N°. 1054. Donderdag 30 Julij. A0. 1863. Binnenlaudsch Nieuws. V LEIDSCfl DAGBLAD. Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Notn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75, iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels fO.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam an Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 in.; 1 u. 17 m.; 8 u. 49 m*; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 ra.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 36 ra.; 10 u. 20 ra.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u. 10 m.'s namiddags te 3 u. 15 ra. '«avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks vao 7}- uur's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdeu. - Burgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-^1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelgks vau 31 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, l)ing9dag, Woensdag en Donderdag van 9—-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Leeuwarden Mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirumthans te Tieltot subst.-officier bij de arr.-rechtbank te Tiel Mr. H. J. Kist, advocaat alhiertot subst.-officier te Brielle Mr. J. R. A. Engelenberg, thans griffier bij het kantongerecht te Kampen en tot griffier bij het kantongerecht te Vollenhoven Mr. A. C. Lagerwey, ad vocaat te Rotterdam; voorts tot auditeur bij den schutters raad der dd. schutterij te Helmond A. F. van Bocholt, plaatsv. kantonrechter aldaar; tot burgemeester der gemeente Diessen M. M. van Dijck, tot officier van gez. 2de kl. hij de landmagt die van de 3de kl. K. J. van Duyltot kap. bij het 5de reg. inf. den isten luit. .J. R. A. Kuytenbrou- wer van den staf en en tot lsten luit. den 2den luiten. F. W. A. van Dedem van D.iesberg van het corpstot kap. van de 3de kl. bij het wapen der artillerie den lsten luitenant R. C. van Onselen van het 2de reg, vestingar tillerie, om tijdelijk te worden gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië. De Minister van Binnenl. Zaken heeft benoemd aan de Twentsche Industrie- en Ambachtsschool tot leeraar in de natuur- en scheikunde H. J. Menolda van Schouwenburg en tot leeraar in de wiskunde B. Meilink. Voor de arr.-rechtbank te 'sHage stond Dingsdag terecht een dienstmeid, die zich volgens haar eigen beken tenis had schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele harer meesteres, bij wie zij voor vast loon in dienst was. De subst.-officier van justitie eischte de veroordeeling tot één jaar cellulaire gevangenisstraf, ofschoon de diefstal slechts een paar stuks vrouwengoederen betrof. Hij liet dien eisch voorafgaan door een korte toespraak, waarbij hij er op wees, dat volgens de gerechtelijke statistiek de diefstallen met inbraak en inklimming jaarlijks verminderdenmaar daarentegen die in dienstbaarheid jaarlijks veelvuldig toene men. Zijns inziens moet dit worden toegeschreven aan de kwistige en weelderige kleeding, mitsgaders aan de verre gaande uitspattingen, welke de dienstbare stand zich in den laatsteu tijd veroorlooft. Het gevolg hiervan i3 dan ook ge woonlijk, dat zij beginnen met liegen, vervolgens hare meesters (haar volk, zoo als zij zich gewoonlijk uitdrukken) bedriegen en eindigen met stelen. Wat van de residentie wordt gezegdzou dat ook toe passelijk kunnen zijn op de Leidsche dienstmeisjes P Niet alles wordt stelen genoemdwat oneerlijkheid en ontrouw werkelijk is eu als diefstal gestraft, maar het gevolg en het einde is toch ook liegen en bedriegen en eenmaal aan weelde gewoon op verderen leeftijd armoede en gebrek; misschieü nog wel zwaarder straf dan in de eenzame gevan geniscel wordt geleden. N Dezer dagen is in de zinkgieterij van den heer L. Schütz te Zeist het beeld voltooiddat op den koepel van het gebouw de Volksvlijt te Amsterdam zal worden geplaatst. Het is een gevleugelde Victoria, die met het linkerbeen rust op den hemelbol en in de linkerhand een lauwerkrans ter bekrooning van kunst en nijverheid houdt, terwijl zij in de rechterhand heeft den fakkel der verlichting. Het geheel is keurig vervaardigd naar het fraaije model van den beeld houwer Jacquet te Brussel. De officier van marine Eno .mota Kamadzi roo en de doctor Ilayasi Ken kaibeide in Japansche dienstbezoch ten Dingsdag, vergezeld van den heer Hardesofficier ma chinist bij de Nederlandsche marine, de fabriek van stoom- en andere werktuigen van de Nederlandsche stoomboot-maat schappij te Fijenoord; met de meeste belangstelling namen de heeren Japanners, alles tot in de minste bijzonderheid toein oogenschouwwaarbij zij blijken gaven van hooge wetenschappelijke kennis, ook in het vak van werktuigkunde te bezitten. Na den heer van Oordt, direkteur der genoemde maatschappijin wiens gezelschap de fabriek werd bezig- tigd, hunne erkentelijkheid voor de gegeven inlichtingen en vriendschappelijke ontvangst te hebben betuigd, vertrokken zij des namiddags omstreeks half vier uur weder naar de residentie. Te Ommen heeft Zaturdag een volksfeest plaats gehad bij gelegenheid van het huwelijk van den gravin van Rech- teren met graaf van Rechteren Limburg. 800 boeren waren met hunne huisgezinnen tegen 5 uur genoodigd. Zilveren horologiën enz. waren als prijzen uitgeloofd voor het mastl men enz. Na een prachtig vuurwerk werden de genoodigdeu^ op een souper onthaald. |V 'i-.'

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1