zal de paalworm zich het eerst op het niet gecréosoteerde hout i vestigen, doch bij gebrek aan beter zich ook met hetgecréo- soteerde vergenoegen. Terwijl Maandag avond ten 7 ure de stoomboot Texel naar het Nieuwe Diep werd gebragt om aldaar schoon gemaakt te worden barstte tusschen Texel en het Nieuwe Diep eensklaps een plaat van den stoomketel doormidden waardoor de boot bij de ontsnapping van den stoomonmiddelijk aan wind en golven was prijs gegeven. Met behulp der zeilen slaagde men er in om 's nachts ten 1 uur de boot weder behouden in de haven van het Oude-Schild te Texel terug te brengen. Reeds Zondag a. s. hoopt men de schade hersteld te hebben zoodat de boot op dien dag vermoedelijk al weder in de vaart zal worden gebragt. Met den goedkoopen spoortrein zijn Woensdag morgen te Arnhem circa duizend passagiers aangebragt. Zondag begaf Jacob van Huizentimmermansgezel, zich j van Enschedé naar de Knalhutte, alwaar hij met de dochter van een landbouwer verkeering had. In een nabijgelegen her berg over de Pruissische grenzen gaande om iets te gebrui ken, ontmoette hij aldaar den zoon van den ontvanger. Niets kwaads vermoedende wilde hij dezen een glas toebrengen doch ontving een weigering. Hij ging daarop zijns weegs. In het terugkomen wilde hij weder dezelfde herberg bezoekendoch klopte in vergissing bij den ontvanger aan, maar verwijderde zich onmiddellijk zoodra hij dit bemerkte. De zoon van den ontvanger, gewapend met een sabel, was echter buiten geko men volgde hem en bragt hem eindelijk met het plat twee slagen op het linkerdijbeen en een derde slag met het scherp toe, welke laatste zoo zeker trof, dat de timmerman een vrij ernstige wonde bekwam en onmiddellijk nederstortte. Hij is in de herberg ter verpleging gebragt en bevindt zich niet buiten gevaar. Men zegt dat minnenijd oorzaak van deze daad is. Het gerecht van Ahuizen onderzoekt de zaak. De Nederlandsch Israëlitische gemeente te Utrecht heeft ofschoon onder reserve, besloten, tot het onlangs door de constituerende vergadering voor de beide Israëlitische kerkge nootschappen in Nederland vastgestelde algemeen reglement toetetreden. Ofschoon de opening van het 18de landhuishoudkundig congres eerst Woensdag voormiddag plaats had, had de stad Leeuwarden reeds Dingsdag overal een feestelijk aanzien. Niet alleen van verscheidene openbare gebouwen maar ook uit de meeste woningen van particulieren wapperde de nationale vlag en in de straten en op de grachten heerschte een groote le vendigheid en drukte. Overeenkomstig het programma had Dingsdag avond te 6 uur de ontvangst der leden van bet congres door het bestuur plaats in de groote zaal van het stadhuis. Door den voorzitter, den heer Mr. J. H. Beucker Andreae werd daarbij een korte toespraak gehouden. Daarna had de zamenstelling en vergadering der afdeelingen in twee lokalen van het stadhuis plaats. De eerste afdeeling (akkerbouw veeteelt, zuivelbereiding, tuinbouw, houtteelt) benoemde tot voorzitter Prof. L. Mulder, tot vice-voorzitter den heer Jong kind Conincken tot secretaris den heer Nagell; de tweede afdeeling (land- en staathuishoudkunde, statistiek volkenkunde en natuurwetenschappen in verband tot den landbouw) tot voorzitter, baron Sloet tot Oldhuis, tot vice-voorzitter den heer de Stoppelaar, tot secretaris den heer Moorrees. De derde afdeeling (koloniale landbouw) constitueerde zich niet, daar slechts een paar leden daarvoor waren opgekomen. Onderschei dene belangrijke stukken zijn daarvoor echter ontvangen. De eerste gedrukte naamlijst vermeldt reeds ongeveer 750 leden; er zijn er echter, na het drukken nog een groot getal (ruim 300) bijgekomen. Onder de leden telt men ook mevr. Storm van der Chijs. Dingsdag avond had het eerste concert plaats in den Prin sentuin door het muziekkorps van het 1ste regement infante rie, onder directie van den kapelmeester H. de Jong. Een ontelbare menigte bewoog zich daar in de uitgestrekte ruimte en smaakte een wezenlijk genoegen door de verdienstelijke uitvoering. Het feest werd door het heerlijkste zomerweder begunstigd. Dingsdag 11. heeft de arr.