugt. De Ridderzaal is toch bij uitnemendheid geschikt, maar het bovenal waardig dat een dergelijk feest binnen hare muren worden gevierd. Het Nederlandsche Nationale Zangersbond vierde Dings- dag te Amsterdam feest. Te 1 uur was er groote ihatinée musicale in het Park; te half 6 uur vereenigden zich de liedertafels op de groote Beurs en trokken met hunne ba nieren en muziek door de Kalverstraat en naar het Park alwaar te half 8 uur de uitvoering volgens het programma een aanvang nam. De arr.-rechtbank te 's Gravenhage heeft de dienst bode waarvan wij in de vorige week een woord zeiden schuldig verklaard aan diefstal van twee servetten en een geplooid mutsje bij haar meesteres en haar overeenkomstig den eisch veroordeeld tot één jaar cellulaire gevsngenisstraf. - Bij de herstemming tot een lid voor den Gemeente raad te 's Gravenhage zijn ingekomen 1230 billetten, van onwaarde 8, geldige stemmen 1222. Gekozen Mr. F. F. Karseboom met 804 stemmen. Het aftredend lid Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens bekwam 418 stemmen. -Op de Zwolsche kermis kwamen drie handwerksge zellen in een poffertjeskraam een hunner gebruikte vier bordjes poffertjes en wilde nog zich eens te goed doen aan wafels. Daaruit ontstond een weddingschap, waarbij hij aan nam nog 40 wafels te gebruiken. Toen hij aan de 40ste begonvroeg hem zijn kameraadof hij nog meer wilde. Droogjes antwoordde hij: //Ja wel, maar eerst moet ik naar mijn kosthuis om brij te eten en dan ben ik weer tot je dienst." Hij verteerde f 2,50 's weeks in zijn kosthuis. Maandag avond zijn tot sluiting van de 1ste serie van het artilleriekamp te Waalsdorp een dertigtal vuur- en lichtkogels ontstoken. Vele ingezetenen ook van elders waren daarbij tegenwoordig. Heden morgen vroegtijdig hebben twee kompagniën het kamp verlaten. De generaal-majoor Engelbregt, kommanderende de tweede militaire afdeeling, heeft te Utrecht bij zijn gewone inspectie der troepen ook het bataillon dienstdoende schutterij in oogenschouw genomendat vervolgens eenige manoeu vres maakte en voor hem en den burgemeester defileerde. - 't Schijnt al meer en meer te blijken, dat de houten kist, op de Tentoonstelling van Oudheden te Delft aanwe zig, niet is die, waarin Hugo de Groot uit Loevestein is gevlugt, maar een, die bij een tooneelvoorstelling van die vlugt vroeger heeft gediend. De Nederl. Industrieel meent met zekerheid te weten dat op dezen oogenblik in handen van den Minister van Binnenl. Zaken aanbiedingen zich bevinden van een vereeni- ging van zeer geachte Nederlandsche fabriekanten, technische mannen en specialiteiten in spoorwegzaken, wier voorwaar den van exploitatie voor den Staat aannemelijker zijn te ach ten dan die der laatstelijk opgegeven concurrenten. De Stoom- post zegt het volgende: //In de vorige week zijn door de dagbladen velerlei berigten medegedeeld, meest allen be trekking hebbende tot de aanstaande exploitatie der Staats spoorwegen. Wij gelooveu beter te doen al deze geruchten voor als nog met stilzwijgen voorbij te gaanwant zonder er de waarschijnlijkheid van te willen betwisten, meenen wij toch op goede gronden te mogen verzekerendat in deze nog niets beslist isnoch zelfs kan zijnzoo als trouwens bij bedaard en onpartijdig inzien, voor een ieder duidelijk is. Immers dezer dagen nog was er weder sprake van een nietwe vereeniging, die zich als concurrent opdeed, waarvan *ns vele namen der daaraan deelnemenden zijn medegedeeld, maar die wij te noemen voor als nog ongepast vinden." Uit 's Hertogenbosch wordt medegedeelddat in de vorige maand door den luitenant der marechaussée te Grave en den burgemeester der gemeente Cuyk een onderzoek heeft plaats gehad in het klooster St. Agatha en aldaar ge vonden een pater, Bogers genaamddie sedert 6 April 11. in een cel. op water eo brood was opgesloten. De prior ont kende het feit met bij de intrede van het klooster en gaf de reden op, waarom die maatregel genomen werd. In de cel gekomen waar de luitenant den pater alleen sprakvond hij hem doodelijk