het volgende voorval plaats. Een daar voorbijvarend schipper scheen hevig verschil met zijn vrouw te hebbenzoodat zij in drift van boord sprong. De liefderijke echtgenoot bekom merde zich hierover weinigzoodat de vrouw gelukkig nog in tijds door anderen gered is geworden. De politie is ze in een roeibootje onmiddelijk gevolgd en heeft den schipper in verzekerde bewaring genomen. Dit jaar leveren de bosschen bij Breda zoo bij uit stek veel boschbessen op, dat de minvermogenden met den verkoop daarvan f 2 a f 3 daags kunnen verdienenzij worden voor Engeland opgekochtwaar men er een kleurstof voor wijnen van bereidt. Zaturdag namiddag, omstreeks 5 uur, had te Hoorn een allertreurigst ongeluk plaats. Twee broeders te zamen zich gaande baden èn welligt niet genoegzaam in de zwem kunst ervarenhadden het ongeluk van te verdrinken. De toestand der brave ouders bij het zoo plotseling verlies hun ner beide zoons, zeer oppassende knapen van 18 en 16 jaar, is niet te beschrijven. Het nieuwe dagblad van de residentie deelt mede, dat in de voornaamste cigarenwinkels aldaar tegenwoordig te verkrijgen zijn thorbeckianen a 6|. cent. Ze zijn mager, lang en zwart van kleur. Van uit Amsterdam valt een heugelyk feit van Chris telijke verdraagzaamheid en broederzin te constateren. De heer F. J. Domela Nieuwenhuishoogleeraar aan het Evan gelisch Luthersch seminarium aldaar, betrad Zondag voor middag den predikstoel der Hersteld Luthersche gemeente, op welke kansel sedert 1791 geen leeraar van eenige andere gemeente geduld was. De hoogleeraar, welke gaarne aan die aangename uitnoodiging had gehoor gegeven, sprak naar aanleiding van de bekende woordenwelke op dat bedehuis in gulden letteren prijken*Eu zij bleven volstandig in de leer der Apostelen." Het prov. kerkbestuur van Overijssel heeft op ver2oek eervol ontslag verleend aan Ds. H. J. Wolterinkpredikant te Nieuw-Leusen. Naar men verneemtzal aanstaanden Donderdag avond door de mansleden van de Hoogduitsche gemeente te 's Gra- venhage, een beroep van prediker bij die gemeente worden gedaan in plaats van den leeraar, den heer Kogeldie naar Berlijn is vertrokken. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Bunschoten Ds. J. A. van Wijk te Babyloniënbroekte Scherpenzeel de kandidaat J. H. H. Offerhauste Hollandscheveld Ds. G. H. Hana te Veldhuizen in Hannover en te Harderwijk Ds, G. A. Rademaker te Hattem. Aangenomen het beroep naar Wemeldinge door Ds. W. Petri te Aalst, en dat naar Berg-Ambacht door Ds. I. C. Matthes te Houtrijk en Polanen. Tot ons leedwezen is in onze vorige opgave van de namen der jongejufvrouwen der openbare school van Mejuf- vrouw Renssen door een onwillekeurige onachtzaamheid on vermeld geblevendat in de 4de klasse de eerste prijs was toegekend aan de jonge jufvrouw Rachel Arrias. Wij zijn nu eerst in- staat gesteld om ook de namen te vermelden van de leerlingen der meisjesschool onder be stuur van Mejufvrouw Jesse, die Vrijdag met prijzen zijn begiftigd. Zij zijn de volgende: 1ste klasse. E. Ramakers. 2de Klasse. M. van Driel, W. van Zonnenberg, A. Neuhaus, A. Rexwinkel, A. Knotter, en J. van der Upwich. 8de klasse. M. J. Boon, J. Nie- meqer, N. C. Couvée, C. Boucher, H. J. M. Verboom Soumain en A. M. La Feber, 4de klasse. C. W. A. Duijser, A. E. de Bink, A. M. de Bink, C. M. Onnekink, A. On- nekink, P. SomerwilC. J. G. van der Upwich, A. A. P. Walle en J. M. Boekwijt. 5de klasse. C. P. Neuhaus, E. T. J. Mulié, H. M. W. Brouwer, J. C. van Ewijk en M. J. Cattel. 6de klasse. H. van üantzig, C. H. Cockuijt, A. van Dantzig, H. M. Niemeijer en J. Beuth. 7 de klasse. J. A. Smit, I. M. J. H. Boon, C. J. M. Meijer, A. J. H. Boon, A. P. Cattel, H. G. Vogelpoot, H. Beuth en C. H. Cockuijt. In de vorige week zijn alhier twee smidsknechts in hechtenis genomendie zich schuldig hadden gemaakt aan ontvreemding van koperwerkmaar tevens is tegen twee opkoopers, die het plegen van zulke misdrijven gemakkelijk maken, een bevel tot gevangeneming ten uitvoer gelegd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Zondag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 64°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 71°, te 5 uur 69°, te 8 uur 60°, 's Avonds te 10 uur 5 8°. Maandagmor gen te 5 uur 56°, te 8 uur 64°. 