Buitenlandsch Nieuws. geschreven wordenomdat er van geen poging zelfs tot diefstal blijkt. Hef wapen wa3 een met jagtkruid overladen pistool en de prop, die men in het bed gevonden heeft, was een blad uit een verloskundigen kalender of tabel waaruit men op een gemakkelijke wijze het bevallingstijd perk der vrouw kan berekenen. Men houdt voor den dader een geestelijk persoondie door den aartsbisschop om zijn zedeloos gedrag uit zijn bediening was ontzet en was komen verzoeken daarin hersteld te worden. Toen hem dit verzoek geweigerd werd, verzocht hij ten minste den nacht in het paleis te mogen doorbrengen, 'tgeen hem werd toegestaan. De kogel heeft volgens het oordeel van Prof. Tilanus geen edele deelen getroffenmaar is langs een der korte ribben gegleden en in het lendengedeelte van het ligchaam tot op zekere diepte in het spierweefsel gedrongenzoodat men nu ook zwelling aan dat gedeelte van den rug bemerkte. Zondag namiddag heeft nabij Rijswijkter gelegen heid van de kermis, een geduchte vechtpartij tusschen mi litairen plaats gehadeen zware patrouille van 's Hage ont boden heeft daaraan een einde gemaakteenige militairen zijn verwond op wagens moeten vervoerd wordenterwijl vele anderen mindere beleedigingen hebben bekomen. Vrijdag werd te Winterswijk aangehouden zekere S. P. beschuldigd van moedwillige brandstichting in den nacht van 15 op 16 dezer. In zijn verhoor bij den commissaris van politie heeft hij reeds zijn misdaad bekend. Door den ruimen aanvoer van Schotsche zalmen op de Londensche markt heeft men de overzending van Rot terdam daarheen gestaakt, terwijl bereids twee kisten met Schotsche zalmen op aanvrage te Rotterdam zijn ontvangen en onmiddellijk naar Duitsche badplaatsen verzonden. De Boekhandelaar H. de Hoog te Amsterdam heeft verkrijgbaar gesteld het welgelijkend gelithographieerd por tret van Mr. G. Groen van Prinsterer naar de schilderij van N. J. de Roode. Wat die uitgave bijzonder merkwaar digs heeftis dat zij een proeve is van de vorderingen die de steendrukkerij binnen Leiden maakt en in dat geval van de geoefendheid van onzen stadgenoot den heer J. J. Sleijser, op wiens steendrukkerij die plaat is vervaardigd. Die trapsgewijze ontwikkeling in kennis en vaardigheid, waardoor zich menigeen en ook hij onderscheidt, optemer- ken en naar waarde te schetsenis aangenaam en pligt- matig. Wij wenschen aan die eerste proeve een gunstige ontvangst en overvloedige aftrek toe. Onze Leidsche steen drukkerijen die in het binnen- en buitenland reeds een goeden naam verwierven, erkennen wij het gaarne, zij maken in onzen tijd een tak van kunst en industrie uit, die, vroeger niet gekend, Leidens roem helpt bewaren. Ter verkiezing van negen leden van den Gemeente raad zijn heden Dingsdag ingeleverd in de 1ste afd. 260 stembriefjes van de 641 en in de 2de afd. 25 8 stembrief jes van de 743 kiesgerechtigden, te zamen ongeveer van het aantal kiesgerechtigden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 5 5°. Dingsdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 5 7°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 63°. Donderdag heeft de Keizer van Oostenrijk audiëntie verleend aan eenige deputatiën door bewoners van het platte land in Hongarije afgevaardigd. Onder anderen drukken zij allen den dringenden wensch uitdat geene belastingen van hen mogten gevorderd worden gedurende den loop van dit jaar, uithoofde der zware verliezen, welke zij geleden heb ben, de voldoening daarvan onmogelijk maakten. De Keizer van Frankrijk heeft tot commandeur der orde van het Legioen van Eer bevorderd den heer Etienne Thérèse Aramanthe Dubois-Fresneygepensioneerd kolonel van de genie. Hij heeft 24 jaren dienst van 1783 tot 1807, 13 veldtogten bijgewoond, werd den 14den Junij 1804 tot ridder der orde van het legioen van Eer benoemd en den 12den November 1858 tot officier dier orde bevorderd. Hij is 105 jaren oud. Men verzekert, dat Keizer Napoleon den graaf de Persigny met een vertrouwelijke zending naar Loïd Palmer- ston heeft belastdie zending heeft ten doel om te ver- krygendat Engeland in overeenstemming met Frankrijk verklaredat het niet verder wil onderhandelen indien Rus land niet tot den wapenstilstand