Binnenlandsch Nieuws. gerengelijk hij dit vergunt tot het leggen van riolen en dui kers; ja zelfs aan de fabriekanten de Heyder en Comp., om gazpijpen te leggen in de openbare straat, ten einde hunne fabrieken op den Vestwal en op de Heerengrachl door een eigen gazstokerij te kunnen verlichten. En wat nu de regeling der prijs naar vraag en aanbod be treft, zal niemand toch het stedelijk gazlicht gebruiken als hij ander, beter en goedkooper licht krijgen kan, dat als koop waar in den handel aan afwisseling van prijzen onderhevig is. Als het petroleum het gaz verdringtzal de algemeene prijs van het gaz verminderen, omdat de vraag afneemt, of de gazstokerij zal zich, regelende naar de behoefte, minder gaz stoken en leveren, gelijk elke handelaar en fabriekant dit in de uitoefening zijner zaken ondervindt en als het tij verloopt de bakens verzet. Maar zoover schijnt het nog niet gekomen te zijn, want die naauwkeurig en onpartijdig acht geeft op de dagelijksche berigten van hetgeen hier en daar plaats vindt ten aanzien der vermindering van gazprijzenzal wel tot de overtuiging geraken, dat de Leidsche gazfabriek een prijs be rekent dien men niet overal zoo laag heeft gesteld en dat el ders vele klagten zouden ophoudenindien aldaar de prijs gelijk stond met dien der Leidsche gazfabriek. Maar de buitensporige winsten? Z. M. heeft op verzoek op non-activiteit gesteld den luit.-kolonel B. H. Frackers van het 4de reg. inf., en eervol ontslag verleend aan den kapt. M. J. Reeze van het 4de reg. infanterie, aan den lsten luit. E. Buitenhuis bij het corps Ma riniers, en aan Mr. C. H. Kuhn als procureur te Amsterdam voorts benoemd bij het 4de reg. inf. tot luit.-kolonel den ma joor L. E. Tiesselinck van het 5de regiment infanterie; tot kapt. 3de kl. den lsten luit. A. Tuckermann van het reg. gre nadiers en jagers, en tot lsten luit. den 2den luit. G. S. A. de Ronde van het corps bij het 5de reg. inf. tot maj. den kapt. 1ste kl. L. S. Issels, adj. bij het 6de reg. inf.; bij het 6de reg. inf., tot kapt. den lsten luit. J. R. Steinmetz van den staf van het wapen, en tot lsten luit. den 2den luit. W. J. Scheltus van het corps en tot procureur te Amsterdam U. J. de Blaauw, procureur teZierikzee. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een adres van den ingenieur T. J. Stieltjes die door de Re gering met den aanleg van spoorwegen op Java werd belast en nu verzoekt, dat niet worde overgegaan tot de behandeling van het wetsontwerp, waarbij de concessie Poolman zou wor den bekrachtigd, dan na vooraf te kennen de bestekken en begrootingenwaarop die concessie steunt en inzage te hebben verkregen van zijn rapporten over die zaak ingediend in De cember 1862 en April 1863. De arr.-rechtbank te 's Hertogen bosch heeft ter vervul ling der openstaande betrekking van kantonrechter te Veghel op een aanbevelingslijst geplaatst de heeren Jhr. J. H. A. von Schmidt auf Altenstadt, griffier te Veghel, Mr. J. F. Coolen advocaat te Eindhoven en Jhr. Mr. C. J. Sasse van IJsselt, advocaat te Nijmegen. Het aantal leden van het 2de reg. gardes d'honneur die Donderdag 18 Junij uit alle oorden des lands op het buitengoed //Vreugd en Rust" te Voorburg zullen bijeenkomen bedraagt 29. De muziek van het reg. grenadiers en jagers zal zich aldaar doen hoorenterwijl het feest met illuminatie en vuurwerk zal worden besloten. Het blok Cararisch marmer, waaruit het monument zal worden gebeiteld, dat ter herinnering aan den jongsten waters nood te Soestdijk zal worden opgerigtis thans aan de steen- houwerswerf van de heeren de Villers en Comp. te 's Gravenhage in bewerking. Gelijk men weet is het beeld door den heer Eug. Lacomblé ontworpener zijn daarin later eenige van het oorspronkelijke plan afwijkende wijzigingen ingebragt. Het stelt een vrouwelijke genius voor, die op den aardbol komt aan zweven en doo- de bazuin der Faam de daden des Konings bij den watersnood verrigtalom zal verspreiden. Het voetstuk is hoog 2,50 el en het beeld boven den bol 2,35 elhet ge heel zal een