gerschool met Bjarige euraus, met kennisgevingdat hij, zoo zulks mogt worden vereischt, genegen is tot de vestiging van die school te Groningen een aanzienlijke bijdrage te leveren. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft nadat de beraad slagingen over een ontworpen verordening op den verkoop en het bewaren van petroleum waren afgeloopen en de 8 artike len waaruit zij vervat is waren aangenomende verordening in zijn geheel met II tegen 9 stemmen verworpen. Te Staphorst is zekere J. A. H., wonende te R., door 's Rijks veldwacht van Zwolle aangehoudenverdacht dat hij in betaling aanbood een valsche wissel tot een aanzienlijk be drag op een kantoor in Holland. Woensdag deed de arrondissements-rechtbank te Rotter dam, bij uitvoerig gemotiveerd vonnis, uitspraak in de zaak van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnlandgeopposeerden (proc. Mr. W. S. van Reesema, advoc. Mr. G. M. van der Linden) tegen Arnoldus Kabelhoofd van het bestuur van den polder Willens (proc. J. D. Castanienadvoc. Mr. J. C. Reep maker). De zaak gold het al of niet verschuldigd zijn van Rijnlands bundergeld, met het oog op door den opposant be weerden vrijdom. Bij een zeer belangrijk vonnis heeft de rechtbank den opposant in het ongelijk gestelden het door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland uitgevaardigd dwang bevel gehandhaafdmet veroordeeling van A. Kabel qq. in de kosten. Naar men verneemtzal op Donderdag 9 Julij aanstaande voor het Hof in Gelderland behandeld worden de zaak van Grietje Wilbrink, huisvrouw van Albert Beekman, oud 32 jaren, arbeidster, en Gerrit Doulow, oud 38 jaren, vroeger veldwachter, thans zonder beroep, beide wonende te Beekber gen, zich thans te Arnhem in hechtenis bevindendebeschul digd: de eerstgenoemde van op den 15den November 1862 een aanslag te hebben gepleegd op het leven van haren echt genoot Albert Beekman voornoemd in hunne gemeenschappe lijke woning te Beekbergen, door onder het middageten (be staande uit knollen en aardappelen) dat zij hem toediende, rattenkruid te vermengen in zoodanige hoeveelheid, dat het ge bruik van dat voedsel den dood konde veroorzaken en met dat gevolg, dat voornoemde Beekman ernstig ongesteld is ge worden en laatstgenoemde van de eerste beschuldigde tot het plegen van die daad te hebben aangezet en onderrigt gegeven en haar het vergif, waarmede de aanslag is gepleegdte heb ben verschaft. Ah raadslieden zijn aan de beschuldigden ambtshalve toe gevoegd, aan eerstgenoemden Mr. W. T. D. IJssel de Schepper en aan laatstgenoemden Mr. J. W. Staats Evers. Thans ziet het licht het verslag der nadere commissie over de inlichtingen op het adres van Mr. P. J. Schillemans te Amsterdam, betrekkelijk de uitleiding van den zich noe menden graaf d'Homen. De commissie heeft voorgesteld, de ontvangen mededeelingen voor kennisgeving aantenemen, dit verslag te doen drukken en het bij afschrift medetedeelen aan den Minister van Justitie. Z. M. de Koning van Pruissen heeft de navolgende be looningen aan eenige te Vlissingen woonachtig zijnde zeevarende personen toegekend, voor het redden in de maand Januarij jl. van den kapitein en den stuurman van het bij Zoutelande verongelukte Pruissische schip, als: den heer J. J. P. Hector gezagvoerder van de boot, heeft Z. M. benoemd tot ridder der orde van de Kroon, en de roeijers J. Q-uita, D. van Dilst, H. Bombey en J. Warree is ieder een premie van 100 Pruissische thaler geschonken. Uit de verschillende koopsteden gaan hooggaande klagten op over de pas in werking gebragte nieuwe wet op het bin- nenlandsch gedistilleerd. Verscheidene van hare bepalingen moeten zoo onpractisch of onduidelijk zijn dat de ambtenaren groote moeite bij de toepassing ondervinden, en de handel in gedistilleerd is voor sommige personen, die dit als bijzaak bij hun overig bedrijf uitoefenengeheel vernietigd door de bepaling, dat er niet minder dan 2000 kan in entrepot mag worden ingeslagen. Vele adressen van belanghebbenden zijn reeds bij den Minister van Finantien en bij de Tweede Kamer ingekomenom op wijziging van de wet aantedringen en men verzekert dat ook ettelijke deputatien