Buitenlandsch Nieuws. Voorts i9 mede met algemeene stemmen besloten om bet athenaeum en gymnasium te vervormen in een hoogere indus trie-school, zooals bedoeld wordt bij de nieuwe wet op het middelbaar onderwijs, op voorwaarde van een jaarlijksch rijks subsidie te ontvangenwaartoe Burgemeester en Wethouders gemagtigd zijn de noodige démarches bij de Hooge Regering te doen. De belangrijke bouwstoffen daartoe aanwezig zullen voor zeker een sterke aanbeveling zijn tot de ten uitvoerlegging van dit vrijgevige besluit, waartoe overigens zeer aanzienlijke offers uit de gemeentekas zullen gevraagd worden. De uitgebreide en zeer belangrijke inventaris van het physisch kabinethet uit muntend chemisch en analytisch laboratorium, het kostbare kabinet van herbariën en de alom geroemde bibliotheek van het athenaeum zijn verzamelingendie men vergeefs elders in Nederland vindt als alleen aan de akademie. De Gemeenteraad van Delft heeft met algemeene stem men tot geneesheer-directeur van het St. Joris gasthuis be noemd Dr. N. J. Ramaer, eerste geneesheer aan het krank zinnigengesticht te Zutphen en zulks met een personele toe lage van f 800 'sjaars boven de gewone jaarwedde. De vacantie van het personeel officieren en de kadetten der Koninklijke academie te Breda zal aanvangen den 15den Julij a. s,, en eindigen den lsten September daaraanvolgende. De kadetten van het 3de en 4de studiejaardie thans gekampeerd zijn, zullen tot dat einde den 14den der aanstaande maand de legerplaats verlatenen zoo als men verneemt worden die van het 4de studiejaar (ten getale van ruim 70) tegen den vacantietijd bij de verschillende wapens en dienstenzoo bij het leger hier te lande als bij dat in Nederlandsch Indie door Z. M. tot 2de luitenants benoemd. Het comité voor den Noord-Hollandsch-Friesschen spoor weg heeft aangevraagd concessie voor een spoorweg van Leeu warden naar Alkmaar, uitgaande van Leeuwarden en loopende van daar lang9 Sneek naar Stavorenmet een stoomvaart van Stavoren op Enkbuizenen wel tot den vuurtoren aan de Ven, en een spoorweg van dat punt langs Hoorn naar Alk maar. Het comité vraagt voor die onderneming concessie voor het geval, dat de Staats-spoorweg in Noord-Holland van Alk maar langs de Zaanstreken naar Amsterdam wordt aangelegd. Verder wordt verzocht, dat aan het comité de voorkeur worde gegeven voor een concessie tot het leggen van -een spoorweg, bij eventueele overbrugging van het IJten Oosten van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, de lijn, waarvoor thans con cessie wordt aangevraagdvan Hoorn met die overbrugging verbindende, en van een spoorweg van Sneek langs Drachten naar Groningen. Indien deze lijn tot stand komt, dan wordt het traject van Leeuwarden over Alkmaar naar Amsterdam (tot maatstaf ne mende den werkelijken loop der sneltreinen van den Rijnspoor weg) met inbegrip van den zeewegberekend op nagenoeg 4 uren. Geschiedt zulks over Hoorn EdamMonnikendam en de overbrugging over het IJ, dan zullen er slechts 3 uur 20 min. benoodigd zijnterwijl eindelijk de reis van Groningen over Sneek, Hoorn, Alkmaar enz. binnen 5 uur 4 min., en over Sneek, Hoorn, Edam enz. binnen 4 uur 24 min. zal kunnen gedaan worden. De tentoonstelling van schilderijen te 'a Hage zal Dings- dag, 30 dezer, van 's morgens 10 tot des namiddags 3 uur, kosteloos voor ieder geopend zijn. Donderdag heeft een hevig onweder te Nijmegente Deventer, te Apeldoorn en te Wijhe gewoed; te Utrecht be gon het reeds 's morgens te half elf uur, te Wijhe barstte het eerst te drie uur los. Ongelukken schijnt het nergens te heb ben veroorzaakt dan alleen te Apeldoorndaar sloeg de blik sem in de woning van J. v. d. K., opziener der gronden van den heer F., die met zijn hoog bejaarde ouders zamen woonde. In een oogenblik tijds was de geheele inboedel een prooi der vlammen. Gelukkig zijn de beide oude lieden ontkomendoch is het te bejammeren dat de beide koeijen in de vlammen zijn omgekomen. Van de 164 Israëlitische gemeenten aan welke het nieuwe reglement voor het centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederlend is toegezonden, hebben 108 van hare toetreding kennis gegeven terwijl rnen van de overige mag aannemen dat zij stilzwijgend hare adhaesie aan het reglement hebben gehecht, dat Dingsdag aan 's Konings bekrachtiging is onder worpen. De beide hoofdsynagogen te Amsterdam en de Neder- landsch-Portugeesch-Israëlitische gemeente te 's Gravenhage zijn niet toegetreden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Wijk bij Heus- den Ds. S. Hogerzeil te Berkel en Rodenrijs. