Gebouw lot Nut van 't Algemeen. GRAC1EUSETijdschrift voor Dames. De JULO-AFLEVERING van de zeer verwonderd te zijn ingeslapen en zet alsdan weder het gesprek voort. Te Londen is een slang, het negende wonder dezer eeuw, overleden. Gedurende 24 weken had zij alle voedsel geweigerd. Toen men haar ligchaam opereerde vond men het opgevuld met eijeren, van vorm en inhoud geheel gelijkende op die van kippeneijeren. Het is hoogstwaarschijnlijkdat zij door de inspanningen om de eijeren kwijt te raken is ge storven nogthans was het zeker dat zij nimmer geheel her stelde van een ziekte, waardoor zij in het vorige jaar werd aangetast, die 37 weken aanhieldgedurende dien tijd ge bruikte zij niet het minste. De dood van deze slang is een groot verlies voor den zoölogischen tuin, in 1849 werd zij aldaar aangebragt en was de langste van alle bekende slangsoorten. Men meldt uit Gor Roubon in de provincie Oran dat het aldaar gedurende twintig minuten oorwormen heeft geregend. Huizen, velden en wegen waren er geheel mede overdekt. In het district Ohio in Amerika is een dorp, waar van de inwoners gewoon zijn hun hoofdhaar om de 4 jaar aftescheren en te verkoopen. Van hun vijftiende tot hun vijfenveertigste jaar doen zij dit zeven maal, maar met iedere oogst neemt het haar in waarde af, zoodat er zijn wier haar op paardenhaar gelijkt. De onlusten, te New-York gepleegd bij gelegenheid der uitvoering van de conscriptie, zijn zeer ernstig geweest. Men weet, dat te New-York zich reeds vroeger tegen den maatregel der regering verzet heeft geopenbaardmaar de eigenlijke onlusten zijn eerst den 13den begonnen. Dien dag begaf zich de helfe des volks naar het conscriptie-bu reau, maakte zich iheester van het gebouw en van de pa pieren, verjoeg de officieren en stak het gebouw in brand. Daar de brandspuitgasten weigerden dienst te doensloegen de vlammen spoedig naar de aangrenzende gebouwen over, waarvan verscheidene in de asch zijn gelegd, terwijl tevens verscheidene politie-agenten gedood zijn. Hierbij bleef het niet. Toen dit werk der vernieling geëindigd was, begaf zich de volksmassa, die op 15,000 personen werd geschat, en meerendeels bestond uit werklieden en vrouwen, naar verschillende wijken der stad om hier en daar het werk der vernieling voorttezettenzoodat nog vele andere huizen door hen werden in brand gestokenwaaronder het arsenaal en de bureaux van het dagblad the Tribune. De negers vooral vonden geen genade bij de opgeruide en opruijende menigte. In hare blinde woede werden deze door haar be schouwd als de oorzaak van den ooriog. Alle zwartendie zij ontmoettemoesten het met den dood bekoopen. In het geheel schat men dat een 5 0tal hunner zijn omgekomen. De woede bij dit afzigtelijk schouwspel ging zelfs zoover, dat men een neger, dien men had opgehangen, aan de beenen in brand stak. De gewapende magtdie de wacht had bij het conscriptie-bureauheeft wel vuur gegeven op de bende en alzoo getracht haar te verstrooijenmaar zij werd overmand en insgelijks mishandeld. Een kolonel, die met de onder zijn bevel staande manschappen de rust poogde te herstellen, werd aan een gazlantaarn opgehangen. Den volgenden dag werden de gewelddadigheden voortgezet en er hadden op nieuw verscheidene bloedige botsingen plaats tusschen de oproerlingen en de gewapende magtde laatste heeft o. a. gebruik gemaakt van geschutdoch des avonds van den 14den was het te New-York rustiger, hoewel de opgewon denheid voortduurde en de rebellen meester schenen te