een Précepteur, Kane, de Noordpoolvaarder.- kl°^n,ard°dla; De Nipponvaarders SïpZl.'t De Franklin's expeditie en haar afloop. k°ngïa„ Ed. Vogel, De reiziger in Afrika.- A. TE MEIJ, deelt de Köln. Ztg. bet volgende meds. Het onheil is ver oorzaakt door een hevige botsing, ontstaan ten gevolge van het aanrijden van den sneltrein N°. 8 van Emmerik ko mende, en den trein N°. B uit Ruhrort. Een remmer werd daarbij derwijze getroffendat hij onmiddellijk dood bleef; een andere remmer en een stoker zijn zwaar gekwetst; de machinisten der beide treinen hebben insgelijks ernstige kwet suren bekomen. Een der passagiers heeft den arm gebroken en twee anderen hebben kneuzingen erlangd. Verscheidene wagens zijn door den schok verbrijzeld. Onmiddellijk na het plaats grijpen van het ongeluk werd geneeskundige hulp uit het naburige Duisburg gehaald. Het onheil wordt aan de volgende oorzaak toegeschrevennamelijk door het te vroeg aankomen van den trein uit Ruhrort, ongeveer 6 minuten voor den bepaalden tijd, en had de wachter, belast met het verzetten van het excentriekverzuimd het teeken te gevenom voor het bereiken van het station halt te houden. De persoondie dit verzuim heeft gepleegd is in verze kerde bewaring genomen. De justitie doet onderzoek naar het gebeurde. Het blijkt gelukkigdat detoestand der zwaar gekwetsten hoop geeft op een volledig herstel. Volgens berigten uit Catanie hebben de uitbarstingen van de Etna in den laatsten tijd een dreigend aanzien genomen. De geheele omtrek van den berg tot aan Nicolosi en Catanie, is met asch en lava overdekt. De bevolking verkeert in een groote angst. 1 Te St. Cyran wilde een jongen van 9 jaar 's morgens vroeg een nest uithalendat hij in een boom had gezien om dat te schenken aan zijn zusje, een meisje van 11 jaar. Zij gingen daarheen; het meisje alleen in haar hemd en rokje, zoodat schouders en borst geheel bloot waren. Toen hij in den boom geklommen, het nest wilde grijpen, slin gerde de tak zoo, dat het nest viel en op het meisje neder- kwam, dat vreesselijk, begon te schreeuwen want het bevatte een ontelbaar aantal rupsen, die zich overal op haar vast- hechtteden en over haar ligchaam kropen. Haar broeder trachtte haar daarvan te yprlossen, maar zij was overal ge beten. Er ontstond ontsteking; het meisje kreeg koorts en voor dat de geneesheer hulp kon toebrengenwas zij een lijk. Te Antwerpen wordt de afschaffing van de Scheldetol feestelijk gevierd. Stoombooten met vlaggenbloemen en kransen versierd en door talrijke genoodigden bezet, dreven Zaturdag onder het uitvoeren Van muziek en zangstukken op de ree; de boot de Vrije Schelde trok vooral de aan dacht. De Marnix van St. Aldegondes werd op sleeptouw genomen en door het feest-eskddër naar Bath gevoerd. Te half vijf uur keerden zij in de haven terug. Te zes uur had een banket van ongeveer 400 couverts plaats. De Ne- derlandsche consul te Brussel beantwoordde .de toast op den Koning der Nederlanden met een feestdronk op het geluk en den voorspoed van Belgie en de Nederlandenop de ontwikkeling van handel en scheepvaart der beide landen onder de bescherming der vrijheid op alle rivieren en zeeën. Des avonds waren een groot aantal gebouwen geïllumineerd. De heer Loosgewezen burgemeester van Antwerpenis tot kommandeur der Leopoldsorde benoemd. De pastoor Spoos van Hasselt is wegens openbare schending der eerbaarheid door de rechtbank dier stad bij verstek tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete ver oordeeld, zijnde het maximum der straf. Het rapport van Dr. Elliott, die een officiële reis in de districten van Hooghly en Besaret (Britsch-Indië) gedaan heeft, ten einde de kenteekenen van een nieuwe epidemische ziekte aldaar te onderzoeken, is te Calcutta ontvangen. Vol gens de Revue du Monde Colonial is bedoelde ziekte, die