Buitenlaiidsch Nieuws. t)s. H. W. Kalff, predikant bij de Remotwtrantrcbe ge meente te Boskoop heeft het Beroep naar Amersfoort aange nomen. Eenige zinsneden uit .een briefJwn Mr. if. J. L. van der Brugghen over een geschrift van den meest geavanceerden onder de Tubinger theologen Bruno Bauer #een Èrofessor der christelijke theologie, de modernste onder de modernen," geplaatst in het tijdschrift gestéld de VereënigingChristelijke StemmenN°. 11 van jaargang XVIIhëbbëA eèn onaangename gewaarwording bij Prof. Mn.'J. E. Góudsmit opgewekt eü Aanlei ding gegeven tot het schrijven van een Open brief, die dezer dagen indruk verscheen ea, algemeen verkrijgbaar is gesteld. De oud-minister van justitie beeft den scherpen toon verdienddien de hoógleëraar in het gévoel van zijne verontwaardiging heeft aangeslagenmaar Prof. Goudsmit zal nok wei in het bezit zijn van menig treffend Wijkdat niet allendie op godsdien stig gebied riïèt dén oud-minister overeenstemmenonderschrij ven Wat in dë aangehaalde zinsnede ten aanzien onzer jood- sche landgeüobten wordt gezegd, 't Zou veeleer bewijsbaar zijn dat als er sprake is van liefde voor de Joden, deze zich veel meer openbaart bij hendie Prof. Goudsmit aanduidt als de geestverwanten van den heer van der Brugghen, waartoe wy ons niet schamen te worden geteld. Wij beamen volkomen wat Prof. Goudsmit in zijn briéf dén oud-minister toevoegt; 't is waar en obwédërsjjrekélijkinaar als hij, wat de heer, fan der Brugghen Schreef, ook toerekent aan die van zyn godsdienstige richting zijn, dan handelt hij onbillijk en begeeft hij zicjt,op een gebied, waarop bij niet te huis behoort, die te gelijk modern Israëliet ërt modern Chriëten zou willen heeten. Dat slot ontsiert den brief. Dé verwerping van het tract^t met Zwitserland,- door het liberalisme dan het Staatsroer gesloten bewijst weli dat er nog een groot verschil is in den strijd voor het recht van gewetensvrijheidih theorie en praktijk- want het wetsontwerp viel,. Ook door dë bestrijding van den heer van Lyndenomdat geen acht geslagen was op het recht der Israëlieten. Een treffend antwoord (wel toevallig P) op het slot van den open brief. Maar als men wat Mr. v. d. B. schreef ook in zijn geheel leestdan blijkt bovendiendat Prof. G. niet alles onbevooroordeeld gelezen heeft, want Mr. v. d. B. schreef, na de geïncrimineerde zinsneden, die niet een erken tenismaar een bekentenis behelzen; veel, -dat getuigt van oprechte liefde voor de Joden em van een ronde en openhar tige belijdenis van de gebreken der antirevolutionaire partij in Duitschland en ook hier te lande,en als hij zegt: *dat Bruno Bauer alle zijne verbazende geleerdheid en belezenheid te h ulp roept, om zeven en zeventig groote bladzijden te vullen met de heftigste, de giftigste smaadredenen tegen de kinderen Israëlsdat kan geen genoegen doen aan een mandie als christen toch een hart heeft voor het volk, waaruit het Heil is enz. - en daarom kan ik u de lezing van het smaadschrift van Bruno Bauer niet Aanraden." Zondag hebben twee der alhier verblijf houdende Japan- nezen onder geleide van Prof. Hoffmann de kweekerijen te Boskoop bezocht en Maandag middag de drukkerij van den heer Sythoff. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 65", des avonds te 8 uur 63*, te 10 uur 58*. Dingsdag morgen te 5 uur 55*, te 8 uur 61*, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 75*. -*=- Uit Bein schrijft men dat, ten gevolge der plotseling ingevallen koude, 11. Vrijdag en Zaturdag daar en in de om streken zeer veel sneeuw is gevallen, zoodat de Alpen in de nabijheid der stad daarmede geheel overdekt is. Het aantal dierenwaarvan de inzending op de aan staande tentoonstelling te Hamburg is toegezegdbedraagt 6861 stuks; onder deze bevinden zich 168 hengsten en wel 15 Arabische volbloed hengsteh. De eigenaar vah den te Weenen afgebranden schouw burg de heer Treumannheeft zich voor eenige dagen tot den Keizer gewend, met het verzoek om gedurende de zomermaan den den hofschouwburg te mogen bespelenten einde zijn tooneelgezelschap te- gemoet te komen. Dit verzoek van de band gewezen zijnde, heeft hij aan de