zijn van het bovengedeelte der stad. De autoriteiten hebben mid delerwijl een aanzienlijke versterking van troepen uit Balti more ontboden. Ook op het eiland Staton hebben onlusten plaats gehad. Te Boston heeft zich insgelijks verzet geopen baard maar daar is de rust spoedig hersteld. De conscriptie is te New-York voorloopig gestaakt. Men kan ligtelijk be grijpen, dat in dien toestand de zaken nagenoeg geheel stil stonden daar de magazijnen en winkels gesloten waren. Die bloedige gebeurtenissen vielen juist te New-York voor, toen de bevolking reden had zich te verheugen over een nieuwe zegepraal der bondstroepenover de overgave van Port Hud son, waarvan het bezit voor het bondsgouvernement van groot belang is. Men kan denkendat de vreugde hierover door genoemde voorvallen niet weinig getemperd werd. - Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te we tendat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1862 met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op 23 Julij is overgelegdtegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld. Ter secretarie der gemeente (afdeeling Pinantiën) zijn a 40 cents verkrijgbaar gedrukte exemplaren der rekening van HH. Burgemeester en Wethouders van Leiden, over het jaar 1862. Ad verten liën Tot uitbetaling der rentever schenen 1 Julij 1863 op de Aandeelen in de Geldleening, gesloten tot stichting van het Gebouw, zal worden gevaceerd alle werkdagen, des middags van 12=2 ure, in het Gebouw. De Commissie belast met de Administratie over het Gebouw voornoemd Namens dezelve, P. C. LEZWIJN, Secretaris-Penningmeester. De rangregeling van de schuld vorderingen ten laste van den insolventen boedel van J. SCHOONENBERGTim merman te Voorschotenzal, krachtens bevelschrift van den Edel Achtb. Heer Regter-Commissaris, van af Maandag den 27sten Julij 1863 gedurende 14 dagen, ter inzage nedergelegd zijn ter Griffie van de Arrondissements-Regtbank te Ley den. Mr. J. J. P0MPE VAN MEERDERV00RT, Curator. aangekomen eene lading Puike Ruhr-, §mee- en Kagchelkolen die Beleefdelijk verzoeken wij de orders die men ons mogt willen opdragen zoo spoedig mogelijk te ontvangen. Wed. VAN HAANSBERGEN DUTILH. Kantoor Oudevest bij de Turfmarkt Wijk VI, No. 125 8. bevat de navolgende handwerken en modes. Inktlap. - Toiletkussen. Deken. Déjeuner-servet. Haarnet. Négligé-jak voor eene dame. Nacht muts voor eene dame. Kant. Spiraal-patroon voor Kousenrand. Prakti sche luijermand. - VII. Kaper. - VIII. Piqué bakerrok. - IX. Hemd voor een pasgeboren kind. - Gepunte rand. - Modes, enz. enz. OFFICIMEL NIEUWS. SMEE- EN EAGGHELKOLEN. gedurende de lossing tot zeer billijke prijzen verkrijgbaar zijn. De Gracieuse geeft jaarlijks twaalf Afleveringen met romantische verhalen naar de beste schrijvers van het buitenland; voorts bij reisbeschrijvingen, geschiedkundige of wetenschap pelijke zaken, iets voor het huishouden of de keuken aanteekeningen en opmerkingen voor elke maand, opgave der nieuwste boeken en muziek; al die zaken, om kort te gaan, die in de beschaafde vrouwenwereld welkom en belangwekkend kunnen zijn; verder twaalf Modeplaten en beschrijving van Modes, twaalf bladen met patronen van borduur- en ander werk, en bo vendien eene menigte tapisserie- en haakpatronen. Men abonneert zich voor niet minder dan een jaar. De prijs van elke Aflevering is 50 of 30 Cents, naar de uitgave welke de Dame» verlangenmet of zonder de Lectuur. GRACIEUSE,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3