door haren snellen voortgang en vreessclijken aard aan de cholera gelijkt, door Dr. Elliott naauwkeurig in haren loop gevolgd. In de Hooghly zijn meer dan 80 dorpen door die krankheid aangetast; zij is tot hiertoe in de wetenschap on bekend; de inlanders noemen haar de Jur-Bekar. Volgens Dr. Elliott heeft zij haren zetel in de mild en de lever; zoodra men er door wordt aangetast, verkrijgen deze twee organen een verbazende uitzetting. Na vreesselijk lijden volgt de dood doorgaans binnen weinige urenof komt de lijder van den eersten aanval opdan sleept hy eenige dagen een ellendig leven voort, en bezwijkt ten laatste aan buikloop door verzwakking veroorzaakt. Dr. Elliott aarzelt niet te verklaren dat deze ziekte geen andere oorzaak heeft dan de onreinheid der arme bewoners van de districten waar zij zich vertoont. Deze ongelukkigenwier vooroordeelen nog zoo diep geworteld zijn dat zij het eten wegwerpen hetwelk door iemand van een lagere kaste is aangeraakt, leven in een verpesten dampkring en wentelen zich in hunne hutten in het slijk. De lucht was in deze armelijke dorpen zoozeer met koorts bezwangerd, dat Dr. Elliott alle moeite had om zijn afkeer te overwinnen en in die plaatsen door te dringen. De Britsche Associatie te Calcutta heeft zich terstond het lot dezer ongelukkigen aangetrokken en wil dat geen kosten gespaard worden om de besmette dorpen te reinigen, en dat men bij wederstand des noods geweld gebruike om de in woners tot zindelijkheid te dwingen. Daar Barrackpore en Calcutta bedreigd wordenheeft de luitenant-gouverneur een beroep gedaan op de rijke inlanders tot het verleenen van ondersteuning. Een der eerste maatregelen moet bestaan in den aanleg van talrijke woningen in de dorpen. Overal vindt men ge heele hnisgezinnen op de vochtige aarde kruipende, zonder deksel of leger. Volgens tijdingen uit Shanghay dd. 5 Julij had de majoor Gorden de stad Quinsang bemagtigd. Uit Japan niets van belangde zaken schenen een vredelievender wending te nemen. Te Manilla had op 8 Junij een ontzettende aard beving plaats gehad, waardoor de stad was vernield en 10,000 inlanders onder de puinhoopen waren bedolven geworden. Adverteritiën. Met 1 October WORDT GEVRAAGD, in een Christelijk huisgezinter opleiding van twee Kinderen van 6 en 8 jaren oud, van middelbaren leeftijdP. G.met vaste Christelijke beginselenzacht op geruimd humeur, de Eransche en Engel- sche taal grondig kunnende onderrigten alsook Muzijk of Teekenen. Adres met franco brieven onder Letters B. R. aan het Bureau van dit Blad. Bij den Boekhandelaar F. J. SCHIMMEL, 4 Nieuwe Rhij n te Leiden ziet het licht: HET GOED GELIJKEND LITHOGRAPHISCH PORTRET, groot formaat, van wijlen den Wel-Eerw. Heer Pastoor der Parochie van O. L. Vr. Hemelvaart. Bij A. W. SYTHOFF te Leidenis verschenen: Grinnell-expeditie ter opsporing van Sir John Franklin, in de jaren 1853, 1854 en 1855 onder bevel van Dr. E. K. KANE met 130 houtgravuren. Prijs f 2.50, ian. In schetsen en nieuwere reizen. f 3.50. Ontdek- door F. STEGER. Met 160 houtgravuren. Prijs de noordwestelijke doorvaart door MAC CLURE.Het vinden der overblijfselen van de Franklin-expeditie, door Kapitein MAC CLINTOCK. Naar H. WAGNER, door CRISTlAAN DE JONG. Met Houtgravuren. Prijsf 2.20. binnenlanden van Afrika; als: de groote Woestijn, Soedan, het Meer Tsadenz. benevens eene levensschets des reizigers. Naar H. WAGNER, door H. M. C. VAN OOSTERZEE. Met 110 Houtgravuren. Prijsf 2.75. ït7nvTri otaxtü Ontdekkingsreizen in de binnenlanden van Afrika, in LjI VllMïö 1 UiMj» schetsen uit de bekendste oudere en nieuwere reizen, vooral met betrekking tot de groote ontdekkingen in Zuid-Afrika, gedurende de jaren 18401856, door H. M. C. VAN OOSTERZEE, Met 180 Houtgravuren. Prijs 2.60.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3