en Kamers van Koop handel er zieh mede zullen bemoeijen. Op den 4den Julij aanstaande zal de vereeniging van Zuid-Hollandsche onderwijzers te Rotterdam haar zilveren feest getijde herdenken. In een der kerken verwacht men het hou den der redevoering, daarna zal den heeren leden en genoo- digden een surprise bereidten slotte een feestmaal gehouden worden. In den academisclien kruidtuin te Utrecht bevinden zich thans levende exemplaren van een bijzondere soort van het zon derling insect, dat onder den naam van wandelend blad (Pbyl- lium pulcherrifolium) bekend is. De eijeren daarvan werden onlangs herwaarts overgebragt door den kapitein-luitenant ter zee van Gogh. Woensdag morgen te 3 uur is te Amsterdam brand ont staan in de keuken van een onbewoond perceel in de War moesstraat bij de St. Annestraattoebehoorende aan den in de Warmoesstraat wonenden bakker Rose. De brand was door de werking van drie spuiten te 4 uur gebluscht. Het aanbrengen van de slang der perspomp aan eene standpijp van de duin waterleiding heeft daartoe veel bijgedragen. De brand moet ontstaan zijn in een hoop krullendie in de keuken waren achtergelaten. Onlangs zijn twee personen uit Oost-Vlaanderen gedag vaard om voor het kantongerecht te Zwolle getuigenis afte leggen in een politiezaakwaarvoor zij f 66,60 als vergoeding van reiskosten ontvingen. De beklaagde werd veroordeeld tot een boete van 3 gulden of een subsidiaire gevangenisstraf van één dag. Zoowel te Zalt-Bommel als in den Tielerwaard is er over vloed van kersen. Zij werden verkocht voor 9 gulden de hon derd pond. De Kerkeraad der Herv. gemeente te Wemeldinge heeft, na zestien beroepingen gedaan te hebben in dezelfde vacature, die niet konden aangenomen wordennu voor de zeventiende maal dat werk verrigt en zijn keus uitgebragt op den heer W. Petri, thans predikant te Aalst. De Maatschappij van Nederlandsche letterkunde alhier hield heden Donderdag in het departementsgebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hare jaarlijksche algemeene Vergadering, die door den Voorzitter Prof. R. Fruin werd geopend met een sierlijke en degelijke openingsrede, waarin de afgestorvene leden werden herdachtdaarna bragt hij verslag uit omtrent de handelingen der Maatschappij sedert de laatste vergadering. Daarop volgde het verslag van den staat der boek en andere verzamelingen der Maatschappij gedurende hetzelfde tijdsverloop, het verslag der werkzaamheden van de commissie van Taal- en Letterkunde en van die voor Geschied- en Oud heidkunde, alsmede de mededeeling der rekening van den Penningmeester. Tot binnenlandsche leden werden gekozen de heeren H. Bin- ger, te Amsterdam; R. Koopmans van Boekeren, predikant alhier; Mr. W. B. S. Boeles, advokaat te Groningen; Dr. J. ten Brinkleeraar aan het gymnasium te 's Graven- hage; P. Bruyn alhier; J. M. E. Dercksen, notaris alhier; Mr. G. B. Emants te 's GravenhageMr. G. A. Fokker, lid van Gedep. Staten van Zeeland te Middelburg; Dr. M. J. de Goeje, schoolopziener in het derde district van Zuid-Holland, alhier; Dr. G. van Gorkompredikant alhier; Dr. W. J. A. Huberts archivaris van ZutphenDr. Th. Jorissenleeraar aan het gymnasium te Gouda; A. S. Kok te Amsterdam; J. Margadant, ambtenaar aan het ministerie van binnenland sche zaken; Mr. H. E. Moltzer te Amsterdam; Jos. Russel te Maastricht; Prof. J. M. Schrant alhier en M. Cohen Stuart, predikant te Rotterdam; en tot buitenlandsche leden de hee ren: Dr. E. Laspeyers te Heidelberg; Franz Löher te Mun- chen en W. Mantels, hoogleeraar te Lubeck. Dr. Jacob Grimm te Berlijn sedert 50 jaar lid der Maat schappij is nu tot eerelid benoemd. Hij is de grondlegger van drie vakken van wetenschap, als: van eene wetenschappe lijke kennis der Germaansche talen; van de Germaansche my thologie en van het oude Germaansche Recht. Vervolgens werd het voorstel tot verandering van artikel 89 en 54 der Wet verworpen. Omtrent het voorgestelde amendement van art. 9 werd besloten dit te verdagen. Tot lid van het bestuur, in plaats van den aftredenden president werd benoemd Prof. M. de Vries. Tot Penningmeester werd

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2