fcchien heeft wel zijn Open brief aau Mr. S. J. L. van der Brugghen aanleiding gegeven of invloed gehad op de stem ming der kiesvereenigingen of liever op de geringe meerder heid van het ter vergadering in betrekkelijk zeer onbedui dend getal opgekomen kiesgerechtigde ledenmaar dat zou te betreuren zijn, daar toch dat geschil in geen het minste verband staat tot de bevordering der gemeentebelangen. Zonder iets aftedingen op de bekwaamheden van den heer Hoog of iets te kort te doen aan zijne geschiktheid, om Leidens belangen te bespreken en te behartigen, blijven wij de her kiezing van Prof. Goudsmit aanraden in het belang der ge meente en van den Gemeenteraad. Misschien zal de aanbeve ling van Mr. H. C. J. Hoog een andere uitkomst krijgen dan die waarom hij wordt aanbevolen en invloed hebben op de stemmendie op een of meer der andere kandidaten wor den uitgebragt. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft bij gelegenheid van het sluiten van het trac- taat betreffende de opheffing van den Scheldetol de heeren Rogier, van der StickelenFrère en Dujardin benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Koning Leo pold schonk het grootkruis der Leopoldsorde aan de heeren Betz, van der Maesen de Sombreff en Gericke. Z. M. heeft benoemd tot rechter plaatsvervanger in de arr.-rechtbank alhier Mr. H. A. Neeb, advocaat alhier; tot griffier bij het kantongerecht te Beetsterzwaag Jhr. Mr. P. J. van Beijma, advocaat te Leeuwarden en herbenoemd o. a. tot griffier bij het kantongerecht te Woubrugge Mr. H. P. Hoog en tot plaatsvervangend kantonrechter te Woer den M J. van Erp Taalman Kip. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft aan onderschei dene militaire autoriteiten, als ook aan den burgemeester der hofstad audiëntie verleend. Zaturdag 11. had te Rotterdam de jaarlijksche wedstrijd plaats van de Koninklijke Nederlandsche Yachtclub. Z. K. H. Prins Hendrik kwam met Zijn gemalin te half elf ure aan, de twee jeugdige Prinsessen van Saxen Weimar ongeveer ten 12 uur. Het geheele vorstelijke gezelschap ondernam een togtje langs de rivier aan boord van de stoomboot Wil lem II, maar de Prinsessen vertrokken te half twee uur weder naar 's Hage. De wedstrijd had geregeld plaats volgens het programma. Bij die voor vracht- en beurtschepen sloeg een vaartuig van den heer P. Stam te Alblasserdam plotseling om door een windvlaag. Als door een tooverslag zat de bemanning uit drie koopen bestaande op de kiel van het omgeslagen vaar tuig en werden vervolgens daarvan afgehaald. Na den afloop reikte Z. K. H. Prins Hendrik aan al de overwinnaars de prijzen uit met gepaste toespraken, nam vervolgens deel aan den feestmaaltijd en bezocht te half 12 uur de vauxhall in den Doelen. Uit een door het Departement van Finantiën openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 6 eerste maanden van het jaar 1863, blijkt, dat die middelen hebben bedragen f 29,121,369,17 tegen f 28,407,714,01^ in hetzelfde tijdvak van 1862. Het nationaal muziekfeest ten voordeele onzer oude krijgers van 1813, zal, naar wij vernemen, plaats vinden op den 3den en 4den September a. s. Zijn wij goed on- derrigt, dan zullen de uitvoeringen daarvan niet plaats hebben in de Ridderzaal te 'sHage, zooals aanvankelijk het voornemen bestond, maar wel in de concertzaal Diligentia aldaardie voor deze gelegenheid doelmatig zal worden in- gerigt. Bezwaren die niet uit den weg waren te ruimen (zooals te weinig plaats enz.) hebben deze verandering nood zakelijk gemaakt. - De warmoezier van Vuurden, wonende in het zuid einde te Delft, ontving van zijn geachte stadgenootemevr. de wed. W. Stormgeb. van der Chijsbij hare terugkomst in het vaderland, gelijktijdig met de besturen van elders gevestigde botanische- en acclimatatie-tuinenverschillende door hare bijzondere zorgvan Amerika medegebragte zaden van Amerikaansche vruchten, groenten en boomen, welke vroegeï nimmer öp onzen Nederlandschen bodem waren ge kweekt. Van Vuurden, die moeite noch kosten spaarde, om die zaden welig te doen groeijenis thans reeds in staat om