heeft Maandag de tentoonstelling van oudheden te Delft bezocht. IJuitenlaiulsch Nieuws. De Minister van Binnenlandsche Zaken de heer Thor- beckeia heden Donderdag morgen ten half elf uur met den spoortrein uit de residentie naar Utrecht vertrokken. Men verzekert dat de Minister, wegens familie-aangelegen heden een paar dagen is op reis gegaan en spoedig wordt terugverwacht. Intusscher. zal de Minister aanstaanden Zatur- dag 18 dezer geen audiëntie verleenen. De Gemeenteraad van Zwolle heeft zich zeer geërgerd over de aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken over het voor rekening der gemeente gebruiken van enkele ververschingen voor de stembureaus bij de verkiezin gen, wanneer die van 9 tot 5 uur moeten zitten en de jongste stemopnemer zich alsdan menigmaal dadelijk naar den Voorzitter van het hoofdkiesdistrict moet begeven in een andere gemeente tot het bezorgen van de stembus. De Raad heeft besloten zich tot Gedeputeerde Staten te wendenmet de vraag, of deze een post daarvoor van de begrooting zul len schrappen, omdat hij van oordeel is, dat de zaak niet behoort tot de competentie van den Minister. (Ook dat ge voelen deelen wij en hoe hoog wij den Minister Thorbecke achten, des te meer keuren wij het af, dat hij zich ver oorlooft een aanschrijving te doen die in strijd is met een Koninklijk besluit van 30 October 1854, waarbij beslist is, dat zulke kosten of uitgaven mogen geschieden, maar alleen tegen misbruiken moet worden gewaakt; «daar wan neer het uitgaven van louter huishoudelijk belang geldt, weigering van goedkeuring, op grond, dat er op eeniger- lei wijze misbruik uit zouden kunnen voortvloeijen met art. 140 der Grondwet niet wel is overeentebrengen." De Mi nister mag zijn circulaire niet in de plaats stellen van een Koninklijk besluit en 't is daarom goed, dat de Zwolsche Gemeenteraad den wettelijken weg inslaat, die tot het lioo- ren van den Raad van State op 's Ministers handeliug zal leiden. Uit 's Hertogenbosch wordt van 15 dezer gemeld: Eene verschrikkelijke mare verspreidde zich heden namiddag door de stadDe aartsbisschop is dood Mgr. Zwijsen is dood ge schoten I met die rampspoedige tijding naderde men elkan der. De waarheid is, dat inderdaad heden nacht, men gist tusschen 3 en 4 ure, op Zijne Doorl. Hoogw., die in zijn aartsbisschoppelijk paleis te Haarlem ter ruste lag, een pistoolschot gelost is, ten gevolge waarvan de kogel door de huid van den regterarmde regterzij wanden van den buik en de lenden tot in de nieren door de lever doorgedrongen is. Alhoewel de doorluchtige lijder zich thans betrekkelijk wel bevindt, is de wonde buitengewoon gevaarlijk en vreest men het ergste. De dader, die ter sluik binnengekomen is en zich in de huiskapel schijnt verborgen te hebben, is tot hiertoe onbekend. De hemel geve, dat de waardige kerk voogd voor kerk en godsdienst gespaard blijve en dat spoe dig de moordenaar in de handen der justitie kunne over geleverd worden! Op dit oogenblik bevinden zich de HH. Mr. Twist, officier van justitie; Mr. van der Does de Wil- lebois, rechter-commissaris en Mr. Melordsubs.-griff. op den huize Gerra om een gerechtelijk onderzoek intestellen. Ook is de luit. der marechaussee met eenige manschappen derwaarts vertrokken. Uit Deventer wordt medegedeelddat eenige krach tige handelingen van den nieuw benoemden commissaris van politie aldaar de hartstogten van het gemeen schijnen te hebben opgewekt. Een valsch gerucht en een troep straat jongens hadden zamenscholingen van mannen uitgelokt, die voor het bureau van politie zich vormden en waaruit nu en dan een stem tot beleediging van den moedigen commissa ris zich liet hooren. Eenigen van hen, die na een herhaald, beleefd verzoek zich niet wilden verwijderenwerden in hechtenis genomen. Daartegen wordt partij getrokken door ingezetenen van hoogeren stand dan de gearresteerden. Te Deventer gaat het zoo als elders ook wel wordt waargeno men men klaagt over de straatpolitieover verregaande baldadigheid van straatjongens en meiden, over nachtgerucht en het schenden der openbare zedelijkheid en wat niet al meer. Als er nu een