Buitenlandsch Nieuws. heden, Maandag, of Dingsdag te Rotterdam kunnen ver wachten. De vertraging van deze mail wordt veroorzaakt, doordien de boot met de Chinesche post te laat aan Ceylon is aangekomen. Na langdurige en ernstige beraadslagingen is de Al- gemeene Synode der Nederlandsche hervormde kerk tot het besluit gekomenom aan de Synodale Commissie optedragen het ontwerpen van een plan tot reorganisatie der kerkelijke inrigting op den grondslag van het democratisch beginsel, waarmede de organisatie van 1816 en 1852 in strijd was. Dat besluit zou uitgelokt zijn door de Regeringop grond van de aangenomen beginsels van zelfstandige inrigting van bestuur door de gemeenten en naar aanleiding van de bij de Regering ingekomen adressen tot bevordering der schei ding van Kerk en Staat in het belang der leden van de Hervormde kerk. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Reitzum c. a. door Ds. J. J. A. Ploos van Amstel, te Otterloo. Ds. J. E. van Toorenenbergen te Lienden heeft be dankt voor het beroep naar Steenderen en Bronkhorst. Bij de plaats gehad hebbende verpachting van het baggerwerk in de grachten, heden Maandagop het Raad huis alhier gehoudenis dat in de wateren binnen de ge meente tusschen de binnen-waterboomen gepacht door H. en J. W. Filippo voor f 535 en dat in de Singelgrachten rondom de stad door J. van Ulden voor f 3 5. Uit Cara9ao wordt ons dd. 6 Julij het volgende ge meld: Tot voldoening van alle Curaijaoënaarsik hoop ook van al de overige eilanden is de dag der emancipatie1 Julij, in de beste orde afgeloopen. Des morgens te half 8 uur, nadat de proclamatie van den Gouverneur, de emanci patie betreffendevan de puijen van het raadhuis en van het fiscalaat was afgelezen bulderden er 21 schoten uit de kanon van het Waterfort, terwijl reeds vroeger hier en daar vlaggen waren uitgestokenook vooral van de mis (zoo wordt hier de kerk der R. Katholieken genoemd) want op een zeer enkele uitzondering naheeft de emancipatie alleen op de R. Katholieke gemeente betrekking. Daar in de mis wëtd dan ook te 8 uur een pontificale mis door den pas toor Kistemaker, (bisschop in partibus infideliumgevierd, geassisteerd door eenige andere geestelijkenwerd de pro clamatie van den Gouverneur in het Hollandsch en Kre- oolsch aan de groote menigte verzameldengrootendeels van het vrouwelijk geslacht, voorgelezen, alsmede de pastorale brief van genoemden pastoor, ook in het Kreoolschdie reeds op een vorigen Zondag den volke was bekend gemaakt en een zeer goed gesteld stuk is, om de vrijgemaakten tot orde, werkzaamheid en zedelijkheid aantesporen. Daarna werd een Te Deum gezongen dat echter niet veel effect maaktehet koor was slecht bezet en werd alleen door het orgel geaccom pagneerd. Na het afloopen der godsdienstoefening, waarbij ook de Gouverneur in uniform met zijn adjudant, alsook zijne familie tegenwoordig was, - de eenige genoodigden, - een der predikanten van de Protestantsche gemeente was er ook bij tegenwoordig, - werd in een tent, rijkelijk versierd met groen, vlaggen en chasinettenwaarop eenige figuren, onder welke de beeldtenis van onzen geëerbiedigden Koning niet zeer uitmuntte, als ook met eenige opschriften, op de open plaats naast het kerkgebouw opgerigt, de nationale liederen door eenige liefhebbers uitgevoerden een gedicht in het Kreoolsch, op de wijze: «Wien Neêrlandsch bloed enz." op de emancipatie betrekkelijk, door wien maar wilde gezongen. Daarmede waren de feestelijkheden voor dien dag afgeloopen. Maar onderscheiden vrijgemaakten hebben daarop den Gouverneur, die naar het Gouvernementsgebouw was teruggekeerdgaan bedanken en de voormalige landslaven zijn op vleesch, brood enz. getracteerd. Dat er den gehee- len dag, ofschoon het vrij warm was, veel rumoer langs de straten gehoord werd en ook reeds den vorigen avond en den avond van den lsten, behoef ik u niet te zeggen, doch dat moet ik u zeggendat behalve eenige weinigen dronkenluidie zich vertoondende groote menigte zich op perbest gedragen heeft en de goede orde geen enkel oogen- blik is gestoord geworden. Wel werd door dezen en genen een lied uitgegalmd, dat nog al stekelig was voor de voor malige