belangstellenden verschillende planten der nieuwe wereld, niet alleen in vóllen bloei, maar ook beladen met keurige vruchten, in zijn tuin aantewijzen. Men vindt daaronder verschillende soorten van hier geheel ongekende, zeer geu rige meloenenvoorts van smakelijke groentendoor de Amerikanen skwash genaamdzoete maïsdie in Amerika en op Java als jonge doperwten gegeten wordten die in smaak en malschheid met deze kan wedijveren; maïs welke in 6 weken na de zaaijing reeds rijp wordt, en een uit muntend, krachtig voedend graan voor onze behoeftigen zou kunnen opleverenvoorzeker, in vele opzigten beter dan aardappelenenz. Door een dezer dagen te Dinxperlo overleden jonge ling uit den kleinen boerenstand is aan de diaconie der Hervormde gemeente vermaakt de som van 600 gulden, vrij van successierechten. Omtrent den moordaanslag op Mgr. Zwijsen wordt nog het volgende medegedeeldZijne Doorl. Hoogw. Mgr. Zwijsen had Dingsdag jl. het 25jarig jubelfeest bijgewoond van den WelEerw. heer pastoor van Loon op Zandwas van daar bij het vallen van den avond teruggekeerd en had vervolgens in zijn kabinet nog eenige werkzaamheden ver- rigt. Te middernacht had hij zich ter ruste nedergelegd maar, niet kunnende inslapenwas hij opgestaan om eenige oogenblikken op zijn kamer rond te wandelenten ruim 1 uur had Mgr. zich weder te bed begeven en was eindelijk ingesluimerd. Ongeveer te half vier uur werd Zijne Doorl. Hoogw. wakker en het scheen hem als of een rib in zijn lenden kraakte of brak; want van eenig schot had hij niets gehoord. Met zijn hand aan de rechter lenden, welke hem eenigzins pijn deden, voelende, ontwaarde de aartsbisschop dat hij bloedde. Hij trok vervolgens aan de bel, en de dienstboden, die een oogenblik te voren een schok gevoeld of slag gehoord hadden, wilden onmiddellijk toesnellen, maar zij vonden de bovengangdeur, die tot de kamer van Mgr. leidtgeslotenook was de kapeldeur, welke mede tot de kamer van Mgr. leidt, gesloten, hetgeen door den misdadiger gedaan was, zoodat zij slechts toegang tot Zijne Doorl. Hoogw. hadden door een derde kleine deur, welke zelden gebruikt wordt. Alstoen vonden zij Z. D. H., die vermeende een dolk steek te hebben bekomen en niet zwaar te zijn gewond sterk bloedend aan arm en lenden, maar kalm en bedaard. Zoo spoedig mogelijk werden Mgr. Deppende president van het seminarie, de ZeerEerw. heer Cuyten, enz. geroe pen terwijl vervolgens om geneeskundige hulp gezonden werd bij den heer Landman, genees-, heel- en verloskundige te Helvoirt, die een onderzoek naar de wonden instelde en den doorluchtigen lijder verbond. Nog eenige uren verkeerde men in het denkbeeld, dat het gevaar niet groot en Mgr. zelf meende dat het een onbeduidende zaak was, hetgeen dan ook als de reden moet beschouwd worden, dat niet on- middelijk aan de politie kennis van de misdaad werd ge geven. De bekwame geneeskundigede heer G. Deckers werd ontboden en bevond zich des middags omstreeks half een uur bij den doorluchtigen lijder. Uit het naauwkeurig ingesteld onderzoek bleek het, dat niet een dolksteek was toegebragt, maar een kogel de wonde had veroorzaakt en daarin was doorgedrongen door de huid van den rechter arm, de rechter zijwanden van den buik en de lenden en door de lever tot aan de niereneenige teekenen van het kruid waren dan ook zigtbaar op het wit behangsel van het bed: hetwelk de moordenaar op zijde scheen geschoven te hebbendaar men er de sporen van vijf besmeerde vingers op ontdekte, terwijl mede een stuk van een prop papier op den vloer gevonden werd. Het is meer dan waarschijnlijk dat het moordtuig niet een geweer, maar een pistool is ge weest en wel van oud model met een panen dat de moordenaar nagenoeg a bout portant het schot gelost heeft. Mgr., alsnu van het gevaar, waarin hij verkeerdeovertuigd ofschoon nog moeijelijk er aan kunnende geloovenstelde geen oogenblik uitom te regelen wat hij te regelen had opdat alles in orde zou zijn, zoo het onverhoopt in de raadsbesluiten der Voorzienigheid mogt liggen hem tot zich te roepen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2