krachtige hand is, die de zaak aan grijpt, en onder bewoordingen, die in een fatsoenlijken kring niet worden gebezigd, maar op straat door een liederlijk en onbeschaafd publiek het best worden begrepen» tot orde wordt vermaand, dan gaat er eeti kreet van af keuring op niet enkel van hen, wier vrijheid tot kwaaddoen wordt be perkt, maar ook van hen, die bij de handhaving van rust en orde het grootste belang hebbenveelal over baldadig heden klagen en juist het 'ijverigst moesten medewerken, om door ondersteuning der beambten het gezag der politic optehouden en te handhaven. In het zich op de Leeuwarder kermis bevindend paardenspel van den heer Blennow had Maandag avond een voorval plaats, dat vrij wat schrik en opschudding verwekte. Een der rijdsters ui., mad. Simaunviel, na een sterken toer, tengevolge van de gladheid des zadels, van het in vollen ren zijnde paard en werd daarbij buiten de'inarcge tegen een der banken geslingerd. Gelukkiglijk echter bleek het, dat zij slechts een harer armen had bezeerd en, ofschoon zeer outsteld kon zij zich toch nog, eeuigzins gesteuud, te voet verwijderen. Twee bejaarde vrouwen te VUssingen kregen Zatur- dag morgen twist over het schrobben van een poort. Do man van de een kwam daarbij op voor de rechten van zijn vrouwgreep in biiude drift een stoel en bragt daarmede op het hoofd der wederpartij zulk een slag, dat zij ineen* zonk. Gelukkig is de wonde niet gevaarlijk. Woensdag zijn met den goedkoopen trein uit Amster dam en Rotterdam ongeveer 2000 passagiers in 48 wagens te Arnhem aangebragt. Met den volkstrein uit Amsterdam en Haarlem zijn heden Donderdag morgen weder honderde personen te 's llage aangekomen, liet grootste getal, dat va.i dien trein heeft gemaakt, is naar Delft vertrokken, ten einde aldaar da Tentoonstelling te bezoeken. Te Leiden zag men ook eenige A msterdainsche burger weesmeisjes. Beroepen tot predikant b:j de Hervormde gemeente te Reitzum, Genum en Lichtaard Ds. J. J. A. Ploos van Amstel, thans te Otterloo. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur te 10 uur 62°. Donderdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 00°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 63°. liet gerechtshof te Bei lijn heeft het verspreiden van een gedicht, waarin de raenschelijke rede tegenover do Christelijke leer wordt geroemd, als hoon jegens de Christe lijke kerk gestraft met 10 dagen gevangenis. In de Parijsche voorstad St. Germain verloor voor een paar dagen een zeer jeugdige dame, pas elf maanden gehuwd en zeven maanden zwanger, op een noodlottige wijze het leven. Zij was bezig een brief aan hare moeder digt te lakken, toen het vlammetje van een dun waskaarsje in aan raking kwam met hare manchet, zoodat deze dadeljk met de mouw in brand stond. Op het geschreeuw der ongeluk kige schoten de bedienden toe, doch liet was reeds te laat haar kleedje van ligte zomerstof en haar wijd uitstaande crinoline waren reeds een prooi der vlammen, en vier uur later gaf de lijderes in het volle bewustzijn van haren toe stand den geest. - Een oudheidkenner van Montpellier, de heer Tour- noulonheeft een belangrijke ontdekking gedaan, liet geldt intusschen volstrekt geene vindingwaardoor het bestaan der menschheid wordt gewijzigd, maar niets meer of.min der dan de bloedverwantschap van Keizerin Eugenie, die volgens den geleerde een achterkleinkind zou zyu van dea heiligen Koning Lodewijk. liet bewijs volgt: De Keizerin stamt in rechte lijn af van Pedro Nunez de Guznan echt genoot van Mtria de Lacerda, een kleindochter van Al- phonse de Lacerda, die een zoon was van Feruan van Castilië, gezegd van Lacerda en van Blauche de France, de docater van Koning Lodewijk. Zondag morgen brak in de Portland bazar in Regent- street te Londen een hevige brand uit, en vernielde dat uitgestrekte gebouw nagenoeg geheel, terwijl verscheiden belendende huizen sommigen daarvan zeer zwaar, beschadigd werden. Bj dit ongeval verloren een menigte zeldzame die renwaaronder een duidelijk sprekende cacatoe, die meer dan Jt 100 waard was, het leven.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2