toetreedt. Volgens een ander gerucht, is de heer Drouin de Lhuys voornemens om den baron d'André, den directeur van zijn kabinet, met een bijzondere zending bij Prins Gortschakoff te belasten. Ook beweert men, dat de Keizer een eigenhan- digen brief aan Keizer Alexander heeft geschreven of eer lang zal schrijven, om een rechtstreeks beroep te doen op zijn edele gevoelens en op zijn voorzichtigheid. Woensdag 11. is op verzoek van den graaf de Per signy door de rechtbank te Parijs de scheiding uitgesproken van den echt, in der tijd gesloten tusschen hem, graaf de Persigny en Mile, de la Moscowa. Aangaande het echtscheidingsproces tusschen graaf de Per signy en zijn echtgenootede dochter van Prins de la Mos cowa en kleindochter van Maarschalk Neijs verneemt men dat zij sedert eenigen tijd zeer excentriek was, maar dat vredebreuk eigenlijk het gevolg was van een schandelijk tooneel dat plaats had in een tuin te Parijsde dansplaats der grisettes en lorettes. Zij kwam aldaar op zekeren avond geheel alleen om haar vriendden ligtzinnigen Hertog de Grammant Cadervoix optezoekendie zij van ontrouw ver dacht hield. Inderdaad vond zy hem wandelen met een dame waardoor zij zoo zeer in drift ontstakdat zij hem in te genwoordigheid van vele personen een oorvijg gaf. Ondanks al zijn ligtzinnigheid hechtte de hertog toch aan den vorm bood haar den arm en geleidde haar, alsof er niets gebeurd wasnaar haar rijtuig. Intusschen was dit voorval den vol genden dag door geheel Parijs bekend en zag de misschien reeds te lang toegeeflijke echtgenoot zich verpligt een eisch tot echtscheiding intestellen. De consumtie van gas in het Grand Hotel te Parijs is 130,000 francs 61,100). Deze inrigting betaalt der halve voor hare verlichting even veel als de geheele stad Orleans. Het Journal des Débats deelt mede dat de Keizer van Rusland, in de laatste dagen vóór de afzending van het antwoord aan de mogendhedenonderscheidene staats mannen bij zich ontboden heeft om hun advies intewinnen waarbij hij er op aandrong dat zij dit ronduit zouden me- dedeelen en hem openhartig zouden zeggenwelk besluit zij hem als het verstandigste en waardigste zouden willen voorstellen. De hooge personenzoo schrijft men aan het blad, die de Keizer zich tot dien specialen raad had geko zen verkeerden in geen geringe spanningdaar het hier nu bepaaldelijk te doen was om een oordeel uittespreken in een kwestie van buitenlandsche politiekdie ontstaan was door een burgeroorlog en die tof een Europeschen oorlog zou kunnen leiden. Men kwam gereedelijk tot de erkenning dat de zes door de mogendheden aanbevolen punten over eenstemden met het programma, hetwelk de Czaar reeds sedert lang voor zichzelven had aangenomen en dat zij kon den worden vastgesteld als de grondslagen der toekomstige onderhandelingen. Het schijnt dat men het denkbeeld eener conferentie niet absoluut heeft verworpen; maar men heeft zich afgevraagd, waar de conferentie moest gehouden wor den, hoe zij zou worden zamengesteld en op welke wijze men daarmede te werk moest gaan. Die vragen hebben tot de levendigste discussiën geleid en men verzekert, dat daar omtrent geen definitief besluit is genomen. Men stelt zich voor om ze nogmaals in overweging te nemen, naar mate de voortzetting der onderhandelingen dit zal vereischen. In tusschen gelooft men dat de leden van den specialen raad eenstemmig waren op het punt dat die onderhandelingen in allen gevalle nergens anders dan te St. Petersburg moes ten plaats hebbenomdat het een zaak betreftdie tot de binnenlandsche aangelegenheden behoort, die uitsluitend Rus sisch is en waarin de andere mogendheden slechts in de tweede plaats betrokken zijn. Ook over den vorm der con ferentie werd veel gesproken. Men meende dat men te dien opzigte op dezelfde wijze moest te werk gaan als in 1815 te Weenen was geschied, en dat men zich dus ook nu moest houden aan het destijds gemaakte onderscheid tusschen de onmiddellijke belangen der aan Polen grenzende statenwier rust door de in dat land heerschende onlusten kan worden gestoord, en het moreel belang hetwelk uit die onlusten kan voortvloeijen voor de mogendheden, die de algemeene

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2