Advei leiitiêii SNELPERS DRUKKER GEVRUGD. a» es. suis is aa a. a g9 ter bevordering van Fabrijk- en Handwerksnijvërheid Maar naauwelijks had deze het zilverstuk gezien en in zijn zak laten glijdentoen zijn kozakkenborst van dankbaarheid zoodanig opzwol, dat hij er ook geheel op zijn kozaksch lucht aan moest geven. In zijn vervoering grijpt hij den edelmoedigen kapitein bij de beenen, slingert hem in de lucht, daarin bijgestaan door andere kozakken. De kapitein ziet zich genoodzaakt zich zes- tot achtmaal door den ge- roerden kozak in de hoogte te laten werpen en weer te laten opvangen. Geheel van zijn stuk gebragt van verbazing en ontzetting, voelt de kapitein weer grond onder zijne voetenen dankte God dat hij de uitbarsting van kozaksche dankbaarheid doorgestaan had. Een Russisch jong officier, een spotvogel van het eerste water, had onder de Pruissi- sche officieren ook een zeer dikken kapitein gezienwiens buitengewone zwaarlijvigheid een ieder in het oog viel, gaat hij nu naar den directeur der zangers, drukt hem een zilveren roebel in de hand en beduidt hem in Russische taal dat die van den zwaarlijvigen kapitein kwam, die nu toch ook wel dezelfde dankbaarheid en eerbewijzingen ver diende. In het volgende oogenblik wierpen zich de dankbare zielen op den niets kwaads vermoedenden kapitein en hij wordt ondanks zijn zwaarte nolens volens tot luchtreiziger gemaakt. Telkens wanneer de ongelukkige weder bij de aarde kwamzou zijn zuchten en steunen een steenen hart vermurwd hebbenmaar de dankbaarheid van een kozakken- hart sluit elk ander hartgevoel uit. Toen eindelijk ook de arme dikke kapitein zijne portie kozaksche hoffelijkheid door gestaan haden geheel bedwelmdvan zweet druipende en hijge'nde er over nadacht, kwam hij op de ongelukkige gedachtedat hem deze eer geschieddeopdat hij ook even als zijn kameraad gedaan had, den kozakken een drinkgeld zou geven. Om zich niet gierig te betoonen schonk hij den muziekdirecteur een daalder - doch du barstte de vreugde der kozakken met onweerstaanbaar ge weld los. Zij grepen het ongelukkige slagtoffer hunner dank baarheid, en wierpen het op nieuw weer in de lucht, zoo dat de geëerde en beangstigde kapitein zeker liever naar den Tartarus zou zijn gevaren dan deze onvrijwillige, tot dertig malen herhaalde luchtreis maken. Het Huis der Gemeenten te Londen heeft met 110 te gen 7 5 stemmen besloten tot de tweede lezing eener wets- voordragt, strekkende om met het jaar- 1866 het decimale en metrieke stelsel van maten en geWigten in Engeland intevoeren. t Vrijdag morgen is te Liverpool een zware brand uit gebroken in de Convent-BuildingsWaterstreethet centrum der handelsbeweging dier plaats. Het bovenste gedeelte dezer gebouwen werd gebruikt tot het opslaan van katoen. De benedenverdiepingen werden gebezigd ten dienste van han delszaken en tot werkplaatsenterwijl de brand ontstaan is in de werkplaats van de scheepseigenaars ChappieDrutton en Comp. In weerwil van spoedig aangebragte hulp, is het bovengedeelte der gebouwen geheel en al door den brand vernield. Daardoor isvolgens het eerste telegrafische berigt een waarde van 30,000 aan katoen verloren gegaan. Volgens een later berigt werd de waarde der in de gebouwen aanwezige katoen getaxeerd op 150,000, waarvan voor 80,000 tegen brandschade was verzekerd. In een derde berigt, eenige uren daarna ontvangen, wordt het verlies dier grondstof op 10,000 geraamd. Bij de afzending van dit laatste, was men het vuur nog niet volkomen meester. De reiziger, die zich in den Spoortrein nabij Newark heeft doodgeschotenis gebleken te zijn de burggraaf de Maires. De aanleiding tot dien zelfmoord ligt nog in het duister. Thans zijn