N°. 1023. Woensdag 24 Junij. Orthodoxie. LEIDSCH DACBL Doie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën1-6 regels 0.76. iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regeb /"0.90. Iedere regel meer 15 G'ts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 2 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 ra.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 n.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 ra., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Inditohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7J- uur '9 m. tot 9 11. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acotjosea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur, van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. Onder de woordendie in onzen tijd van Babylonische spraak verwarring veelvuldig worden gebezigd en veelvuldig worden misverstaanbehoort ook zeker het woord orthodox. Dit ééne woordin hoeveel verschillende beteekenissen hoort men het dagelijks gebruiken! Maar, wat evenzeer opmerkelijk is, meest op kerkelijk gebied, weinig op het staatkundige." Men spreekt van een orthodoxen jood en van een orthodoxen remonstrant en van een orthodoxen gereformeerde, doopsgezinde of luthersche, - ja tegenover een liberalensoms wel van een orthodoxen katho liek, Op staatkundig gebied stelt mentegenover liberaalreac tionair, conservatief, gematigd en soms een partijnaam. Orthodox dan eens geeft het iets gunstigs te kennen en bedoelt men er mede: ernstig, diepzinniggemoedelijkstraks weder iets on gunstigs, en zegt bet in den mond van A. of B. zooveel als stijf, onwetenschappelijkbekrompen. Toch hebben beidenoch de gunstige, noch de ongunstige der daar genoemde meenin gen, de juiste en naauwkeurige beteekenis van het woord or thodox gevat. Men pleegt de verschillende elkander bestrijdende meeningen en theoriën te verdeelen in twee groote legerkam pen die der orthodoxen en liberalen. Het zijn beide inderdaad scboone woorden van oorspronkelijk scboone en goede betee kenis. Maar zoo min als men op Napoleon's woorduhet Kei zerrijk is de vrede", onwrikbaar kan staat makenzoo min kan men op deze woorden of leuzen eigenlijk bouwen. In het legerkamp der zich noemende orthodoxen zijn er inderdaad velen die het niet zijngelijk evenzeer onder de liberalen velen worden gevondendie ten hoogste illiberaal zijn. De leugen mengt zich onder allesmaar behalve de leugenkomt hier ook bij welgezinden, bij oprechten van hart, veel misverstand, 't Is vooral in onzen tijd van uitstekend nut, te trachten dat verkeerd begrip, dat misverstand wegtenemen. Orthodoxie is een Grieksch woord, zamengesteld uit twee deelenorthos, recht, juist, naauwkeurig; en doxa, meening, begrip. Zoo beteekent dat woord niets anders en niets meer dan //de rechte meening, het juiste begrip." Zoo is iedereen orthodox, die een zelfstandig oordeel uitspreekt over een mee ning, die hij voor recht, of over een begrip, dat hij voor juist houdt en zoo is het duidelijkdat de rechte meeninghet juiste begrip in zake van godsdienst met den naam van ortho doxie wordt bestempeld. Die rechte meening, dat juiste begrip nedergelegd in een gemeenschappelijke belijdenismaakt het criterium uit van een vereeniging, onverschillig of zij is van godsdienstigen staatkundigen of maatschappelijken aard. Zij die daarin overeenstemmenhechten zich aan eenen vinden daarin een herkenningsteeken van broederschap. Zij die den meesten eerbied de grootste trouw en den vurigsten ijver aan en voor die gemeenschappelijke belijdenis betoonen, mogen wel den naam van orthodoxen dragen maar welken naam zal men geven aan hendie aan die eerbieddien trouwdien ijver te kort komen en de gemeenschappelijke belijdenis zelf3 door het slijk halen Denzulken geeft men den naam van libe raal, maar zeer ten onrechte; zij verdienen een schandnaam, want die ontrouw wordt aan het verbondwaaraan hij vrij willig deel nammag niet een naam dragen die elk rechtschapen mensch toekomt. Liberaal toch is hijdie steeds bereid is zijn overtuiging te wijzigen naar beter verkregen inzigten en langs dien eerlijken weg zijn gewijzigde overtuiging van invloed maakt op de gemeenschappelijk aangenomen en vastgestelde belijde nis. Die juist onderscheidt, oordeelt wel. Men kan zijn ortho dox d. i. gehecht en getrouw aan de belijdenis en tegelijk liberaald. i. gezindom de overtuiging van die buiten zijn te eerbiedigen en zijn eigene overtuiging naar beter inzigt te wijzigen. Orthodoxie betreft zoowel staatkundige als godsdienstige begrippen; even als het liberalisme zich op elk gebied doet gelden. Als het ons niet te doen is om partijleuzen uittevin-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1