Buitenlandsch Nieuws. - Te Andelin de gemeente Bafiowas men voorne mens een harddraverij te houden. Men vervoegde zich bij den burgemeester, om permissie daartoe op een Zaturdag. Deze gaf eindelijk zijn toestemming, mits op een Vrijdag. Men zegt, dat de predikant dier plaats, die de harddraverij liever niet op Zaturdag gehouden zag, zijn geestelijken in vloed op den burgemeester heeft uitgeoefend. Toch deed men het op Zaturdag, den 18den dezer. Geen wonder der halve, dat, toen de harddraverij op den publieken weg een aanvang zou nemenvijf politie-dienaars verschenendie dit verboden en gelasten, om de bakens wegtenemen. Nu gaf de wethouder der gemeente, M. L. Bentemate Andel, daarvoor een hem toebehoorend stuk land ten beste. Toen de harddraverij was afgeloopengingen velen naar de her bergenwaar inmiddels bevel was gekomen, om niet na 11 uur te tappem Het gevolg van dit een en ander isdat tegen 90 a. 10 0 personen om verschillende redenen proces verbaal is opgemaakt. Nadat Zaturdag jl. nagenoeg 600 stuks groote en kleine zalmen ter markt te Kralingscheveer waren aangebragt, heeft de aanvoer Maandag een tot nog toe niet bekend cijfer bereikt. Ongeveer 1500 stuks waren ter markt; het mee- rendeel bestond uit kleine zalmpjes of zoogenaamde St. Ja- cobben. De prijzen hielden zich, niettegenstaande den grooten aanvoer, goed staande, hoofdzakelijk doordien voor Frankrijk en Duitschland veel werd gekocht. Men besteedde voor de kleinste soorten van 3 5 tot 40 cent per half -Te Meppel is Zaturdag onverwachts overleden Ds. H. J. Tol, theol. doctor en hervormd predikant te Amster dam, die bij zijn zoon was gelogeerd. Uit Rotterdam wordt ons van 28 Julij gemeld: Het gisteren medegedeelde berigt van hier nopens een gepleeg- den moord blijkt thans gelukkiger wijze overdreven te zijn. Zoo het schijnt heeft het zijn oorsprong te danken aan een mishandeling gepleegd op den Delftshavenschen weg; de toe valliger wijze plaats gehad hebbende arrestatiën vormden alsnu die verschillende geruchten en wel zoo ergdat nog tot laat in den avond het politie-bureau als belegerd was om de moordenaars te zien overbrengen. De toestand van den aartsbisschop van Utrecht wordt meer en meer gunstig. Nadat de kogel uit het ligchaam is gehaald, heeft Mgr. Zwijssen geen pijn meer gevoeld, terwijl geen koorts of ontsteking zich heeft vertoond. Men heeft nog geen spoor van den dader en men berigt zelf, dat er weinig hoop schijnt te bestaan hem in handen te krijgen. Evenwel verwacht men in het algemeen politieblad eenige aanduidingendie tot zijn opsporing kunnen leiden. Dingsdag morgen zijn ter hoogte van Waddingsveen twee personen van de stoomboot, varende tusschen Rotter dam en Amsterdam, in het water gevallen en verdronken. Zondag avond is een mandoor sterken drank be vangenop den spoorweg, tusschen Rotterdam en Schiedam gevallen en aldaar bewusteloos blijven liggen. Gelukkig dat hij juist tusschen de rails lag, waardoor de trein van 7 u. 3-0 min. van Rotterdam vertrokover hem heen reedzon der hem eenig letsel toetebrengen. Alleen zijn pet was door de wielen der wagens vernield. Ds. G. A. Rademaker te Hattem heeft voor het be roep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk bedankt. De gemeenterekening van Leiden over het jaar 1862 sluit met een voordeelig saldo van f 62312,49s, voort spruitende voor een deel uit het aanzienlijk overschot op de dienst van 1861 en overigens uit hetgeen minder is uitgegeven dan het toegestaan bedrag der uitgaven. Een be sparing van f 14455 is verkregen op het toegestaan bedrag der jaarwedden voor de hoofd- en hulponderwijzers en onder wijzeressen der openbare scholen. Een som van/"39201,875 is besteed tot aankoop van rentegevende schuld. De subsidie aan het Stedelijk Werkhuis is" van f 5000 tot f 9000 ge stegen, terwijl nog f 14495,39 werd uitbetaald voor de plaatsing en verzorging van bedelaars in de Ommerschans. Zeer gering is daarentegen de som wegens terugbetaalde on derstand elders verleend aan armlastigendomicilie van on derstand hebbende in deze gemeente, bedragende niet meer dan f 294,3 