Buitenlandsch Nieuws. wederstaanen dronken haar ledigde gevolgen bleven niet uitdaar allentot hun gelukhevige brakingen onder vonden zoo zelfsdat een hunner bloed braakte. Men schrijft uit Leeuwarden«Ten bewijze hoeveel belangstelling de verkiezingen van leden van den Gemeen teraad in Friesland wekkenlevert de Leeuwarder Courant in haar nommer van 17 Julij 11. in een bijvoegsel 55 en het Heerenveensch Advertentie-blad in zijn nommer van 18 dezer 19 advertentiën. Alzoo in slechts twee bladen der provincie Friesland bijkans gelijktijdig vier en zeventig verkiezings-advertentiën." Te 's Gravenhage zijn de aftredende leden van den Gemeenteraad op nieuw verkozenbehalve de wethouder Janssens, die met 465 stemmen in de herstemming komt met Mr. F. F. Karseboomdie 421 stemmen bekwam. In de tweede zitting van bestuurders van het Neder- landsche zendelinggenootschap te Rotterdam, 11. Dingsdag gehouden, is de rekening over 1862 opgenomen, die sloot met een tekort van f 9282. Tot eerste voorzitter der al- gemeene vergadering voor 1864 werd benoemd Ds. L. Proes van Leeuwardenen tot primus redenaar Ds. J. C. Zaal berg; Ds. P. H. Hugenholtz van Amsterdam hield vervol gens in de Groote kerk een opwekkende rede naar aanlei ding van Lukas XVII5 terwijl de voorzitter Ds. Bouman daarop vier zendelingen tot de dienst plegtig afvaardigde. Dingsdag kwam de kerkeraad te Herkingen bijeen tot het opmaken van een drietal. Uit de 10 heeren kandi daten welke aldaar hunne predikgave hebben doen hooren werden met algemeene stemmen daarop gebragt: de heeren J. C. Boon, van Berkhout; W. Oudegeest, van Schelluinen en G. H. ter Kuile, van Enschedé. Na ernstige overweging viel de keuze als predikant dier gemeente op den heer W. Oudegeest. v. - Aangenomen het beroep als tweede predikant te Apel doorn door Ds. L. Schouten te Veenendaal. Bedankt voor het beroep naar Steenderen c. a. door Ds. H. B. Bervoets te Ridderkerk. De Gemeenteraad alhier heeft in zijn vergadering van heden Donderdag besloten een bijdrage van f 100 te ver- leenen tot het bouwen van een tribune in de manege op de Cellebroersgracht en aan de hulponderwijzers van de open bare scholen voor on- en minvermogenden een verlenging van de kermisvacantie verleend. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een adres van het bestuur van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix, daarbij aanbiedende, om tegen genot van een jaarlijksche subsidie van f 2000 uit de Gemeentekas, overtenemen de verpligting tot het oprigten van een lagere burgerschool bij de wet, regelende het middelbaar onderwijs, aan de gemeente opgelegd. Particuliere berigten uit Batavia meldenTot lid van de weeskamer is benoemd Mr. Heringa, subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang. Deze benoe ming is een eerste stap van een ferme hervorming. De or ganisatie van dat ligchaam eischte lang verbeteringde be hoefte er aan was al lang gevoeld. De weeskamer toch was een civiel Bronbeek in het klein. Een ambtenaar met vele dienstjaren vond er meestentijds zijn asyl, om na twee jaren vrij rustigen arbeid het tooneel des activen levens te ver laten natuurlijk met het pensioen aan zyne laatste betrek king verbonden. Een oude van dagendie al zijn leven lang gesukkeld had, omdat hij een sukkel was, staroogde op het lidmaatschap van de weeskamer, rekwesteerde uit den treure, liep de raden van Indië plat, om het baantje te krijgenen men gaf 't velenwier conduite-staten geen non sens maar ook geen bon sens aantoonden. Yan de allervroegste tijden is de weeskamer altijd een oude mannenboel geweest. Die toestand staat veranderd te worden. De laatste benoeming geeft het bewijs, dat de regering jonge elementen wil aanbrengeu om de weeskamer te doen zijn wat ze moet zijn. 't Is jammer voor de ouden van dagen voor hen zal een nieuwe stal opgeschommeld moeten worden als men hen niet aan den vilder wil prijslatenmaar de verbetering van het ras eischt hunne verwijdering. