gen viel om en bet. meisje in cte slootwaaruit zij levenloos werd opgehaald. De jongen kwam met kneuzingen vrij. roep heeft aangenomen; zoo ook Ds. W. H. Prieling teBes- sum het beroep naar Sappemeer; terwijl Ds. G. Kramer te Veldhuizen voor dat naar Winschoten heeft bedankt. Buitenlarsdsch Nieuws. Een merkwaardige bijzonderheid betreffende George Mul ler, stichter der weeshuizen te Bristol, werd in onze vorige mededeeling verkeerd voorgesteld. De aanzienlijke sommen, die ter zijner beschikking zijnwerden vrijwillig tot hem gebragt //van dit geld is niets gevraagdhet is van den vromen ge- loofsman in het gebed van God afgesmeekt." Voor onze wees huisbestuurders acht Ds. H. het hoogstwenschelijk, dat zij èn van het leven èn van de weeshuizen van dien heer kennis nemen, want zegt hij: //nergens toch zijn de weeshuizen rijker en doelmatiger ingerigt dan in Nederland- slechts is er veel dat voor dezen tijd niet past in overgeblevenoveral ziet men het voorvaderlijke." Te Bristol zijn de helpers en medehelpsters allen onbezoldigd: die zelf middelen heeft, zorgt voor zich- zelven; die ze niet heeft ontvangt hetgeen noodig is gelijk de overigen. De kleeding is net, eenvoudig, maar geheel naar den smaak van onzen tijd. Men acht het geheel overbodig te zijn onderscheiden kleeding te geven. (Wij gelooven ookdat de kennis der Bristolsche weeshuizen voor de besturen van onze godshuizen hoogstbelangrijk en nuttig is, maar 't is ook niet minder waar, dat de gemeente ook toonen moet een hart te hebben voor die instellingen onzer vaderen en niet enkel een beurs die zich opent, als de predikant of pastoor tot liefda digheid opwekt of vermaant, of soms bloot de collecte aan beveelt, of wat nog erger is, als het openbaar gezag er door middel van belastingheffing de hand naar uitstrekt. Als het hart zich opent voor den invloed der liefde, die afgebeden is door het hulpbehoevend hart, dan is er heilige sympathie en er wordt gegeven zonder dat er wordt gevraagdterwijl het geloof, dat gegeven zal worden voor een goede zaakden twijfel beneemt en een goede uitkomst waarborgt voor die aan een Albestuurder gelooft.) Ten aanzien der door den Algemeenen Kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente te 's Gravenhage genomen be slissing op bet voorstel van een zijner leden betreffende het recht der gemeente om ouderlingen en diakenen te kiezen wordt nog medegedeelddat dit voorstel is gedaan door Ds. J. C. Zaalberg, die reeds ten vorige jare bij de Synode op de regeling van dat recht had aangedrongen. //Deze reglementen zijn, ten gevolge van den tegenstand van sommige provinciale en andere ondergeschikte kerkelijke besturennog altijd niet tot stand gekomen. Intusschen laat zich gereedelijk begrijpen dat zeer velen in de gemeente verlangend daarnaar uitzien. Immers de bestaande wijze van benoeming - de keuze van predikanten, ouderlingen en diakenen door den kerkeraad zelf brengt mede, dat de geest en opvatting, die eenmaal in een kerkeraad de bovenhand verkregen hebben, de bovenhand be houden daar de meerderheid op slechts zeer weinige uitzon deringen na, steeds nieuwe leden van hare zienswijze kiest. Aldus kunnen zich kerkeraden vormen wier besluiten in strijd zijn met de wenschen en inzigten der gemeente aan hunne zorg vertrouwd, en moge dit verschijnsel op vele plaatsen niet worden aangetroffen, zeker is bet, dat onder het bestaande stelsel, - op een door den geest dezes tijds terecht gewraakt begrip van uitsluiting gegrond, - de kerkeraden niet langer kunnen gezegd worden de ware vertegenwoordigers der ge meente te zijn." Uitstekend was de verdediging van den voor steller, maar ten slotte is door den kerkeraad met groote meerderheid besloten bij de Synode niet op de uitvoering aan te dringen. De Algemeene Kerkeraad der Nederd. Hervormde ge meente te Rotterdam heeft zich bij adres tot de Synode ge wend ter bevordering van de uitoefening van kiesrecht door de gemeenteleden. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Beekbergen Ds. H. W. A. Verhoeff te Oud-Beijerland; te Beest de kandidaat Dr. A. Kuyper en te Nieuwe Tonge Ds. L. Tiddens te Schoon- rewoerd. Bedankt door Ds. L. Schouten te Veenendaal voor het beroep naar Katwijk aan Zee; door Dr. E. J. van Stipriaan Luiscius te Oosterland voor dat naar Bergschenhoek en door Dr. H. Bax. aan de Vuursche voor dat naar Bunschoten. