i|ps flh Zaturdag 1 Augustus. Au. 18t)r3. De Kermis is afgeloopen. LEIDSCH Deae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en frauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzouderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Adverieutiêu 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Gekeudmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 in.; 10 u. 17 m.j 1 n. 17 m.; 3 u. 49 ua.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11" u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 n.r de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Ueerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezouderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 4a m. 'savonds te 8 n. 10 m. Oost-Indisohe Laodpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 'sim. tot 9 uur 's av. Spoocweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur's in. tot 9 u. 30 ra. av. Zittiugen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur, - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eu vau 36 uur; der la- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maaudag, Ding9dag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken eu het Kadaster, van 94 uur. II. De kermis is afgeloopenmaar de rampzalige gevolgen zal nog menigeen ervaren want wie kan den nadeeligen in vloed berekenen dien zij heeft op het geluk van huisgezinnen op het lot van personen op den maatschappelijken en zede lijken toestand in het algemeen. Heeft de verplaatsing der Leidsche kermis van de maand Mei naar de maand July iets ge baat? Immers neen; want in de plaats van de ontheiliging der Pinksterdagen, heeft men de nog grooter ongebondenheid van Zaturdag nacht en Zondag gekregen; in de plaats der zedelooshedenbinnen den engen kring van den Burgonder beteugelend toezigt der politie zijn gekomen de saturnalia en de bacchanalia op een uitgebreiden schaal langs grachten stra ten plantsoenen en singelswaartoe het politie-toezigt on voldoende is. En wat het gezag der politie betreft, 't gaat daarmede als met het ouderlijk gezagnu men het autoriteits geloof ondermijnt, gaat het ontzag verloren en gehoorzaamt iedereen voor zooveel rede en belang dat gebieden. Wij over drijven niet, want het opkomend geslacht acht zich van band en teugel vrij, zoodra het heeft geleerd, dat ieder naar zijn eigen overtuiging moet handelen en ieders regel van gedrag wordt voorgeschreven door zijn geweten. Afschaffen van de kermis baat niets, want het kwaad blijft. Feestdagen heb ben evenzeer als Zondagen een bijzondere beteekenisdie hen van de overige dagen onderscheidt en als de feiten worden ontkent, waaruit de feesten haar oorsprong ontleenen, en de eerste dag der week zijn vroegere beteekenis heeft verlo ren dan maakt de werkman ook op zijne wijze gebruik van die dagen tot uitspanning. Gaat de openbare zedelijkheid daarmede voorwaarts en neemt het huisselijk geluk daardoor toe Ieder een bezit daartoe een maatstaf van beoordeelingmaar als we zoo telken Zondag van den vroegen morgen tot den laten avond en soms nog in den nacht zwermen van dronken mannen met kijvende vrouwen en van schreeuwende kinderen soms vergezeld langs straat en gracht zien waggelenof hoofden van huisgezinnen in beschonken toestand zien huiswaarts keerenom zich als zwijnen te wentelen op den grond of straks vrouw en kinderen vloekende en tierende uit het huis zien drijven, of in dolle razernij het huisraad zien vernielen- dan zouden we wel eens willen weten wat onze nieuwe stadgenootende Japannezen, over zulk een Chris telijke, voor het grootste gedeelte Protestantsche bevolking oordeelenmaar we hebben immers nog onlangs een oordeel gehoord van een israëlitisch standpunt! We geloovendat het in Roomsche landen of plaatsen niet veel beter gesteld is; maar, als Protestanten bogen op meerdere verlichting en beter inzigt, op meer beschaving en grondiger kennis, dan moest niet kunnen gezegd wordenwat menig predikant die zijn wijk trouw bezoekt en menig armverzorger, die zijn huis gezinnen monstert, gedwongen is te erkennen: het is zigt- baar aan meerdere orde, betamelijkheid en huiselijkheid en tucht, die er heerschenof men een Roomsch of een Gere formeerd huisgezin binnentreedt. De kermis is afgeloopen en menigeen bragt zijn kleederen weer van waar, hij ze vóór den aanvang der kermis haalde, 't Is een verkeerd denkbeeld als men meentdat de panden worden beleendom kermis te houden met het daarop ge leend bedrag. Men lost de beste kleederen om daarmede kermis te houdenwaarvoor men heeft gespaard en na den afloop der kermis gaan ze weer naar de bank van leening. Schaft de kermis af en heft de bank van leening op, mis schien, ja zeker het wordt nog erger, zoolang niet hij, die invloed heeftdien gebruiktom de verdwaalden en dwazen optezoeken en terecht te brengenof die zich daartoe te zwak gevoelt, zich bij anderen aansluit, om toch door ver eende krachten den vijand te bestrijden die de rust vredehet geluk en de welvaart der huisgezinnen beneemt. Ieder die maar wilkan een zedelijke politie uitoc die meer kracht bezit dan het politiepersoneeldË luttel in getal en zoo gering bezoldigdslechts eèr t>éf~

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1