hoofdsynagoge te 's Hage én J. s. HiUesumopperrabbijn der Ned. Israël, hoofdsynagoge te Meppel. De baron de Nougarède, komende van Parijs, is in de residentie aangekomen en aan het Hotel de Oude Doelen afgestapt. De burgemeester van Roermond heeft ook zijn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraadwelk voorbeeld door vier andere leden van dien Raad is gevolgd. Een en ander is toeteschrijven aan den uitslag der verkiezingen, die laat stelijk aldaar zijn gehouden. Het schijnt dat H. K. H. Prinses Marianne zich niet meer te Voorburg zal vestigen; althans het gerucht gaat, dat het landgoed Rusthof weldra in veiling zal worden gebragt. Maandag middag werd aan den kapitein der dienstd. schutterij te Zalt-Bomraelden heer J. Macalester Loup een souvenir aangeboden ter gelegenheid van zijn 25jarigen diensttijd als officier der gemelde schutterij. De plaatselijke commissie voor een nationaal gedenk- teeken voor November 1813, te Utrecht heeft 11. Vrijdag zich vereenigd met de voorstellen der Hoofdcommissie tot het oprigten van een gedenknaald te Scheveningen en van een bronzen of marmeren gedenkteeken in het Willemspark te 's Hagemaar het plan tot vestiging van een nationale ambachtsschool te Amsterdam vond tegenspraak. Vrijdag avond werd te Meppel een vergadering ge houden van de plaatselijke commissie voor het gedenkteeken van Nederlands verlossing en herstelling tot een zelfstandig rijk in November 1813. Het voorstel van de hoofdcommis sie ter oprigting van een gedenknaald te Scheveningeneen monument of gedenkteeken in het Willemspark te 's Hage en een nationale ambachtsschool te Amsterdam werd alge meen toegejuicht; doch de commissie aldaar wilde uit de bijeen te brengen gelden eerst de nationale ambachtsschool hebben gevestigd en daarna de gedenknaald en het monu ment. Het houden der collectenzoo als die door de hoofd commissie zijn voorgesteldis aangenomen en ten slotte be paald om de hoofdcommissie het gevoelen van de plaatse lijke commissie, zoo als boven gemeld, medetedeelen en in dien zin te handelen. De heer Jhr. P. Opperdoes Alewijn heeftdoor den drukeen ontwerp bekend gemaakt voor een te stichten nationaal gedenkteekentot herinnering aan het voor Ne derland zoo merkwaardige jaar 1813. Volgens de daarbij gevoegde teekening, zou het behooren te bestaan uit een geëvenredigd voetstuk, op hetwelk het standbeeld van den souvereinen vorst Koning Willem I zou zijn geplaatst, op de voorplecht staande van een uit de golven aankomend vaartuig de aloude Nederlandsche vlag in de hoogte hou dende, met den Hollandschen Leeuw op de boeg en alzoo het Vaderland te hulp snellende, ten einde het te helpen bevrijdenen deszelfs onafhankelijkheid te herstellen. Op de voorzijde van het voetstuk zouden aan beide kan ten kunnen worden geplaatst de standbeelden te paard van den Prins van Oranje en van Prins Frederik der Nederlan den en in het midden de afbeeldsels ten voeten uit van de vier waardige mannen welke nu voor vijftig jaar zoo veel hebben toegebragt tot het herstel van Nederlands zelf standigheid. Aan de achterzijde van het voetstuk zouden moeten worden geplaatst de standbeelden te paard van de twee meest beroemde bevelhebberszoo ter zee als te land en in de drie tusschenruimten de beelden van de meest waardige en verdienstelijke Nederlanders, die tot roem en zegen van het Vaderland hebben geleefd, onverschillig welke hunne godsdienstige of staatkundige rigting vroeger moge zijn geweest. Voor de plaatsing van een dergelijk gedenkteeken zou, naar het oordeel van den ontwerper, de stad Amsterdam het eerst in aanmerking behooren te komenen wel bepaal delijk de ruimte welke de Botermarkt oplevert. Indien daar tegen bezwaar mogt bestaan zou naar zijn inzien een ver heven plateau, onder Scheveningen", met breede aveuuen daarvoor kunnen worden bestemd. Maandag heeft aan het lokaal van het provinciaal be stuur in Zuid-Holland de aanbesteding plaats gehad: 1°. van het verbreeden en verdiepen der haven van het kanaal door Voorne, te Hellevoetsluis. Daarvoor waren elf inschrij- vingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer J. