Buitenlandsch Nieuws. praeadviezen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag morgen te half elf ure. Aanstaanden Donderdag 9 dezer, zal te Arnhem be handeld worden de zaak van den gewezen veldwachter Dunlow en zijn bijzit uit Beekbergen, beschuldigd van ver giftiging. Volgens de acte van beschuldiging heeft de vrouw haren man en Dunlow zijn vrouw pogen te vergiftigen. De man is overledenmaar de vrouw van Dunlow zou hersteld zijn. Men wilde zich over en weder van den man en de vrouw ontslaan, om dan te zamen een nieuw huwelijk aan te gaan. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehou den vergelijkend examen voor de plaatsing als kadet aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda zullen met Sep tember als zoodanig o. a. worden geplaatstvoor dp infan terie hier te lande Jhr. I. A. Barnaart, G. C. Coster van Voorhout, T. C. van Orsoy VeerenJhr. D. R. Gevers Deynoot en G. J. W. Koolemans Beyma, voor de infante rie in Oost-Indie E. E. E. Otken. De Gemeenteraad van Arnhem heeft door den Ge meente-architect doen opnemen de militaire gebouwenaan het rijk in gebruik afgestaan en zijn verslag ontvangendat de gebouwen in een voldoenden staat worden onderhouden en geen veranderingen van eenig belang daarin zijn gebragt. Het zesde nationale zangersfeest der Nederlandsche liedertafels zal, naar men verneemt, dit jaar te Amsterdam plaats hebben op 5 Augustus. 25 zangersvereenigingen en een getal van meer dan 600 geoefende zangers zullen daar aan deelnemen. Maandag middag is een manspersoon in beschonken toestand in een tapperij op de schans bij de Raam-barrière te Amsterdam in slaap gevallenen toen men hem wilde wekkenbevond men dat hij dood was. Dingsdag in den vroegen morgen is te Amsterdam in een oliepakhuis van den heer L. Q. van Baak op het Rapenburg aldaar brand ontstaanwelke door de werking van drie spuiten spoedig werd gebluscht. De schade is van weinig beteekenis. - Te Hoornaar bij Gorkum was een boer sinds gerui- men tijd ongesteld; een wonderdoctor, Polak geheeten.een oud remplapant en horooskooptrekker, had hem raad en mid delen gegevendoch zonder baat. Toen begrepen de boeren dat de man behekst waszoodra Polak terugkwamwerd deze de ontdekking medegedeelden hem verzocht de heks te verbannen. Wel zeide hijminder van de tooverkunst te kennenmaar hij liet zich toch bepratener werd een vuur aangelegd zout er op gestrooidterwijl de zieke moest bidden of bijbellezenuit het kussen werden toen de kranten gehaald; ten slotte kwam de heks aan de deur kloppen, De duivelbanner ging naar buiten en verjoeg haar. De heks zou echter terugkomende banner moest dus in huis blij ven en werd om de policie uit de zaak te houdenkwasi door den boer in dienst genomen. Als de heks komt zal hij een hevigen strijd hebben; de banner moet daarom goed gevoed wordenmaar buitendien moeten alle kasten open blijven, opdat de heks er in kan gevangen worden; als de huisgenooten nu 's nachts soms beweging in huis hooren, moeten zij vooral maar rustig blijven, want dan is de ban ner met de heks aan den gang. Ieder begrijpt waarop dit met deze open kasten dreigt uitteloopen! Ds. C. P. de Groot te Ruinerwolde heeft het be roep naar de Hervormde gemeente te Veendam en Ds. J. B, Weerman te Giethoorn dat naar Leeuwarden aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 85°, des avonds te 8 uur 76°, te 10 uur 6 8°. Woensdag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 67°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 71°. Men berigt uit Polende expeditie van Wysocki naar Volhynie verdient meer dan de tallooze kleine ondernemin gen van Poolsche aanvoerders de algemeene aandacht. Deze expeditie was sedert lang voorbereidallerlei hinderpalen wierpen zich tegen hare uitvoering op, en ook nu is de uitslag nog onzeker. De organisatie van dit korps werd zoo meestevlijk uitgevoerd dat de Oostenrijksche autoriteiten niets bemerkten of haar althans geen aanleiding gegeven werd om zich in de zaak te mengen. De Russen hadden er echter de lucht van gekregenzoodat aan een overrompeling waarop het gemunt