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 63°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 69°. In een brief uit Caprera worden omtrent den toestand van Garibaldi de volgende authentieke berigten medegedeeld De generaal ziet er zeer goed uit en verheugt zich in eeu goede gezondheid. Ook kan men niet zeggendat de wonde in een slechten toestand verkeert; zij is wel niet geheel genezen, doch zij zal dit binnen kort zijn. De generaal zet den voet vast genoeg op den grond om zich staande te houden. Hij beproefde zelfs een paar stappen te doen, doch dit moet hem te moeijelijk gevallen zijn, want hij herhaalde die poging niet. Het schijntdat de articulatie verhinderd wordt. Garibaldi zal in elk geval in staat zijn te loopen ofschoon hij iets kreupel zal gaan. Hij zegt dat hij reeds tevreden zal zijn wanneer hij slechts weder te paard kau stijgen. Volgens mededeelingen uit Wurzburg, hebben te Zel lingengelegen in de nabijheid van Wurzburg, ernstige rustverstoringen plaats gehad op 13 en 14 dezer. Omstreeks den middag vain 13 dezer brak aldaar een hevige brand uit; zoo spoedig mogelijk begaf zich de kolonel van Aldosser, te Wurzburg in bezetting, met een compagnie infanterie naar de plaats des onheils. Niettegenstaande alle aangewende po gingen tot blussching der vlammenwas spoedig een derde gedeelte van het welvarende Zellingen in een puinhoop ver anderd. Toen de inwoners dit zagenweigerden zij hunne hulp, om de overige gebouwen voor de vlammen te bevei ligen. Te vergeefs spoorde de kolonel hen aan om hun pligt le doente vergeefs ging hij benevens alle andere militai ren hen krachtig voor in het betoonen van hulpniets mogt baten. Nu werden de wapenen gebezigd om de weigerach- tigen te dwingen. Deze verzetteden zich en verklaarden dat nu het gansche dorp moest afbranden. Terwijl een gedeelte der troepen de spuiten behandeldewerd een ander gedeelte gebezigd om de slecht gezinde burgers tot rede te brengen hetgeen niet zonder bloedvergieten plaats had. Den volgen den dag toen een groot deel van het dorp gered washernieuw den zich deze ongeregeldheden en andermaal moest men van de wapenen gebruik maken. De belhamels zijn gevangen ge nomen en naar Wurzburg vervoerd. - Uit Wilna wordt gemeld, dat de door Murawieff uit geschreven contributie reeds ingevorderd en daarbij even willekeurig als gewelddadig te werk gegaan wordt. Een mi litaire afdeeling met een policie-beambte trekt van dorp tot dorp. Het bureau wordt in een herberg opgeslagenwaar de schatpligtigen op een bepaald uur moeten verschijnen. Wanneer iemand niet betalen kan of wil, worden hem sol daten te huis gezondendie graanveepaardenzilver werk en al wat meer te vinden is medenemen. Dit wordt dan in allerijl verkocht en daar zich natuurlijk weinig koo- pers opdoenwordt alles tegen spotprijzen betaald (een paard of stier b. v. met 2 a 4 roebels). De koopers zijn meestal de officieren zeiven. - Uit den Mormonenstaat Utah is het berigt ontvangen, dat Brigham Young, de opperpriester der beruchte secte, door den opperrechter Kinney wegens veelwijverij in de ge vangenis is gezet. De wetgeving der Vereenigde Staten heeft namelijk in hare laatste zitting, ten einde dit Oostersche gebruik tegen te gaan, de veelwijverij verklaard in strijd met de wet te zijn. Het feest door de stad Keulen aan de afgevaardigden uit Rijnland en Westphalen gegevenis Maandag met een watertogtje per stoomboot naar Rolandseck besloten. De gas ten waren verdeeld op vier schepende Schiller, de Goethe de Guttenberg en de Concordia, waarvan ieder een korps muzijkanten aan boord had. De Rijnoevers tusschen Keulen en Rolandseck waren als bezaaid met menschendie op alle mogelijke wijze den afgevaardigden teekenen van sympathie gaven. Er was geen dorpje zoo kleingeen etablissement waarvan de bewoners zich niet op den oever vereenigd haddenom de afgevaardigden door het zwaaijen met hoe den en zakdoeken, door muziek, het afschieten van kanon nen en geweren te begroeten, 's Avonds bij het terugvaren waren op verschillende punten van den oever vreugdevuren ontstoken. Bij het wegruimen der bastions, welke de eigenlijke stad Weenen omringen, zijn dezer dagen verscheidene Hol- landsche ducaten vrij diep onder den beganen grond ge-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2