VACANTIEWERK. - VORMLEER. VORMLEER ZESTIEN FIGUREN, vondenbenevens een glasgranaat en andere voorwerpen allen zonder twijfel daar ter plaatse verloren gedurende de tweede belegering der hoofdstad door de Turken ten jare 1683 want de hier bedoelde d'ucaten zijn geslagen in de 17de eeuw. Bij door de Fransche Ministers van Marine en Ko loniën goedgekeurd besluit des Gouverneurs van Fransch Guijana zijn de maatregelen tot aanmoediging van de katoen teelt in die volkplanting vastgesteld. Te Cayenne zal een centrale werkplaats voor het zuiveren en pakken van het door de koloniale planters voortgebragt katoen worden ge vestigd en een premie zal worden toegekend voor den uit voer naar Frankrijk van dat katoen hetwelk voor de fabrie ken geschikt bevonden en volgens handelsgebruik verpakt is. De duur dier premie zal van twee jaren zijn en zij zal in afnemende mate, telken male bij besluit des Gouverneurs vastgesteld worden. Voorts belast zich de administratie met hetvoor rekening der plantersop de markt van Havre in het openbaar verkoopen van die balen katoen welke zij moeijelijk rechtstreeks zouden kunnen uitvoeren. Maandag avond te half acht uur barstte een hevig onweder boven Parijs los, ten gevolge waarvan de tempe ratuur eenigzins opkoelde en men van Fet hinderlijke stof bevrijd raakte. Te Parijs zal een internationale conferentie tot het aannemen eéner gemeenschappelijke lengtemaat bijeenkomen. Frankrijk EngelandOostenrijkPruissenRuslandItalië Belgie en Holland zullen daarbij vertegenwoordigd zijn. Koning Leopold heeft den Engelsche heelkundige Dr. Thomson, die hem het laatst onder behandeling had, be giftigd met 100,000 francs en het kommandeurskruis der Leopoldsorde, 's Konings ziekte moet reeds meer dan één millioen francs hebben gekost. Men schrijft uit België van 21 dezer: Volgens Ko ninklijk besluit van heden zal er een herinnerings-medaille geslagen worden bij gelegenheid der sluiting van het trac- taat van 12 dezer betrekkelijk den Scheldetol. Daartoe is een wedstrijd onder Belgische kunstenaars geopend en een prijs van 3500 francs uitgeloofd. Omtrent de eene zijde dezer medaille, waarvan de middellijn 75 streep moet zijn i3 niets bepaald, terwijl de keerzijde het borstbeeld des Konings moet voorstellen. Zaturdag had het meteorologische bureau van het mi nisterie van Koophandel te Londen naar de voornaamste havens des rijks een telegram gezondenwaarbij de nade ring van noordelijke stormen werd aangekondigddie dan ook gevolgd zijn. Van New-York wordt het volgende vreeselijke voor val gemeldmevrouw Parr, echtgenoot van een rijk koop man te New-York, leefde sedert geruimen tijd in onmin met haren" mandien zij beschuldigde in ongeoorloofde be trekking te staan tot een zijner bloedverwanteneen arm jong meisjedat hij in huis had genomen. Meermalen had dit meisje aangeboden het huis te verlatendoch de heer Parr weigerde dit toetelaten. Op zekeren dag hoorde men in de kamer van het jonge meisje een hevig geschreeuw, men ijlde toe en vond mevrouw Parr boven op het meisje op den grond liggen en haar gezigt met vitriool begietende. Het arme slagtoffer der jalousie schreeuwde van pijn en smeekte om genade, doch te vergeefs. Men rukte mevrouw Parr van haar af, en verloste het meisje, dat vreeselijk ver brand was en een oog had verloren. Mevrouw Parr sloot zich in hare kamer op en liep ijlende op en neder. //Nu zal niemand haar meer beminnen; zij is een