verzwakt, maar hij scheen niet te ver langen in de maatschappij terugtekeerenomdat hij door zijn afgemat ligchaam daartoe niet meer bekwaam was, waarom hij zijn lot in die kerker zou afwachten. Het feit was ver raden door den vroeger ontvlugte pater Takke. De berigten, die van de haringvloot ontvangen wor den, luiden over het algemeen ongunstig, zoodat de vangst, veel te wenschen overlaat. Sedert den 20sten Julij 11. is er geen haring te Vlaardingen aangebragt, zoodat de voorraad nagenoeg is opgeruimd. In de vorige maand had een rijk landbouwer te Bel- lingwölde koolzaad gedorscht, en daar het werk dien dag niet was afgeloopen, had men het dorschkleed, 150 linnen zakkenen het gereedschap onder het uitgedorschte stroo tot den volgenden dag geborgen. Maar 's morgens vroeg was een der zoons, die bij zijn grootmoeder te huis was, over het land gegaan en had het stroo met een lucifer in brand gestoken. Bij zijn vader komende vertelde hij dat op vrolijken toonen zich beroemende alzoo voor een ander de moeite van het verbranden te hebben bespaard. De vader had evenwel een verlies van ongeveer f 1000 geleden. De toebereidselen voor het groote Zendingsfeest, op Donderdag, 6 Augustus, in het bosch te Wolfheeze, zijn nagenoeg afgeloopen. Ten gevolge der genomen maatregelen wordt het aantal in die bijeenkomst aanwezige personen reeds op niet minder dan 6000 begroot. Wat inzonderheid aan dacht verdient, is de allezins doelmatige wijze, waaropmen van het terrein partij heeft weten te trekkenom te maken dat men de sprekers geregeld kan hooren. Ten dien einde is het zoodanig ingerigt, dat ieder spreker optreedt binnen een niet te ruimen omvang van met hoog en digt geboomte begroeide heuvels, binnen welke ruimte het geluid op verre na niet zoodanig verloren gaat als bij het spreken in de open lucht doorgaans het geval is, terwijl de hoogten te vens dienen tot een amphithéaters-gewijze rangschikking van staan- en zitplaatsen. Bij tamelijk stil weder zal dit zeker ook van niet minder gunstigen invloed zijn op de uitvoe ring der zangstukkendie door koperen instrumenten be geleid zullen worden. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 75°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 64°. Woensdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 68°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 68°. Volgens mededeelingen uit Konstantinopel is de uit slag der nationale tentoonstellingwat de geldelijke belangen der daarbij betrokken partij betrefthoogst nadeelig geweest. De kosten van den aanbouw van het nijverheidspaleis en die van het beheer der tentoonstelling hebben bedragen ruim 2 millioen piasters (ongeveer 5 millioen Ned. courant)door de bezoekers is betaald als entréegeld 450,000 p. zoodat het tekort bedraagt 1,550,000 p. of ongeveer 3,875,000 gulden. De Sultan heeft beloofd dit tekort uit zijn bijzondere middelen te voldoen. Te Turin heerscht een zeer oorlogzuchtige stemming. Daar men een oorlog als zeer nabij beschouwt, houdt men niet langer de overeenkomsten geheim welke tusschen Frank rijk en Italië zijn gemaakt. Naar men verneemt, heeft de Italiaansche regering zich verpligt Frankrijk eventueel met een vloot en een leger van 60,000 man bij te staan, ter wijl Italië alleen de kosten van onderhoudzoowel van het leger als van de vloot, draagt. Zelfs wanneer Oostenrijk gemeene zaak met de Westersche mogendheden maakt, blijft Italië aan Frankrijks zijde. De Koning voert een levendige correspondentie met den Keizer, en Z. M. is overtuigd dat Napoleon III Italie's hulp inroepen enook zonder Enge land en Oostenrijk, en slechts op Italië, Zweden en Tur kije steunende, aan Rusland den oorlog verklaren zal. De Ministers deelen de zienswijze des Konings niet. - Uit Turin schrijft men dd. 30 Julij Nadat de Etna eenige dagen lang gezwegen hadbegon de uitbarsting van den krater met vernieuwde hevigheid. Catania is een voet hoog met asch bedekt. De vuurstroom is in het casino der

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2