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te B itzum de kandidaat J. H. Maatjes, die dat be De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Zatur- dag op nieuw benoemd tot Bestuurders van het Stedelijk Werk huis de HH. D. A. SchretlenH. Zaalberg en J. van Heukelom tot hulponderwijzer van de openbare school van de 2de klasse voor jongens N. L. Verlint; en aan W. F. van Hartrop een eer vol ontslag op zijn verzoek verleend als opziener der wegen en plantsoenenmet dankzegging voor zijn bewezen trouwe diensten. Door den voorzitter zijn overgelegd een ontwerp verordening op het verleenen van pensioen aan gemeente ambtenaren een instructie voor rooimeesters en een voorstel betreffende een plan tot waterverversching in de grachten. Vrijdag avond is te Soetermeer een paard dat bereden werd, midden in het dorp op den hol geraakt, het heeft zijn berijder afgeworpen en wel zoo dat de dood onmiddelijk volgde. Een man die het zag schrikte zoodanig dat men ook voor zijn leven vreest. Heden Zaturdag morgen is door het hard en onvoor zichtig rijden op de Breedestraat een kind overreden, dat gelukkig slechts een ligte verwonding ten gevolge had, maar evenzeer veroorzaakte dat bij het omslaan van den hoek naar het Steenschuur het rijtuig tegen de palen van een stoep aan kwam waardoor de in het rijtuig zittende personen, te Voor schoten te huis behoorende, er uit geworpen werden en zich niet gering bezeerden. Wij vernemen, dat van een en ander door de beambten van policie proces-verbaal is opgemaakt. Het programma der muziekstukkenMaandag avond ten uur bij gunstig weder op het plantsoen, door het mu ziekcorps der stedelijke schutterij uittevoeren is als volgt N°. 1. Finale du lr acte de l'opéra Adèle de Foix. reissiger. 2. Ouverture Stradellaflotow. 3. Guck-Aeuglein-Polkakuhner. n 4. Choeur de l'opéra Nabuchodonosor verdy. 5. Potpourri de l'opéra de Verdy Les Vêpres Siciliennesbuggenhout. n 6. Pas redouble (Orphée aux Enfers)offenbach. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 60", te 10 uur 58°. Zaturdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 64", te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 68°. Van een geloofwaardige zijde wordt ons medegedeeld, dat aan de Koninklijke Belgische Academie te Luik vele jonge Russen en Polen worden opgeleid en gevormd tot werktuig kundigen en dat in den laatsten tijd achtereenvolgend de Poolsche jongelingen zich onder verschillende voorwendsels hebben verwijderd, maar te Berlijn zich weder vereenigdmet het plan om zich gezamenlijk bij de Poolsche insurgenten te voegen. Dat plan schijnt op een of andere wijze uitgelekt, want zoodra zij zich op Poolsch grondgebied bevonden, wer den de 70 jongelingen dadelijk om het leven gebragt. Volgens een brief uit Warschau is de gevangeneming van den aartsbisschop Felinski aan de volgende omstandigheid toeteschrijven. De capucijner monnik Konarski zou ter dood gebragt worden. Vóór de voltrekking van het vonnis werd de aartsbisschop door den krijgsraad uitgenoodigdden veroor deelde overeenkomstig de bestaande voorschriften van zijn priesterlijk gewaad te ontdoenhetgeen slechts door een hoog geplaatste geestelijke kan geschieden. Felinski weigerde echter aan deze uitnoodiging te voldoenterwijl hij verklaarde dat hij de bevoegdheid eener wereldlijke autoriteit tot het veroor- deelen van eenen priester niet erkende. Ten gevolge van deze weigering moet deze plegtigheid op last van den grootvorst door een Grieksch pope verrigt zijn. Felinski werd daarop door den grootvorst over het gebeurde onderhouden, die zijn wei gering als ongehoorzaamheid beschouwde en besloot hem als weerspannig ambtenaar naar Petersburg te doen overbrengen. Den 14den is de aartbisschop inderdaad per spoor onder mi litaire escorte naar Petersburg vertrokken. Vóór zijn vertrek werd er een strenge huiszoeking bij hem gehoudendoch niets verdachts gevonden. Hoe weinig aanhangers de aartsbisschop

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2