directeuren van den eigeh&r van het Carlstheater het aanbod gedaan, om dien schouwburg voor den tijd, van 15 jaren te huren voor een jaarlijksche som van 32,009, fl. r De bisschop van Gualdo Tardino, in Umbrie, is plot seling 'aah 'beroerte overleden, terwijl hij bezig was het vormsel uittedeelen. T.; Naar men zegt zal de Fransche regering op nieuw trach ten om langs diplomatiekën weg aan de geschillen in Amerika een einde te maken. Men voegt er bijdat de Fransche ge zant te Londen instructien heeft bekomen om, zoo mogelijk, Engelands ondersteuning ten déze té erlangen. Een gepensioneerd ambtenaar te Parijs bezocht onlangs een zijner vriendenlandeigenaar in de Omstreken van Pois- sons. Na aldaar eenigen tijd te hebben ...vertoefdverzocht zijn vriend, hem bij zyh vertrek om een portefeuille met 10,000 francs medetenemenen na zijn aankomst te Parijs dadelijk te bezorgen bij zekeren Charleè D., wonende te Suresne, zijn neef', die. na een groot vermogen met dwaze speculatien te hebben verloten bij hem eenigen tijd had gewoondmaar nu weder te Suresne zich wilde vestigen. De 10,000 francs waren ter naauwernood overgeschoten vaü zijn vérmogenwaaraan hij groote behoefte zou hebben en het overschot was van de liqitidhtiè zijns boedelswaarmede de oom zich op zijn verzoek had belast, De gepensioneerde ambténaar voldeed aan den wensch van zijn., vriend en daags na zijne aankomst te Parijs begaf hij zich naar Suresne, ihaar na zeer veel moeite kwam hij te weten dat, hij naar Puteaiix was verhuisd. Wegens het schoone weder, besloot hij daar heen te wandelen, de weg viel hem evenwel wat lang en hij ging een oogenblik zitten rusten, haalde de portefeuille uit zijn zak en keek de papieren nog eens na. Eensklaps hoorde hij iémand aankomeneen man zeer armoedig gekleed en van een ?eer ongunstig uiterlijk. Hij pakte alles bijeen stak de portefeuille in zijn zak en vervolgde zijn weg, maar spoedig hoorde hij zich toeroepen: /^Mijnheer, gij hebt uw portefeuille laten vallenen werkelijk bleekdat hij die waarschijnlijk naast, in plaats van in, zijn zak gesto ken had. Hij wilde den eerlijken onbekenden eenig geld ge ven, doch deze weigerde dit aantenemen op norschen toon. Te Puteaux komende, vond hij Gharles D. niet te huis, maar verzocht zyn buurman hem te verzoekenom- naar Parijs te komen: daar hy geld voor hem had. .Twee dagen later l^omt die buurman om hem te zeggen dat Gharles D. zich denzelfden dag, waarop hij te Puteau? hem was komen zoeken, had ver dronken. Het bleek p.u, dat Charles D. dezelfde was, die de portefeuille vond, die zijn eigendom bevatte en, het middel, om hem van zelfmoord uit wanhoop te weerhouden. Zaturdag heeft te Parijs de laatste conferentie van de internationale commissie voor de posterijen plaats gehad, men heeft verschillende besluiten genomen, die van zeer grootbe lang zullen zijn voor de uitbreiding der, betrekkingen tusschen de verschillende volken van Europa. Zelfs gelooft mendat de directeur-generaal van de posterijen zich naar verscheidene hoofdsteden van Europa zal begevenom de uitvoering van die besluiten te bespoedigen. Ik vermaak aan mijne vrouw, Mary, de som van 1000 dollarszeide onlangs een oude farmer in Michigau. Hebt gij het neder geschreven, mijnheer? Ja, antwoordde de notaris. Doch zy is niet zoo oud, zij kan wel eens weder trouwen. Wilt gij niet eenige verandering, indien zulks eens mogl geschieden P De meestèn doen zulks. - Doen zij? vroeg de farmer, wel schrijf dan dat, wannéér mijn vrouw ooit weder trouwt, ik haar 20Öb dollars in hLét jaar vermaak. - Wel, zeide de notaris, dit ié eens: zoo vëel als wannéér zij onge trouwd bleef. Het gaat gewoonlijk"anders omwanneer de weduwe hertrouwt, is doorgaans het legaat verminderd. - Ja, hernam de oude man, maar die haar krijgt zal het goed noodig hebben. Promotion aait de fjeldsche Hoogeschool. 23 Junij. - Tot Doctor in de GenèèskUndé de heer S. Posthuma, geb. te Dronrijp, met een academisch proefschrift, getiteld: Waarnemingen uit de Heelkundige Kliniek van het Noso- comturn Academicum te Leidengedurende den cursus 1862 1863.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3