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeenten te Haarlem Ds. H. Renting te Middelburg en te Vollenbove Ds. G. Brunemeijer te den Ham. Uit het algemeen overzigt van de Java-Bode ontleenen wij het volgende: *Wij vingen ons vorig overzigt aan met de opmerkingdat men in Indie verheugd was wegens de be krachtiging der spoorweg-concessie door Z. M. onzen Koning doch de kolonie heeft door latere berigten uit het moederland nog meer reden om dubbel tevreden te zijn en het bestuur van den nieuwen Minister van Koloniën als zeer heilzaam voor Indies opkomst en ontwikkeling te mogen achten want - niet alleen geldt het hier de spoorwegkwestie, wier spoedige en gunstige eindbeslissing hij door krachtig en tijdig hande len getoond heeft te willen doen plaats grijpen - maar ook het zoo teeder punt van dienstpligtigheid in Nederland van Indische jonge lieden is ten gunste van de hier levende Eu ropeanen geschikt. Voegen wij hier nog bij de aanbieding van een wetsont werp ten vrijen invoer van ruwe materialen voor de nijver heid waardoor deze een belangrijke schrede voorwaarts zal kunnen doen, dan kan het wel niet anders, of de algemeene sympathie van geheel Indie moet het deel zijn des heeren Fran sen van de Putte. Alle publieke organen stemmen hierin over een, zoo die ter hoofdplaatse als de bladen die in Oost-Java en elders worden uitgegeven, Tot nog toe hadden wij over het optreden des nieuwen Mi nisters nog niets gezegdhet aan den tijd overlatende wat het deel van Indie ten deze zou zijn. En ziet! ons geduld is be loond geworden en we zijn daarenboven vrij om zeiven een oordeel uittebrengen, want wat we boven aanhaalden is de uiting van het immer aangroeijend Indisch publieken wij waren de echo slechts, welke dien toon teruggaf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag de3 namiddags te 5 uur 71°, des avonds te 8 uur 64®, te 10 uur 62°. Zaturdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 64', te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 67°. De Keizer van Oostenrijk heeft aan de Luthersche ge meente te Praag de kloosterkerk geschonken tot het houden hunner godsdienstoefeningen. Te Maagdenburg is voor eenige dagen in het openbaar verkocht een kudde schapen, bestaande uit 240 rammen en ooijen, benevens 8 jonge stieren en 40 varkens, toebehoo- rende aan den heer Nathunus. De opbrengst was ongeveer 18,000 th. Voor een der stieren werd 800 th. betaald. Uit Munster berigt mendat de gemeenteraad in zijn jongste zitting het besluit heeft genomen om een som van 60,000 th. aan de schatkist te schenkenin geval een Staats spoorweg langs die stad gaande in rechtstreeksche verbinding wordt gebragt met den spoorweg van Enschedé in Nederland. Voor eenige dagen is de Duitsche stoomboot de Prinses van Pruissen in de nabijheid van Remagen door den bliksem getroffen, die na den mast in splinters te hebben geslagen over het dek en de raderkast in den Rijn verdween. De tal rijke passagiers kwamen met den schrik vrij, behalve de kok, die in de nabijheid van den mast stond en door stiklucht zijn bewustheid verloor, maar spoedig weer bijkwam. Zoover men weet, is dit geval het eerste van dien aard, in de 40 jaren dat de stoomvaart op den Rijn bestaat. In de zitting van het Engelsche Hoogerhuis heeft Graaf Shaftesbury 11. Dingsdag gevraagd of de regering van plan was een wetsontwerp intedienen tot bescherming van de als modiste werkzame jonge meisjes. Graaf Granville merkte op dat de uitvoering van zulk een wet zeer moeijelijk is, maar dat de regering alles zal doenom gevallen te voorkomen als waarop de edele graaf doelde. Tien dagen geleden werd eea

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2