afschuw voor iedereenniemand zal liefde voor haar gevoeleneensklaps werd het stil en de heer Parr liet toen de deur openloo- pen. Men Vond zijn echtgenoote te bed liggen, worstelende met den doodzij had het vitriool ingenomen. Toen zij haren man zag, rigtte zij zich op en met een glimlach op de lippen riep zij uit: //Ik heb mij goed gewroken niet waar?" Eenige seconden later was zij dood. Deze zaak heeft groote sensatie verwekt, men geeft algemeen den heer Parr de schuld van dit ongevaldaar hij het meisje had moeten laten vertrekken. OFFICIEEL* H'IEUWS. Burgerlijke Stand van Leiden, van 16 tot en met 22 Julij 1863. BevallenC. de Hees, geb. van der Linden, Z. - M. van der Blomgeb. van DisselZ. - C. Fortunati geb. Ebberlee, D. - M. Bontje, geb. van den Broek, Z.- M. de Boer, geb. SchoutenZ. R. van Polanen D. - A. Langezaalgeb. BolD. - A. J. Warnersgeb. de Man D. - A. M. Rambgeb. Wirsches, Z. - C. J. Dirksen geb. de Ridder, Z. J. Ouwerkerkgeb. Lardé, D. J. Peiffer, geb. NolleeZ. - P. Lagasgeb. Hogendoorn D. - J. van Dijk, geb. Edelaar, Z. - W. Kolderman Z. C. E. J. Pleijte, geb. Couvée, Z. - J. den Tonkelaar, geb. WaremanD. M. Guleijgeb. Hasselbach, Z. - C. C. Ie Mair, geb. StikkelorumD. - J. Bergman Z. Gehuwd: W. P. Weebers jm. met J. A. Coebergh Wed. - J. Hoekstra jm. met W. Derogee jd. - P. Gadie jm. met C. de Huu jd. - P. van Oosten jm. met E. W. Waage jd. L. Nieuwenburg jm. met C. M. Bommelie jd. - T. P. J. Starkenbrug jm. met E. Pieters jd. - G. Overstap jm. met J. Disselveld jd. C. T. A. Hoefftcke jm, met G. A. de la Beij jd. - C. C. van Rijsbergen jm. met M. W. L. Couvée jd. Overleden: S. Smit 17 j. - J. C. Broekveldt D. 4 w. - J. van den Berg 19 j. - J. Gijsberti Hodenpijl 21 j. D. Heuzengeb. de Tombe, 5 6 j. M. C. Geenen 19 j. - J. Goedeljee D. bijna 2 m. - C. Nagteg&al Z. 7 j. 1 m. - S. H. Platteel Z. 5 m. - M. L. Schretlen D. 16 d. - D. Jansen Z. 4 m. - M. H. Schutte D. 5 j. 2 m. - J. van Steenwijk D. 10 m. - C. M. Bronkhuijze 61 j. - G. E. Overdijk D. 1 j. 4 m. C. Wiggers 19 j. - E. Brier, geb. Fritz 75 j. - H. M. Flaman D. bijna 5 m. - W. van der Heijden Z. bijna 4 m. - K. Vijlbrief Z. 11 d. Advei'tenliên, Een ieder die iets te vorderen heeft van den Ondergeteekende wordt verzocht, de opgave daarvan voor den laatsten Julij 1863 te bezorgen bij den Heer KLIJNÉ, Noordeinde, hoek Varkenmarkt, te leydenzullende na dien tijd geene rekeningen meer aangenomen worden. D. MOLENAAR Jr. Een fatsoenlijk JONGMENSCH, Prot. Godsd., 22 jaar oud bij de Administratie werkzaam geweest zijnde, en door toe vallige omstandigheden buiten betrek king, zoekt eene betrekking hetzij op een Magazijn of op een Fabriek. Brieven franco onder de Letters B. fit. aan het Bureau van dit Blad. OP DE LAGERE SCHOLEN, Te zamen 16 4°bladen Carton in linldruk mei nellen omslag voor /T.SO. Sedert lang bestaat er behoefte aan goedkoopere figuren ten dienste van het onderwijs in de VOBTILEEB. Dit Cahier met cartons, waardoormen de voor werpen die bij het onderwijs worden behandeld zelve kan vervaardigendoor ze uit te knippen en aan een te plakken, zal dus gewis zoowel onderwijzers als leerlingen en hun «tie zich aan Mathematische wetenschappen wijden hoogst welkom zijn. Uitgave vandefirma JACs. HAZFNBËKGCORIts. ZOONte Leiden. TER AANSCHOUWELIJKE VOORSTELLING VAN MATHEMATISCHE LIGCHAMEN TEN DIENSTE VAN HET ONDERWIJS IN DE door

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3