was, niet te denken viel. Integendeel hadden zij hunne maatregelen goed genomen. Dat Wysocki eindelijk evenwel door hunne gelederen heenbrak, was aan zijn groot veldheerstalent en de geoefendheid zijner man schappen te danken. Wysocki stiet op de grenzen op een massa Russische troepen en bij Radziwilow kwam het tot een gevecht, waarover de Gazeta Narodowa het volgende schrijft: //De generaal Wysocki is aan het hoofd van een niet zeer talrijk korps na een togt van 18 uren, tot digt bij de grenzen voorwaarts gerukt en heeft aan den weg tusschen Brody en Radziwtlow post gevat. Onder een hevi gen stortregen werd tot 's namiddags 3 uur gestreden. De Russen trokken van Radziwilow terug en namen op den weg naar Lewiatyn een vaste stelling inbeschermd door de huizen der voorstad. De eerste kompagnie deed hier een aanval met de bajonet en sloeg de Russen terug, doch moest, uit een hinderlaag in de flank aangevallen, retire ren. Het regende zoo hard, dat het onmogelijk was van vuurwapens gebruik te maken. Wysocki gaf daarom het sein om naar de bosschen terug te trekken." Dit berigt wordt met twee telegrammen van hetzelfde blad uit Brody van 2 dezer aangevuld. Daarin wordt gemeld, dat de insurgenten slechts 'een gedeelte van Radziwilo bezet hadden. Toen de Russen zes rotten infanterie, 300 ruiters en zes kanonnen ver sterking hadden bekomentrok Wysocki terug en kampeerde hij tot middernacht in het naburige bosch zonder bemoeije- lijkt te worden. Daarop verdeelde hij zijn korps. De eene helft wendde zich rechts, de andere links, om zich met andere af- deelingen te vereenigen. Het eene gedeelte deed een terug- togt in schijn naar de grenzen. Horodyeki streed den lsten dezer den geheelen daghij zelf werd zwaar, volgens andere opgaven doodelijk gewond. Toen Wyspcki door de linien der Russen was heengebrokenkeer den deze linien naar Radziwilow terug, dat zij met 6000 man bezetten. Het verlies der insurgenten in deze gevechten bedraagt 26 dooden en 63 gewonden. Op 22 Junij 11. is uitspraak gedaan door het hof van appèl te Rostok in een kwestie, welke slechts 78 jaren is aanhangig geweest. Aan de magistraat van Rostock is nu op geldboete van 500 thai, verboden, de meesters schoen en laarzenmakers, gevestigd in de steden van Mecklenburg- Schwerin, te verhinderen de jaarmarkten der gemelde stad te bezoeken. - Te Radour is het militaire magazijn afgebrand, met een voorraad van 17,000 zakken meel. Men verneemt uit Schwerindat de Groothertog nog niet heeft toegestemd in de vordering van Belgie tot be taling van 1,036,320 franc», ter aflossing van den Schel- detol. Welligt heeft de hoegrootheid daarvan daarop wel eenigen invloed want zij bedraagt ongeveer een vierde ge deelte van het totaal der jaarlijksche inkomsten van bedoeld Groothertogdom. Bij openbare aankondiging is de bevolking te Berlijn vermaand zich rustig te gedragen. Mogten andermaal zulke beklagenswaardige uitspattingen plaats hebben, dan zal de orde zonder verwijl met kracht van wapenen worden her- •teld. Twee poortenin de nabijheid van de plaats waar de ongeregeldheden zijn gepleegdheeft men des avonds ten negen ure gesloten en aan niemand vergund dien weg te passeren. Te Madrid zijn Donderdag avond 11. telegrafische de pêches uit Alicante ontvangen, die inhielden dat een ver schrikkelijke, door hagel vergezelden storm, den oogst op verschillende punten, vooral te Guadamar, Molins en Bi- gastro, tèn eenenmale vernield heeft. In het nijverheidspaleis in de Champs Elysées te Pa rijs werden Maandag morgen verscheiden binnen- en bui- tenlandsche kunstenaarswier werken bekroond warenmet de orde van het Legioen van Eer begiftigd. Tot de buiten landers waaraan die onderscheiding ten deel viel, behoorde de beroemde schilder Achenbach. De vermaarde boekhandel van Dentu te Parijs be paalt zich in zijne uitgaven niet tot wat in dit ondermaan- sche te huis behoort, want thans heeft hij ook de uitgave van een werk van den bekenden spiritist Daniël Dunglas Home aangekondigddat gewis vele nieuwsgierige lezers en

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2