Buiteniandsch Nieuws. Vin den grooten koffer, de heer Mr. v. d. B., is naar wij vernemen voornemens het gekochte aan een museum van oudheden ten geschenke te geveD. De zes brieven door van Speijk ter reede voor Antwerpen aan boord van Zr. Ms kanonneerboot N°. 2 geschrevenblijven in het bezit der familie van den heer B. Wiggers. Wat aangaat de onkunde, waarin de Engelsche Mi nisters over het algemeen verkeerennopens de zaken van het vasteland, deelt een schrijver het volgende mede: Men verhaalt dat Pitt, spekende met een Fransch diplo maat over de zaken van het Oostente vergeefs zocht waar de Zwarte Zee ligten toen ze hem op de latijnsche land kaart, die hij voor zich had, werd aangewezen, aanmerkte, dat dit niet //la mer noire" maar //la Pontus Euxinus was." Ik weet niet of de anecdote echt ismaar men voelt zich geneigd ze als zoodanig aantenemenwanneer men bekend is met het antwoord, dat lord Melbourne in 1831 gegeven heeft aan onzen ambassadeur te Londen; (ik heb het feit van den heer Ealck zeiven vernomen). Holland blokkeerde de Schelde. De conferentie betwistte ons het recht daartoe. Dit gaf aan leiding tot een discussie in de Engelsche taal tusschen den Nederlandschen gezant en lord Melbourne. De heer Falck verdedigde Neêrlands recht met den vinger op de landkaart, toen de Engelsche staatsman eensklaps in drift uitriep //Maar gij houdt geen voet bij stuk, gij spreekt altijd van the Sceld, maar de rivier waarop gij wijst is niet the Sceldmaar l'Escaut. De graaf Lottumlangen tijd gezant van Pruissen te 's Gravenhageheeft mij verhaald dat tijdens hij gezant te Londen was, hem eenmaal uit een gesprek met Canning de onkunde vau dien staatsman ten opzigte der Duitsche taal gebleken was. Canning meendedat er te Berlijn en te Weenen twee geheel van elkander verschillende talen werden gesprokenen dat er een Oostenvijksche en een Pruissische taal bestond. De heeren Falck en van Zuylen van Nyevelt hebben mij beiden verzekerddat de ongunstige wending die van den aanvang af, de beraadslagingen der conferentie van Londen voor Holland namengrootendeels het gevolg was van de diepe onkunde waarin lord Grey verkeerdeten aanzien van al wat het inwendig bestuur der Nederlanden van 1814 tot 1830 betrof. Het is ook grootendeels diezelfde onkunde der Engelsche Ministers nopens de Poolsche aange legenheden die thans zulk een ongunstigen invloed voor Rusland te Londen uitoefent. Men leest in het Handelsblad het volgende: In onzen tijd, waarin de verbetering der maatschappelijke toestanden veel meer gezocht wordt in de werkzaamheid van bijzondere personen, dan in ingrijpende handelingen van den Staat, verdient iedere poging door gene beproefd, om tot dat doel iets bijtedragenmeer dan ooit ondersteuning. Het is uit dien hoofdedat wij de aandacht onzer lezers vestigen op een zaak, waarvan voor eenigen tijd het ontwerp is openbaar gemaakt. Zij geldt de oprigting van een gebouw, dat dienen moet om aan de arbeidende klassen de gelegen heid te geven de vrije uren op een nuttige en tevens aan gename wijze doortebrengen. Zij geldt, om kort te gaan, de oprigting van een soort van sociëteit voor het volk. Er bestaan in onze stad kroegen in overvloeden ieder weet met hoeveel schade voor den stoffelijken en zedelijken toe stand der lagere klassen dikwijls die inrigtingen worden be zocht. Maar een plaats, waar de arbeidsman zijn behoefte aan gezellig verkeer kan bevredigen zonder tevens aan al lerlei gevaren, die hem bedreigen, te zijn blootgesteld, waar hij goede lectuur kan vinden en waar hij over het geheel geplaatst wordt onder een invloed, die niet dan gun stig op hem kan werkenzulk een plaats ontbreekt in onze stad en daaraan bestaat dringende behoefte. Het Koning Willemshuis, waarvan in November aanst. de eerste steen gelegd zal wordenin de Egelantierstraat en waarvoor een stuk grond van ongeveer 300 vierkante ellen is aangekocht, is bestemd om in die behoefte te voorzien. Uit de omstandigheid, dat de grond reeds gekocht is, blijkt, dat de zaak zelve reeds eenige ondersteuning heeft genoten. Tot dien aankoop zijn dan ook werkelijk 1760 aan giften bijeengebragt. Uit dezelfde bron werden nog 7000 ver kregen. Deze som is