Buitenlandsch Nieuws. komden heeft van 1 tot 51 ure eene gecombineerde bij eenkomst plaats gehad. Deze vergadering was te zamenge- steld als volgt: Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden Voorzitter; Petrus Regout, Vice-President; M. C. C. E. d'EngelbronnerSecretaris; J. J. v. CoevordenPenning meester; J. W. C. Amiabel, D. Blikman Kikkert, H. L. Enthoven, Az., J. C. F. Hotz, Em. KoechleinJ. Kooy, J. M. van der MadeledenL. Graaf van Limburg Sti- rum en G. A. G. Graaf van der Duyn van Maasdam tereledenMr. J. Heemskerk Az., J. F. HoffmanJhr. Mr. E. J. C. M. de Kuijper, Jhr. Mr. J. G. A. Gevers Deijnoot, Mr. G. N. Stoppelaar, R. H. S. G. Juckema van Burmania Baron, Rengers, Mr. D. R. Wijckerheld Bisdom en Jhr. R. H. C. Sandberg, geassumeerde leden. Een aantal leden waren, hetzij wegens ongesteldheid, hetzij wegens drin gende werkzaamheden verhinderd de vergadering bijtewonen. Z. K. H. heeft de vergadering geopend met een uitvoe rige rede, waarin de geschiedenis der Hoofdcommissie, de aanvankelijke uitslag harer bemoeijingenhaar eerbiedig ver zoek om ontslag en de redenen van het daaromtrent geno men besluit, door Z. K. H. zijn uiteengezet. De secretaris heeft een omstandig overzigt gegeven van de uitkomst der werkzaamheden, van het bureau tot op 3 Julij. Vervolgens heeft Z. K. H. aan de vergadering medege deeld in algemeene trekkenop welke wijze en in welken vorm naar de meening van Z. K. H. het plan ter stichting van een Nationaal gedenkteeken het best uitvoering zou kunnen erlangenen de vergadering heeft daarop met na genoeg eenparige stemmendie voorstellen in het algemeen geacht te zijn waardig om aan het oordeel der plaatselijke commissiën te worden onderworpeu en met inachtneming harer adviezen een onderwerp uit te maken harer nadere overweging. Die voorstellen rustende op de vooronderstel ling dat de opbrengst der te houdene collecte mag worden geraamd op een som van 15 ets. per hoofd komen hoofd zakelijk hierop neder: 1°. Er zal te Scheveningen zoo nabij mogelijk aan de plek, waar Prins Willem, de Souvereine Vorst op 30 November 1813 het eerst voet aan wal zette, worden opgerigt een gedenknaald. 2°. Er zal te 's Hage worden opgerigtzoo mogelijk in het Willemsparkeen ge denkteeken gewijd aan Nederlandsch herstelde onafhanke lijkheid de groote herinneringendaaraan verbondende vaderlandsche mannendie daartoe voornamelijk hebben medegewerkt en den Souvereinen Vorst, wiens krachtig op treden bovenal, dien onverwachten keer van zaken heeft doen strekken tot heil van Vaderland en Volk. 3°. De stichting eener Nationale Ambachtsschool in Neêrlands hoofdstadwaar uit iedere provincienaar gelang harer be volking, voor 400 knapen van den leeftijd van 12 tot 16 jaren gelegenheid zal worden geopend tot hunne vorming tot bekwame ambachtslieden en brave burgers van den Staat. Voorts zijn verschillende commissiën benoemd als een ter aanvulling van de huishoudelijke commissie met de heeren Heemskerk, Gevers Deijnoot en Hoffman; een tweede tot voorbereiding van al wat betrekking heeft tot de uitteschrij- ven prijsvraag, bestaande uit de heeren Enthoven, Hotz, Regoutvan der Made en Landry. Een derde eindelijk tot regeling en voorbereiding van al wat strekken kan tot be vordering van eene algemeene godsdienstige en Nationale feestviering ter herdenking van Nederlandsch herstelde on afhankelijkheid op Dingsdag, 17 November 1863 de hee ren Graven van der Duyn van Maasdamvan Limburg StirumGevers Deijnoot, Hoffman en Landry - op welken dag tevens te 's Gravenhage zal worden gelegd de eerste grondsteen voor het te stichten monument. Eindelyk is be sloten om van al het te dezer vergadering verhandelde een volledig verslag door middel der dagbladen te brengen ter algemeene kennis. De meeste dezer voorstellenzoo niet allen, zijn aangenomen met algemeene stemmen. Z. K. H. de Prins Voorzitter heeft al de leden der Hoofdcommissie aan een diner genoodigd aan het het huis //de Paauw." Donderdag 16 dezer zal de Nederlandsche centraal- Bpoorweg feestelijk worden geopend. De genoodigden zullen morgens kwart voor achten van Amsterdam vertrekken omstreeks een uur later van Utrecht, en te 11 uur te Har derwijk aankomenalwaar door de maatschappij een dejeu ner zal worden aangeboden. Te 2 uur hoopt men te Hattem te zijn en na verloop van een half uur van daar terugte- keeren om te 5 uur weder te Utrecht aantekomen, alwaar te 6 uur de feestmaaltijd wordt gehouden en 's avonds te 10 uur in het Sterrebosch door het gemeentebestuur een volksfeest en vuurwerk gegeven. De Minister van Binnenl. Zaken zal tegenwoordig zijn bij de opening van de dienst van den centraal-spoorweg. