Binnenlandsch Nieuws. zigten, gevoelens of rigting zij deelen. Eerst dan mag de weegschaal worden ter hand genomen, waarin aan de eene of andere zijde moet en worden gelegd de pligtendie men zoowel in zijn persoonlijk belang als jegens het algemeen (de maatschappijhet gewest of de gemeente) te betrachten heeft. Elke voorstelling, die men zich daarvan vóór dat oogenblik van beslissing maakt, heeft geen genoegzame waarde; - het tijdstip, dat de wet stelt, waarop de over weging wordt aangevangenen de termijndien zij toestaat tot beraad en beslissinggelden alleenomdat er alsdan aan de omstandighedendie daarop invloed kunnen hebben niets ontbreekt. Wij gelooven dus te mogen bewerendat elke beslissing, vóór den uitslag der verkiezing genomen, niet is overeeu te brengen met de kieswet, de gemeente wet of de provinciale wet. Met onze zoo even ontwikkelde wets-interpretatie rijst de waarde van ons kiesstelsel. De einduitslag van elke stem ming wijst den persoon aandien de meerderheid der kie zers bekwaam en geschikt acht voor de openstaande betrek king, terwijl deze dat oordeel lijdelijk afwacht. Men mag geen# belemmering in den weg stellenzoodat dit oordeel zich niet vrijelijk kan openbaren. De herkiezing van een lid, dat zich om bepaalde en openbaar gemaakte redenen aan de hem opgedragen taak meende te moeten onttrekken, is een sprekend bewijs, dat men die redenen niet goed keurtmaar zijn zegel hecht aan de wijzewaarop hij het openbaar en algemeen belang behartigt. Een gewigtige wenk voor de leden, die van zijne rigting verschillen; - want, ofschoon elk volksvertegenwoordiger in de behartiging der hem toevertrouwde belangen geene ruggespraak houdt met die hem afvaardigdenmoet toch de geopenbaarde gezind heid van de aanzienlijke meerderheid zijner kiezers op zijn gedragslijn niet buiten merkbaren invloed blijven. In alle gevallen zalnaar den regel dien wij steldende betrekking tusschen den vertegenwoordiger en zijn kiezers inniger wor den en de taakdie hij heeft aanvaard of die hem op nieuw wordt opgedragenmet meerder getrouwheid worden ver vuld, terwijl zijn standpunt te hooger geplaatst wordt, naar mate hij meer doet blijken, dat hij de taak op zich nam, met opoffering van bijzondere bezwaren aan de eischen van het algemeen belang. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkan toor te Roermond den heer J. A. L. F. Stellens te Grave; te Grave den heer J. A. L. Gerdessen te Geertruidenberg te Geertruidenberg den heer W. J. H. Saxgeagreëerd klerk te Waalwijk; voorts tot officier van gezondheid 3de kl. bij 's Rijks Zeemagt de kweekelingen bij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. J. van Effen en D. Dron- kers en aan Mr. J. H. Albarda op verzoek eervol ontslag verleend als subst.-officier van justitie te Leeuwarden. Z. M. zal Dingsdag naar Baden-Baden vertrekken. Z. K. H. de Prins van Oranje is door H. M. de Koningin van Spanje benoemd tot ridder der orde van het Gulden Vlies, Z. M. de Koning heeft Donderdag den Prins de versierselen dier orde overgereikt. - Donderdag morgen arriveerde te Rotterdam Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zakenvergezeld door zijn echtgenoote en dochter; Z. Exc. vervolgde zijn reis per Rijn- spoor te ruim half één uur. Woensdag deed de arr.-rechtbank te Tiel uitspraak in de zaak van de heeren J. J. KrabbespiegelmakerH. J. Hartgerinkevangelist, en A. Tilanus, lid van den ge meenteraad beklaagd van overtreding van art. 7 der wet op de kerkgenootschappendoor het zonder vergunning van het gemeentebestuur doen inrigten van een gebouw tot het houden van openbare godsdienstoefeningen. De rechtbank heeft bij gemotiveerd vonnis den lsten en 3den beklaagde schuldig verklaard aan het feit hun ten laste gelegd, en dat zij in strijd met de wet hebben gehandeld, met ver oordeeling tevens in de kosten. De 2de beklaagde is vrij gesproken. Zijn wij wel onderrigt, dan is dit de eerste maal dat een rechtbank geroepen is de overtreding dezer wet te vervolgen en te straffen. Donderdag heeft te Utrecht de