echter te gering om iets goeds tot stand te brengen, te meer daar het plan bestaat, om aan het gebouw, buiten de lees- en societeits-zaal zoomogelijk nog een school en in elk geval een lokaal te verbinden dat geschikt is tot het houden van volksvoorlezingen. Zon der het tot stand komen van het gebouw van het verkrij gen dier som afhankelijk te stellen, zoudeD de oprigters, naar men ons mededeelt, het bedrag van f 7000 willen zien klimmen tot f 19,000 waarop door deskundigen de kosten naar het gemaakte plan zijn berekend. Naar men verneemt, zal met 1 Maart 1864 de spoor weg tot Harlingen worden opengesteld. Te Kampen heeft een keuring van jongelingen plaats gehad om bij het instructiebataillon in dienst te treden. Van de 40 die opgeroepen zijn, zijn 26 opgekomen en daarvan 21 aangenomen. In de gevangenissen in Gelderland wordt zooveel werk van het onderwijs gemaakt, dat een boerenzoon uit de ge vangenis te Tiel komendeeen hulponderwijzers-examen kon afleggen. Te Hellevoetsluis is in hechtenis genomen en naar Brielle vervoerd een winkelier, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een hem toebehoorende boerenwoning on der de gemeente Rockeinje, De bewoners konden zich naauwe- lijks reddenhet overige is verbrand. Het gebouw was voor brandschade verzekerd. Te Eist is de vorige week zulk een hevige hagelslag geweest, dat vooral de tabak geheel vernield is en het ver lies op ongeveer f 40,000 wordt berekend. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat op 23 dezer te Oud-Karspel bevallen is van een welgeschapen zoon Trijntje Traat, echtgenoote van Jan Oudhuis, arbeider al daar, zijnde deze hun elfde achter elkander volgende zoon welke allen ia leven en gezond zijn. Als iets zeer buitengewoons meldt het H. en Effbl., dat zekere V. D. te Dedemsvaartdie zeer goed kan hooreu en ook niet stom is, nogtans in geen 15 jaar heeft ge sproken. Wat men ook beproeft geen woord is uit hem te krijgen. Als oorzaak van dit zonderlinge idee wil men dat V. D. bij gelegenheid dat hij zijn belijdenis aflegdevan den geestelijke over zekere zaak een ernstige berisping ont ving, en van dien tijd dagteekent zijn volkomen zwijgen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Steenderen en Bronkhorst Ds. J. E. van Toorenenberg te Lienden. De verandering die in de vaart van de schroefstoom boot Rhijn en Gouwe gemaakt is, strekt hoofdzakelijk ten gerieve van Leiden en omstreken. MaandagDingsdag Woensdag, Vrijdag en Zaturdag vaart de boot van het Utrechtsche Veer 's morgens ten half tien en 's namidags ten half zes ure naar Alphen en Bodegraven. Donderdag, 's morgens ten half zeven uur, ligt de boot te Alphen ge reed om die te vijf uur van Leiden met de stoomboot de Volharding zijn vertrokken dadelijk naar Gouda overtebren- genom aldaar de markt te bezoekenof met den eersten spoortrein naar Utrecht, Arnhem, en verder te vertrekken, 's Middags te twaalf uur vaart de boot van Gouda af, over Alphen naar Leiden en weder te half zes uur van Leiden naar Alphen en Bodegraven. De aankomst en het vertrek te Leiden staan in verband met de treinen van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappijen langs dien weg wordt voor Lei den en de Rijnstreek eenigermate vergoed het gemis van een herhaaldelijk ontworpen spoorweglijn van Leiden naar Woerden. De ondernemer toont de behoefte van het reizend publiek te kennen en zich geneigd daaraan te gemoet te komenal is het ook met groote opofferingen. Het markt bezoek neemt voor Leiden daardoor zeer toe, en deze on derneming verdient dus wel groote ondersteuning en 'aan moediging, omdat zij is in plaatselijk belang. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 6 0°. Donderdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 64°, te 12 uur 68°^ 's namiddags te 4 uur 67°. De ontworpen plegtige lijkdienst voor de Polen, die in 1830 hun leven in dienst des Vaderlands verloren, zal nu niet in de open lucht, ook niet te Vincennes plaats hebben, maar in de kerk van den H. Paulus, Rue St. An- toine te Parijsen alzoo in een zeer bevolkte wijk. Men is beducht voor belangrijke demonstratiënen de burgerlijke

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2