-rechtbank alhier, bij een zeer uitvoerig vonnis, uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Middelkoop, ingeland van den polder Oudkoop, te gen het hoogheemraadschap Rijnland als opposant tegen een dwangbevel wegens bundergeld. De rechtbank heeft het dwang bevel vernietigd, met veroordeeling van Rijnland in de kosten van het proces. Mr. van der Lindenadvocaat te 's Hage heeft ook in deze zaak voor het hoogheemraadschap gepleit, terwijl voor den opposant is opgetreden Mr. Faber, advocaat te Rotterdam. Wij vernemen, dat het door de Commissie van Fabri cage aan den Gemeenteraad ingediend voorste!betreffende de waterverversching in de grachten een groot plan behelstdat door den heer Hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat in de pro vincie Zuid-Holland is ontworpen en de strekking heeft, om wat door de droogmaking van het Haarlemmermeer aan Leiden is ontnomen door kunstwerken weder te geven. De opstuwing van het water uit dat meer door sommige winden gaf een door strooming van versch water, die de stilstand en schadelijke uitdamping voorkwam. Een krachtig stoomgemaal zou door schepraderen strekken om dat verloren middel te vervangen maar niet meer afhankelijk van stroom en wind. De kosten van daarstelling van een stoomwerktuig van 75 paardenkracht zou wel een aanzienlijke geldelijke opoffering voor de stad ver- eischenmaar het bijzonder belang zou in dat geval het al gemeen belang kunnen te stade komen wanneer het stoom werktuig tevens werd aangewend tot het in beweging brengen van een groote fabriek, bijv. houtzagerij, rijstpellerijmeel fabriek of olieslagerij, waarvoor een matige huur werd bere kend, die tot rente van het benoodigde kapitaal dienen kon. Indien de heerschende ondernemingsgeest zich ook op dat punt openbaardezou waarlijk de eene hand de andere helpen was- schen. Het plan wijst het Galgewater aan tot de plaatsing van het stoomwerktuig, en dat gedeelte is zeker uitnemend dien stig om een tak van industrie, die stoom behoeft, aldaar te vestigen. In de vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde onder voorzitting van Dr. Ho- moet van Arnhem Woensdag gehouden en heden Donderdag voortgezet en geëindigd, zijn gewigtige onderwerpen bespro ken behandeld en tot beslissing gekomeno. a. betreffende de sterftelijsten voor de levensverzekeringen, de prostitutie, het arbeiden van kinderen in fabrieken enz. De vergadering heeft besloten tot het indienen van een verzoek aan de Rege ring, om een enquête te houden ten aanzien van den werktijd in fabrieken en den invloed op den physieken toestand der ar beidsklassen. Met den feestmaaltijd, tot welks bijwoning eenige autoriteiten zijn uitgenoodigdzal het geneeskundig congres zijn afgeloopenwaarvan het nut niet achterblijftomdat de vruchten van die bijeenkomsten behooren onder de zaken die men ziet en die men niet ziet, maar die toch als een zuurdeessem de maatschappij doortrekken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 85®, des avonds te 8 uur 74®, te 10 uur 70®. Donderdag morgen te 5 uur 67°, te 8 uur 66®, te 12 uur 73®, 's namiddags te 4 uur 68®. Buitenlandseh Nieuws. De bejaarde Koning van Wurtemberg heeft het voorne men opgevat om binnen kort naar Wildbad te vertrekken, alwaar hij eenige weken zal vertoeventen einde er de baden te gebruiken. Zondag avond i s te Berlijn door middel van de telegraaf het berigt ontvangen dat Zweden zijn aandeel tot de aflossing van den Scheldetol betaalt. Den 26sten dezer zal de ondertee- kening van de overeenkomst te Stokbolm plaats hebben. Ook Oldenburg heeft eindelijk zijn tegenstand laten varen en met Lubeck en Bremen zullen de ratificatien binnen eenige dagen uitgewisseld worden. Hamburg en Mecklenburg-Schwerin zijn nu nog de eenige Staten die niet willen betalen. Eerstgenoemde vrije stad beweert dat het Hansehuis te Antwerpen door de Belgische regering te hoog geschat is, en Mecklenburg-Schwerin laat tegenwoordig de Belgische depêches eenvoudig onbeantwoord. Sedert eenige dagen bevindt zich te Frankfort onder de leden van het Italiaansche opera gezelschap een Nederlandsche

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2