hoogte van ruim 5 ellen hebben. De genius houdt in de rechterhand een eikenkrans en in de uitgestrekte linker de vergulde bazuin. Het hoofd is met een vergulden krans uit oranjebloesems en bladeren bestaande gekroond. De houding van het beeld i3 heerlijk en het zwevende daarin tot zelfs in de minste plooijen der draperiën voortreffelijk uitgedrukt. De rechtervoet rust op den aardbolde linker is naar achteren uitgestrekt. Het gelaat is klassiek en rein van uitdrukking ook de bewerking der armen dient geroemd te worden. De artist, die het model in marmer overbrengt, hoopt nog dit jaar met zijn werk gereed te zijn. Op de werf Concordia van de heeren Meursing en Huy- gens te Amsterdam is de kiel gelegd voor het barkschip Prof. van der Boon Meschgroot p. m. 400 gemeten lasten. Gedurende de laatste dagen der vorige week i3 te Rijssel een zoogenaamde régionale landbouw-tentoonstelling gehouden waaraan tevens was verbonden een internationale tentoonstelling van landbouw-voortbrengselenwerktuigen en veevan bewo ners van Frankrijk, Engeland, Nederland en Belgie. Volgens de ingekomen berigten zijn die tentoonstellingen bijzonder goed geslaagd; vele uitstekende voorwerpen waren aldaar aanwezig, en strekten ten bewijze van den vooruitgang en den bloei van den landbouw in de staten vanwaar inzendingen hadden plaats gehad. Ook uit Nederland zijn vele inzendingen geschiedvooral van fraai vee zoodat de roem van den Hollandschen veesta pel, welke in het buitenland, hoofdzakelijk om zijne melkrijk- heidin groot aanzien isvoldoende werd gehandhaafdin weerwil dat ook uit Belgie en Frankrijk fraaije Hollandsche stieren en koeijen waren tentoongesteld verwierf het uit Ne derland rechtstreeks ingezonden hoornvee bijna al de prijzen welke alzoo niet zonder ernstige mededinging werden toege kend, zoo als kan blijken uit de navolgende mededeelingen der bekrooningen Hollandsche stieren, 1°. geboren tusschen 1 Mei 1861 en 1 Mei 1862. 3de prijs M. H. Spruijt, te Zuid-Waddinxveen. - 2°. gebo ren vóór 1 Mei 1861. - 1ste prijs C. van der Linden, te Stompwijk. - 3de prijs G. C. van der Hoeff, te Oegstgeest. Eervolle vermelding: Van der Zon te Lisse. Hollandsche koeijen. a. Guiste vaarzen. lste prijs J. van der Breggente Zuid-Waddinxveen. - Vaar zen en koeijen. - 2de prijs J. van der Breggenvoornoemd. - Texelsche schapen. - lste prijs J. van der Breggen, voorn.- 2de prijs P. Vromestijn, te Leijerdorp. - b. Rammen. 2de prijs J. van der Breggen, voornoemd. - c. Drie stuks Ooijen. lste prijs P. Vromestijn, voornoemd. - 2de prijs J. van der Breg genvoornoemd. Twee werktuigen waren uit Nederland ingezondende gun stig bekende Rockanje-ploeg van A. de Gruyter verwierf den tweeden prijshetgeen te meer opmerkelijk isdaar bij de naauwkeurig gedane beproeving een zware concurrentie met vele uitstekende ploegen van Engelsche en andere inzenders was door te staan. Wegens de voortbrengselen uit Nederland ten toon gesteld, werd een zilveren medaille toegekend aan Goudsche zoetemelk- sche kaas, ingezonden door Wemink, te Gouda, en bronzen medailles voor tiendhoutgeschild en ongeschildingezonden door Mr. C. W. O. van Dorsser te Dordrechtalsook aan een monster vlas, ingezonden door L. Quartel, te Klaaswaal. Wij mogen niet onvermeld laten de onvermoeide en doel treffende pogingen der commissie, die zich heeft belast met het verleenen van raad en hulp aan al degenendie inzendin gen naar de te houden tentoonstelling wilden doenen het aan opwekkingen om daartoe over te gaan niet heeft laten ont breken. Te Rijssel waren belangstellenden in den landbouw en de veeteelt uit alle oorden van Europa aanwezig; de voortreffelijke hoedanigheden van het Hollandsch vee hebben zij dus aldaar kunnen leeren kennendie kennis zal door hen ongetwijfeld in vele landen en streken worden verbreidwaar van voor de belangen onzer veehouders voorzeker niet dan zeer gunstige gevolgen zijn te verwachten. Het groote feestelijk invitatie-concert, dat in herinne-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2