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten drie rechtsgeleerden te raadplegen over twee vragenwaarvan de eerste is van meer algemeen belang, namelijk: of het aan gegaan contract omtrent de gasverlichting waarin de bepa ling voorkomt dat tot 30 September 1865 aan niemand anders vergunning zal worden verleend tot het leggen van gaspijpen enz., het gemeentebestuur onbevoegd maakt om aan een ander dan den tegenwoordigen aannemer te ver gunnen voor dat tijdstip pijpen enz. in de straten te leggen opdat met 1 October 1865 een nieuwe verlichting aan vangt? De rechtsgeleerden hebben ieder afzonderlijk hun ad vies ingezonden en die vraag ontkennend beantwoord. -Op Dingsdag aanst. zal te 's Hertogenbosch ten cri minele behandeld worden de in de omstreken van Gorin- chem zooveel gerucht gemaakt hebbende aanranding eener 20jarige dame, gepleegd onder Woudrichemdoor twee va rensgezellen en welke misdaad met geweld is ondernomen en uitgevoerd. Beide beschuldigden bevinden zich thans in hechtenis. Het verhoogen en het maken van een nieuw stuk straat in den Hendrik-Ido-Ambacht-polder is te Dordrecht aangenomen voor f 2099 en f 9648 door Koopman te Dubbeldam en van Seventer te Dordrecht. Bij Eindhoven te Hulst zijn den 7den dezer twee boerenwoningen met een paard en een koe een prooi der vlammen geworden. De gemeente bezat geene brandblusch- middelen. Dingsdag morgen is er brand ontstaan in een denne- boschtoebehoorende aan Mr. Hoefhamer, notaris te Elburg. Gelukkig heeft het zich tot het bosch bepaald. De oorzaak is onbekend. Donderdag avond omstreeks 8 uur is ter hoogte van het Roermondsplein te Arnhem van de kade in de rivier de Rijn gevallen een 9jarig jongetje, genaamd Willem Lu cas, wonende in de Langstraat. Zekere Theodorus van Vuu- rendie zich in de nabijheid bevond, dit ziende, aarzelde niet om zich te water te begeven en bragt het kind, dat reeds was afgedrevenbehouden aan wal. Het geschil tusschen diakenen en den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Gravenhage gere zen is geheel vereffend. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Steenderén Ds. H. C. Bervoets te Ridderkerk; te Bedijkte Schermer Ds. C. C. Jungius te Heilo; te Nieuwe Niedorp Ds. J. de Jong te Zuiderwoude en Uitdamte Egmond-Binnen en den Hoef de kandidaat A. E. van Deinse en te Poortvliet Ds. G. J. Gobius du Sart te Arnemuiden. Wy vernemendat tot Doctoren van het Zieken- en Begrafenisfonds, onder directie van den heer Esser, zijn benoemd de heeren C. Honig Jr., Med. Dr., en G. Zaal berg, Med. Art. Obst. et Chir. Dr., alhier. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 75°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 64°. Zaturdag morgen te 5 uur 61°, te 8 uur 70°, te 12 uur 77°, 's namiddags te 4 uur 80°. Uit Warschau wordt onder dagteekening van 6 dezer gemeld, dat onder het transport van staatkundige gevange nen hetgeen drie dagen te voren naar Rusland was ver voerd, zich bevond Nicolaas Epstein. Bij wijze van buiten gewone uitzondering is het aan zijne ouders vergund ge worden aan het spoorweg-station afscheid van hunnen ongelukkigen zoon te nemen. Eergisteren werd een bewoner der Ogrodowastraat, Ratajski geheeten, dood in zijne woning gevonden. Hij was door dolksteken afgemaakt en droeg de sporen dat de moord was geschied op last der revolutionaire regering. Naar de geruchten te oordeelen is hij gedoodomdat men de bewijzen heeft gevondendat hij in dienst stond van de Russische regering.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2