heeren of vrouwendoch er werd in het algemeen niet opgeleten de vrolijkheid zonder uitspatting had de bovenhand bijna bij allen. Ook den volgenden dag en gis teren, Zondag, is het alles zeer ordelijk toegegaan, maar de pastoors hebben dan ook hunne leeken ernstig op het hart gedrukt, om zich als Christenmenschen te gedragen en dat blijkt goed gewerkt te hebben. Bij de andere ge zindten is bij gelegenheid van de emancipatie niets geschied. Alleen heeft de Rabbijn, zooals de Courant melddeer een preek opgehouden, doch daar de emancipatie noch op zijn gemeente, noch, zoo als ik reeds te kennen gaf, op de Protestantsche gemeente betrekking heeft, zoo achtte de Pro testantsche kerkeraad het niet voegzaam om dien dag bijzon der te gedenken. De beide predikanten hebben er echter in hunne gebeden en dankzeggingen aan gedacht, voor die groote en gewenschte maatschappelijke hervorming Gode dankende en Hem om zijnen zegen er over biddendeterwijl ook een der predikanten op een vorigen Zondag naar aanleiding van het woord van Paulus//Waar de geest des Heeren isal daar is vrijheid," ook over de ware burgerlijke vrijheid en hare zegeningen een woord gesproken had. Ernstig is het te wenschendat ook voor het vervolg de rust en goede orde bewaard blijven Veel is hierin nog te bezienwant als nu de voormalige slaven geheel en al voor zich en de hunne zorgen moeten voor voedsel, kleeding, huis en geneesmiddelendan zal hun dat hoogst moeijelijk vallenvooral omdat hier weinig te werken en dus weinig te verdienen is, en de levensmiddelen voor de naburige eilanden zeer duur zijn. De aanhoudende droogte kan ook veel kwaad te weeg brengen daar het voeder en het drin ken voor het vee begint te ontbreken en hier en daar reeds ontbreekt. Regen is dus zeer gewenscht, maar de voortdu rende sterke wind veegt alle regenwolken van den hemel weg. De Algoede moge daarin voorzien. Aanstaanden 15den dezer hoor ik, dat de vrijgemaakten in de mis een mis zullen laten vieren tot heil van onzen Koning. Dat komt natuurlijk uit een dankbaar hart en is hunindien zij het ten minste missen kunnenwel eenige opoffering waard. Den 2den dezer kwam hier het groot Amerikaansch stoom- oorlogschip EicoDderogaSchout-bij-Nacht Lardner, binnen en bleef tot den volgenden dag. Binnengekomen gaf het een saluutdat van het Waterfort beantwoord werden daarna een saluut aan den Consuldat ook werd beantwoord, even als de Schout-bij-Nacht van het fort gesalueerd werd toen hij een bezoek bij den Gouverneur had afgelegdhet stoomschip beantwoordde dit saluut wederom van zijne zijde. Ik meen dat dit schip was binnengekomen om het exequatur aan den Amerikaanschen Consul tot hiertoe slechts ad interim te doen geworden. Verleden week is na een reis van 5 2 dagen over St. Tho mas, alhier aangekomen een detachement sterk 43 manschap pen onder geleide van den met verlof terugkeerenden luit. Ninaber. Ook zijn echtgenoot keerde met deze gelegenheid uit Holland terug. Alles was wel aan boord geweest, en de luit., die tot herstel van gezondheid, naar Nederland was gegaan, geniet bevredigende gezondheid. - Met de Santé Roze verwacht men hier weder eenige R. C. geestelijken en zusters van liefdadigheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Zondag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 62°, te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 81°, te 5 uur 79°, te 8 uur 66°, 's avonds te 10 uur 62°. Maandag mor gen te 5 uur 60°, te 8 uur 6 8°, 's middags te 12 uur 75°, te 4 uur 79°. Volgens brieven uit Rome heeft een geheel onver wacht bezoek van den Paus aan den beroemden virtuoos Dr. Franz Liszt veel aanleiding tot gesprek aldaar gegeven. De laatstgenoemde verliet omstreeks de helft der maand Junij na een ziekte, de stad, betrok eenige kamers in het thans verlaten Dominicaner klooster, bij de kerk Madonna del Rosaria op den berg Mariovan waar men het verrukke lijkst uitzigt op het aan den voet daarvan liggend Rome heeft, en wijdde daar zijne afzondering geheel aan de kunst. Eenige prelaten gaven den H. Vader daarvan kennis, en den 18den Julij begaf deze, door Mgr. de Mérodeeen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2