2. Het beloop der kwade posten van de op centen op 's Rijks personele belastingen is nog geen 2 pCt.; dat der als oninbaar afgeschreven posten van den hoofde- lijken omslag 3 pCt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 58°. Woensdag morgen te 5 uur 5 6°, te 8 uur 66°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 67°. Men meldt uit Rome van den 22sten dezer, dat de Franschen in de laatste dagen in genoemde stad en om streken weder verscheidene roovers in hechtenis hebben ge nomen die schrik verspreidden tot zelfs voor de poorten van Rome. De magtigste persoon in Pruissen is tegenwoordig Prins Karei. Hij imponeert den Koning en de Camarilla staat onder zijn bevel; terwijl de garde zeer aan hem ge hecht is, doet zijn zoon alle moeite, om de gunst van de linietroepen te winnen. Beide, Prins Karei en zijn zoon zijn vijanden van den Kroonprins en van de Koningin. Volgens de uitkomsten der jongste volkstelling heeft het vorstendom Lichtenstein een bevolking van nagenoeg 8000 zielen, verdeeld in 11 gemeenten met 15 dorpen. Er bestaat geen schuld en geen civiele lijst. De regerende Vorst is een der rijkste particulieren van Europa en bezit in Oos tenrijk uitgestrekte en fraaije goederen. In plaats van een inkomen uit de Staatskas te genieten, besteed hij jaarlijks aanzienlijke sommen ten nutte van den Staat. Volgens berigten uit Palermo gaat de Etna voort met het braken van slappenzand en asch. In de gemeente Zaf- farana viel een regen van rapilli; in de hooger gelegen streken, bij voorbeeld in de nabijheid van Cassonehadden de steenen minstens een zwaarte van 1 kilo; te gelijkertijd met dezen steenregen verspreidde zich een zwarte zand- en aschregen welke niet alleen te Syrakuse, maar zelfs op Malta werd waargenomen. Men verzekert, dat de zoogenaamde Caxina degli Inglesi, de eigendom van den bekenden na tuuronderzoeker, Prof. Gemmellara, door een lavastroom is verwoest. Men verhaalt te Parijs, dat Thiers den graaf de Morny dezer dagen te Baden zou hebben ontmoet en een vrij lang onderhoud met hem had. Dat is in ieder geval nog niet zoo zonderling als hetgeen te Hamburg voorviel. De jonge nieuw benoemde Koning van GriekenlandGeorge Ibe zocht de aldaar gehouden wordende Internationale tentoon stelling, toen hij zich plotseling tegenover zijn voorganger Koning Otto bevond. Het laat zich gemakkelijk begrijpen dat de jeugdige Prins blijkbaar geheel onthutst was. Men houdt het voor zeker, dat de beroemde zangeres Adelina Patti zich aan den Koninklijken schouwburg te Ma drid zal verbinden. Het -Fransche Gouvernement heeft besloten de aan wending van het electrische licht voor de kustverlichting te beproeven, en ter algemeene kennis gebragt dat deze proefneming op een der vuurtorens van kaap La Hève, aan den ingang der reede van Havre, zal plaats hebben. -Volgens de Temps zouden de groote mogendheden de volgende krijgsmagt op de been kunnen brengenRusland 1,600,000 man; Pruissen 743,294 man; Engeland 238,973 man; Oostenrijk 5S7,665 man; Frankrijk 757,725 man; te zamen 3,917,687 man. -Op den Boulevard Montmartre te Parijs, nabij den schouwburg des Variétés, is men bezig den gevel van een huis geheel te vergulden. Van Locmaraquier wordt aan den Courrier de Nantes geschreven, dat op den 22sten dezer een boot, door twee man bestuurd en beladen met 21 maaijers, die zich naar de gemeente Arran begavenin de golf van Morbehanbij een zeer sterke bries uit het westen, is gezonken. De 23 personen, die zich in de boot bevonden, zijn jammerlijk omgekomen. -Dr. Collings van het Koninklijk hospitaal te Ports mouth maakt in een rapport melding van een mandie in 1842 gedurende 12 maanden, in 1848 ook 18 maanden achtereen sliep en nu sedert 18 Mei nog slapende is. Meer malen slaapt hij tweedrie of vier dagen achtereen. Hij is gezond, doch wordt hoe langer hoe magerder, ofschoon men hem, wanneer hij wakker is, krachtig voedsel geeft. Hij is een zeer ijverig man en een groot liefhebber van lezen. Hij valt al sprekende in slaap en als hij wakker wordt is hij

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2