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor de som van f 64,896; en 2°. het maken van drie dwarskribben aan den rechter oever der oude Maas, onder de gemeente Zwijndrecht en Groote Lindt, provincie Zuid-Holland. Daarvoor waren 19 inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer T. Volker Cz. te Sliedrecht, Voor de som van 17,833. - De rechter-commissarisbelast met de instructie in strafzaken te Eindhovenhoudt zich onledig met het voor- loopig onderzoek van de strafactieingesteld tegen den wel- gestelden bouwman S. te Beest, beschuldigd van de zeld zaam voorkomende misdaad van iemand door geld te hebben omgekocht van zijn eigen huis in brand te steken. Zaturdag avond werd te Wormerveer voor het eerst een proef genomen met verlichting door steenkolengasuit de door de gemeente opgerigte gazfabriekdie tevens ook bestemd is om de naburige gemeente Zaandijk te verlichten. De proef beviel over het algemeen goed in huizen en lo kalen zoowel als buitenen voorloopig mogen zich dus de gemeente als oprigster en de heeren D. A. Schretlen Comp. als aannemers verheugen in het welslagen der onderneming. De opening van den centraal-spoorweg voor het publiek verkeer zal geschieden op Woensdag den 12den dezer en op dien dag en avond zullen er feesten te Amersfoort wor den gegeven. De beroenade tragédienne Mme. Ristori is met een Italiaansch gezelschap hier te lande aangekomen en zal te Maastricht optreden, den 6den dezer in het treurspel Medea en den 7 den dezer in Maria Stuarda. Het bezoek van vreemdelingen, dat Zondag zoo wel de residentie als Scheveningen te beurt vielwas ontzettend groot. Het Koninklijk kabinet van zeldzaamheden en schil derijen werd door ruim 1400 personen bezocht. Het stoffelijk overschot van den Eerw. heer Pastoor te Meij werd heden Dingsdag middag ter aarde besteld. Een tal van nieuwsgierigen en belangstellenden vervulde de straten en grachten waarlangs de begrafenisstoet toognaar de begraafplaats voor de R. Catholieken aan de Zijlpoort. De lijkwagen werd vooraf gegaan door eenige misbedienden jongelingen in het zwart gekleed met rouwstrikken om den arm. De leden van het zangkoor gingen in twee reijen naast- en achter den lijkwagen, die gevolgd werden door een twaalftal koetsenwaarin de R. C. Geestelijkende leden van het Kerk- en van het Armbestuurbenevens de naastbestaanden van den overledene gezeten waren. De lyk- plegtigheden op de begraafplaats werd verrigt door de Eerw. heeren Welters en Quant, Pastoors alhier, en de lijkrede uitgesproken door Prof. van der Ploeg van Warmond. Zoo werd de laatste eer bewezen aan den herder, pries ter en leeraar, die in zijn leven door velen bemind en ge acht werd en de akker des doods, waarin zijn stof rust, getuigde van veler droefheid over zijn gemis. Aandoenlijk schouwspel, zoowel wanneer het de begrafenis van den arme in een ruwe houten kist op een berrie gedragen als die van een veel geëerd en aanzienlijk man geldt. Geliefd even wel kunnen zij beiden zijnhun gemis evenzeer worden ge voeld en betreurd en de staatsie betreft den vormals dooden staan zij gelijk. Ernstige gedachte, als in dit leven nog zooveel, zoo verbazend veel verschil bestaat in stand, in talent, in werkkring, in gedrag, in geloof, ja in geloof ook, ofschoon de hoop op een beter leven toch zooveel ver schil niet duldt. Één geloof, één hoop, omdat er één God iséén weg tot behoudéén middel tot> zaligheid. Wat zou het in de wereld, in onze omgeving, in ons huis en in ons hart anders uit zien, indien dat meer bedacht en behartigd werd. Deze gelijk elke begrafenis die men zag en nog zien zal, geve tot zulke ernstige indrukken altijd stof en heilzame vruchten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 77°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 66°. Dingsdag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 68°, te 12 uur 82°, 's namiddags te 4 uur 77°. Buitenlaiuisch Nieuws. Met betrekking tot het spoorweg-ongelukhetwelk Vrijdag nabij het station Oberhausen heeft plaats gehad en waaromtrent zoo onrustbarende geruchten waren verspreid,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2