plegtige opening van den centraal-spoorweg plaats gehad. Nadat reeds Woensdag avond verschillende autoriteitengenoodigden tot het feest waren aangekomenvereenigden zich deze met de reeds aanwezigen in de tuinen der Zomer-Societeit en het Park Tivoli, welke door de commissarissen van genoemde socië teiten daartoe keurig met lampions en Chinesche ballons waren verlicht, en waar de beide muziekkorpsen der dd. schutterij en veld-artillerie zich afwisselend deden hooren. Te half negen uur kwam de feesttrein uit Amsterdam aan het stationsgebouw van den Nederl. Rijnspoorweg, het welk met vlaggen versierd wasaanen werden de genoo digden aldaar welkom gekeeten. Men nam alstoen plaats in den voor den rid bestemden feesttreinwelke omstreeks negen uur afreed. Deze bestond uit een keurig met vlaggen en het Nederlandsche wapen gedrapeerde locomotief met tender, voorts ettelijke waggons 1ste en 2de* klasse en een wagen, waarin de conducteurs gezeten waren. De Vechtbrug, eveneens net versierd als de weg welke gepasseerd moest wordenwas spoedig voorbij gestoomd. Na den proefrid is een diner in het gebouw voor kun sten en wetenschappen door de Centraal-Spoorweg-Maat- schappij gegeven, aangerecht voor 250 genoodigden. 's Avonds te 10 uur werd het groot volksfeest met schit terend vuurwerk van wege de stad op het Sterrebosch ge geven. Dat uitgestrekt terrein was van alle zijden met gas verlicht en met vlaggen versierd. De Algemeene Vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is Donderdag te Rotterdam voortgezet. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur, in plaats van de aftredende, werden verkozen Mr. J. Enschedé Jr. te HaarlemProf. E. H. von Baumhauer te Amsterdam en Dr. G. Simons te 's Gravenhagetot Voorzitter op nieuw Prof. A. H. van der Boon Mesch van Leiden. Na vrij le vendige wisseling van gedachten werd bepaalddat de al gemeene vergadering in het volgende jaar zal plaats hebben te Middelburg met 154 tegen 116 stemmendie voor Goes werden uitgebragt; en voorts, dat in 1865 te Leiden zal worden gehouden een tentoonstelling van physische instru menten en een tentoonstelling en proefneming van brand kasten. Vervolgens werd besloten, o. a. tot het uitschrijven der prijsvraag over de katoen-cultuur en tot het indienen van een adres aan de Regering, naar aanleiding van het gesprokene over petroleum tot het vaststellen van maatre gelen tegen alle ontbrandbare stoffen. Nadat de afgevaardigde van de afdeeling Delft een woord van dankbetuiging tot den Voorzitter en tot het departement Rotterdam had ge- rigt, sloot de Voorzitter in treffende en welsprekende be woordingen de algemeene vergadering. Het was ruim drie uur toen de Algemeene Vergade ring gesloten werd, en een tiental open rijtuigen stond alstoen, door de zorgen van het Departement Rotterdam aan het gebouw gereed. In optogt reed men nu eerst door een gedeelte der stad en o. a. over de Koningsbrug en langs de Oosterkade, en vervolgens door de Nieuwe Plantage, langs den Oudendijk, de Hoflaan en de Oude Plantage, om zich daarop langs den Hoogen Zeedijk naar het Oostelijk stoomgemaal te be geven waar allen de rijtuigen verlieten. De directeur der gemeentewerkende heer C. B. van der Takgaf nopens de inrigting en werking van het stoomgemaal alle verlangde inlichtingen. Na een naauwkeurige bezigtiging besteeg men de rijtuigen weder en reed nu langs de Oost- en Goudsche Singels, de Kruiskade en de Nieuwe Singels van het wa terproject, naar het Westelijk stoomgemaal, wat mede in oogenschouw werd genomenen van waar men zich te voet naar het hotel van den heer Leygraaff begaf. Te vijf uur vereenigden Hoofdbestuurdersafgevaardig den en leden zich ten getale van ruim tachtig aan een ge meenschappelijk diner bij den heer Leygraaff. Nog verdient vermelding, dat de van elders gekomen Congresleden aan den feestdisch den heer J. W. L. van Oordt een bewijs van erkentelijkheid aanboden voor het ge noegen hen op Woensdag bereid, bestaande in een pracht-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2