onderhandelingen geopend tusschen Spanje en de Staten ,van Zuid-Amerikaom de laatsten door Spanje te doen erkennen. Indien het hof van Madrid het voorbeeld wil geven aan de andere mogendhedenverbindt het Zuiden zich om aan Spanje het ongestoord bezit van het eiland Cuba te waarborgen. Blijkens de laatste mededeelingen uit Amerika hebben de Zuidelijken op dit oogenblik reeds 5 stoom- en 4 zeil schepen tot de kaapvaart uitgerust, terwijl zij ijverig voort gaan met de vorming eener sterke flotille van kapers, om de Noordelijken zooveel mogelijk afbreuk te doen. In het geheel zijn reeds 128 schepen in beslag genomen en ver brand of vernield. -— Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 5 Julij 1863. Wilhelmus Petrus Weebers jm. 31 j. en Johanna Antonia Coebergh, Wed. van Mr. Jacobus Johannes Antonius van den Aardwegh, 32 j. - Mr. Sible Giliam Wiersma jm. 25 j. en Jonkvrouwe Louisa Albertina Vegelin van Claerbergen jd. 21 j. Nicolaas Hubertus de Bruin jm. 25 j. en Jan netje de Wekker jd. 25 j. - Jicldert Hoekstra jm. 33 j. en Wilhelmina Derogee jd. 30 j. Jacobus van Leeuwen jm.. 26 j. en Willemina Segiju jd. 30 j. - Theodoru3 Petrus Johannes Starkenburg jm. 21 j. en Elisabeth Pieters jd. 25 j.Willem Nicolaas du Rieu jm. 33 j. en Cypriana Anna Margaretha Susanna Jacoba Vrouwtje Sautijn Kluit jd. 27 j. Jacobus Zierikzee jm. 31 j. en Elisabeth Loeber jd. .25 j. - Willem van der Reijden jm. 24 j. en Dirkje Wa- gemans jd. 37 j. - Simon Gerrit van Buuren jm. 25 j. en Elisabeth Oosthoek jd. 19 j. Willem van der Ham jm. 26 j. en Maria Louisa Lamboo jd. 26 j. Ondertrouwd F. P. BOS en C. KOETSIER. Nieuwveen, 2 Julij 1863. Eenige kennisgeving. Eène Jufvrouw, P. G., biedt zich aan als Jufvrouw van Gezelschap bij eene Dame of in een huishouden waar kinderen zijn, ten einde de vrouw des huizes te adsi3teren. Zij kan goed Naaijen Strijken en met de Wasch omgaan en is van goede getuigschriften voorzien. Adres met franco brieven onder Letter Z. aan het Bureau van dit Blad. Een bekwaam Boekdrukkers-gezelvast werk begeereade, en in staat 2 Snelpersen te doen loopen, welke door stoom gedreven wordenkan tegen hoog loon werk beko men. Adres ter Drukkerij van STEFANUS MOSTERT EN ZONEN, Rotterdam. "De Vereeniging vraagt De Vereeniging looft haar groote .GOUDEN Vereenigings-Medaille uit voor het beste en voldoend gekeurde antwoord op deze vraag. De. antwoorden Zullen worden beoordeeld door eene Commissie, waarvan elke afdeeling een.-licl zal benoemen.. Zij moeten door eene andere hand dan die van den opsteller, zijn geschreven. Geen antwoord zal ter beoordeeling worden aange nomen, hetwelk blijkt door den opsteller te zijn geschreven. Zelfs zal de toege wezen medaille niet worden afgegeven, wanneer,.na de toewijzing, de hand de» schrijvers in bet bekroonde stuk duidelijk wordt herkend. De antwoorden mogen niet onderteekend, en alléén met eene spreuk worden onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift hebbende, en van binnen den naam en de woonplaats van den op steller bevattende. De naambiljetten der onbekroonde antwoorden zullen onge opend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn het eigendom der Ver eeniging. De antwoorden moeten in de Nederlandsche taal, duidelijk geschreven, en franco vóór den 31 December,1863 ingezonden zijn aan OFFICIEEL. NIEUWS. .UITGESCHREVEN DOOR DE VEREENIGINQ ln Nederland. 9 „Welke middelen zijn er aan te wendenom den ambachtsman gedurende den winter, dat hij vruchteloos zonder verdiensté rondloopt, werk en daardoor brood te verschaffen?'* Den Secretaris van bei Hoofdbestuur voornoemd te '4 Oravenhage J. J. VAN KERKWIJK.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3