's Middags te 12 uur 72°, te 4 uur 77°. Buiteniau isch Nieuws. Verscheidene bakkers te Parijs hebben 11. Dingsdag avond hunne winkels feestelijk verlicht, ten einde hunne vreugde te betoonen over het Keizerlijk besluitwaarbij hun bedrijf eerlang ontheven wordt van vroegere banden. De dagbladen van het eiland Reunion deelen eenige bijzonderheden mede omtrent den moord van Koning Ra- dama II. De omwenteling heeft geduurd van den 8sten tot den 12den Mei. Op laatstgenoemden dag is de Koning ge worgd, /yomdat er het bloed des Konings niet vergoten mag worden." De moord had plaats in tegenwoordigheid der Koningin, die, naar men zegt, er zich tegen heeft wil len verzettenhetgeen niet heeft weggenomen dat zij later de kroon aannam. Zij is als Koningin geproclameerd onder den naam van Rasoakery dat //alvermogend" beteekent; maar zij heeft een constitutie moeten onderteekenen die de Koninklijke magt beperkt. Men zegt dat, zoo Koning Radama deze constitutie had willen aannemenhij niet vermoord zou zijn geworden. Uit Uccle in Belgie wordt berigt, dat bij gelegen heid der gemeentefeesten aldaar ook de beroemde koord danser Blondin zijn kunstverrigtingen zal vertoonen. De be kende Engelschman, die op zijn dood wacht, om met zijn weduwe te kunnen trouwen en hem daarom overal verge zeld, is reeds aldaar aangekomen. Uit Mannheim wordt berigt, dat op den scherpschut- tersstrijd 56 vereenigingen door 2827 scherpschutters zijn vertegenwoordigd. In een onlangs te Bonn gehouden vergadering van de leden der Academische Dombouwvereeniging heeft de te genwoordige bouwmeester van den Dom te Keulen de ver zekering gegeven, dat nog vóór het einde van dit jaar de Dom van buiten geheel voltooid zou zijn en dat nu de muur tusschen het koor en het schip der kerk weggenomen zou worden, waardoor men dit prachtige gebouw in zijn geheel van binnen zal kunnen overzien. Hij meende, dat de beide groote torens binnen 18 jaren voltooid zouden kunnen worden. De 15 de algemeene vergadering van de R. Katholieke Yereeniging zal dit jaar te Frankfort, gelijk de vorige vte Aken, gehouden en den 21sten September eerstkomende geopend worden. De Wanderer deelt mede, dat de hertogin van Cham- bord de eenige erfgename is van den onlangs overleden aartshertog Maximiliaan van Este, en na de uitbetaling'der legaten, een som van ongeveer 76 millioen frs; zal over houden. !fi - - De Posensche Zeitung deelt de volgende aardigheid mede: Den 3den Junij waren eenige duizend man Russen in het grensstadje Slupce binnengemarcheerd. Toen nu de officieren dezer benden vernamen dat in de Pruissische grens plaats Strzalkowo een groote menigte Pruissische soldaten lagen, ontstond bij hen de wensch óm eens een kijkje van Pruissische militairen te nemen, die zij nog nooit gezien hadden. Dientengevolge begaven zich zes tot acht officieren, naar Strzalkowo, bragten daar eerst een bezoek aan den majoor van het 61ste regiment en maakten vervolgens ken nis met de overige daar ter plaatste aanwezige officieren. Op hunne dringende uitnoodiging begeleidden eenige Pruis sische officieren hunne bezoekers naar Slupce terug, waar zij door het bonte gewemel van kozakkencircassierska- vallerie en infanterie op de marktplaats van Slupce niet wei nig vreemd opkeken. Om hunne gasten te vervrolijken be valen de Russische hoofd-officieren de gemeene soldaten verschillende zangstukken voortedragendat zij dan ook met veel aplomb en smaak deden. Ten slotte zongen zij ook het Russische volkslied. Een Pruissisch kapitein gevoelde zich door het ter zijner eere gegeven concert zoo gevleid, dat hij den kapelmeester een daalder in de hand drukte.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2