Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. iigt van den Staat en geheel overtelaten aan de vrije concur rentie zoodat ieder belanghebbende zich' de zekerheid moet verschaffen voor de trouwe naleving der gesloten overeenkomst. De laatste dagen hebben wel eenigermate de kracht van dat betoog verzwakt door de openbaarmaking van feiten, die aan leiding gaven tot den wensch, dat een hooger toezigt van den Staat waarborgen van zekerheid geven mogt. Veel meer komt het evenwel aan op de naauwgezetheid in het aannemen en sluiten van verzekeringenop de waarborgen die de verze kerde en zijn eigendom zelve aanbieden op de openbaarheid van het beheer en de vrije toegang der onderling verwaarborgde deelnemers tot de opneming en inzage der jaarlijks che verant woording gelijk die bij sommige Brandwaarborg-maatschappijen verzekerd is. Z. M. heeft aan den heer H. J. Wessels op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. en acc. te Overzand. Uit 's Hage wordt medegedeeld, dat voor de vervulling der vacature in den Baad van State, veroorzaakt door het overlijden van Mr. Wiardi Bechmanin aanmerking zouden komen de heeren A. Heemskerk Bz., lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en Mr. N. Olivier, minister van Jus titie. Ingeval laatstgemelde werd benoemd zou Mr. G. M. van der Lindenlid der Tweede Kamer, met de portefeuille van minister van Justitie worden belast. Men verneemt, dat den 25sten Junij e. k. voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland zal terecht staan een ontvanger uit de gemeente Oud-Beijerlandoud 62 jaren, be schuldigd van in zijn betrekking successivelijk verduisterd te hebben een som van f 8000. Het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland heeft Woens dag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de erfgenamen van den heer Verbrugh te Lienden, contra den kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar, waarvan voor eeni- gen tijd door ons is melding gemaakt. Het hof heeft bij breed voerig gemotiveerd arrest aan de erfgenamen hunne ingestelde vordering ontzegden geheel in het midden latende de vraag of de erfgenamen door de eerste weigering des Konings aan den kerkeraad tot'' aanvaarding der nalatenschap inmiddels volgens de bepalingen van het burgerlijke wetboek in hét be zit daarvan waren getreden beslistdat in casu door dat col- legie volgens de beschikking van den overledene een predi kant van de orthodoxe leer benoemd was. Naar men verneemt, is Dingsdag aan het kantongerecht te Utrecht door een ingezeten aldaar, aangebodenmet pleg- tigen eed te bezwerendat hij aan zijn verwer, die hem tot betaling dagvaarde, geen last had gegeven om zijn voordeur te zchilderen, ofschoon het onbetwistbaar was, dat zijn voor deur geschilderd was door dien verwer. Men verhaalt daarbij dat de tegenpartij verklaarde, dat hij er niet op gesteld was als iemand zoo dadelijk klaar was met het doen van een eed in zoo'n zaak en dat hij daarom liever nog eerst wilde pro beren of hij ook de boodschap van dien man naar de wet kon bewijzen. De kantonrechter moet aan den huisschilder daartoe tijd hebben gegeven tot aanstaanden Dingsdag te 10 uur. Het geval is zeker eenig in zijn soort en zal dit waar schijnlijk vooreerst nog wel blijven. Anders zou het wensche- lijk wordendat schilders en andere werkbazen schriftelijke orders gingen vragenalvorens een huisdeur te schilderen of iets anders van die soort van werk te doen. In der tijd is gemeld dat eenige zeelieden uit Vlissin- genHector Deist, Guise, Warre en Eamby, het leven van den kapitein en den stuurman van het Pruissische schip Con rad hebben gered. Thans verneemt mendat de Koning van Pruissen den eerstgenoemde heeft benoemd tot ridder van de orde der Kroon en de laatsten een belooning van 100 pr. th. elk heeft doen toekomen. Men verneemt, dat dezer dagen door de municipaliteit der stad Rome aan den aartsbisschop van Utrecht en den bisschop van Haarlem, die te Rome de plegtigheid der heilig verklaring van de Japansche martelaren hebben bijgewoond ten geschenke is gezonden een groote zilveren medaille, een toepasselijke allegorie voorstellende op de genoemde pleg tigheid. Men verneemt dat de «-Britisch Association for the ad vancement of Science", die dit jaar en wel in de maand Au gustus hare zittingen te Newcastle o/Tyne zal houdenonder anderen de navolgende heeren uit Nederland heeft uitgenoo- digd om daarbij tegenwoordig te zijn: voor afd. mathesis en physica: prof. F. Kaiser, te Leiden; prof. R. van Rees en prof. C. H. D. Buys Ballot, te Utrecht, en Dr. Th. van Does- burgh, te Rotterdam; voor afd. chemie: prof. G. J. Mulder, te Utrecht; voor afd. geologie: Dr. W. A. J. van Geuns, te Utrecht; voor afd. physiologie: prof. F. Donders en Dr. P. Q,. Brondgeest, te Utrecht; voor afd. zoölogie en botanie: prof. J. van der Hoeven en prof. H. Scblegel, te Leiden, prof. P. Harting en prof. F. A. W. Miquel, te Utrecht, en Dr. N. W. P. Rauwenhoff, te Rotterdam; voor afd. staathuishoudkunde en statistiek: prof. S. Vissering en Mr. J. T. Buys, te Lei den, en voor afd. mechanica: F. W. Conrad, te 's Hage. Te Terwissel is in een turfhoop, waarschijnlijk door on voorzichtigheid van de bewoners van een in lading liggend schip, brand ontstaan die zich aan een turffoods mededeelde waardoor voor f 11,000 onverzekerde turf is verbrand. Een jongeling, die dezer dagen ter zake van diefstal naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hage was overgebragtheeft zich aldaar door ophanging van het leven beroofd. Door den schuttersraad der dienstdoende schutterij te 'sHage, onder het voorzitterschap van den kolonel-komman- dant Jhr. van der Goesis de korporaal N., ter zake van weigering van het opvolgen van bevelenhem door meerderen in rang gegeventot den rang van artillerist teruggebragt met veroordeeling in de kosten ten processe gevallen. Eenige Japannezen hebben heden Vrijdag onder geleide van Prof. Hoffman de Koninklijke fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten bezocht en bezigtigd. De heer Capadose is van zijne zending van Madrid in de residentie teruggekeerd. De familie Matamoros is nog in Engeland verblevenmaar zal eerlang herwaarts komen. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te 's Gravenhage Ds. M. Keulemans, thans te Middelburg. Wij vernemen, dat de sedert eenigen tijd bestaande Ver- eeniging tot overname van het landbouwkundig gesticht voor verwaarloosde kinderen te Montfoort is ontbonden en een groot deel van het daarvoor beschikbaar gesteld en nu losgemaakt kapitaal door sommige aandeelhouders is verwisseld in aandee- len in de Vereeniging van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. i -in ïiii Heden Vrijdag zijn alhier ter markt aangebragt 2863 lammeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag de» namiddags te 5 uur 70°, de» avonds te 8 uur 64®, te 10 uur 68®. Vrijdag morgen te 5 uur 66®, te 8 uur 63®, te 12 uur 60®, 's namiddags te 4 uur 66®. Het dagblad Hon deelt het volgende berigt mede om trent een gruwelijken moord voor eenigen tijd tusschen Geh- banya en Remetbange in het Bakonyer woud gepleegd. De heer Stephan Kulcsar, student aan het Papaer Collegium keerde een paar dagen voor de Pinkster-vacantie huiswaarts. Hij kwam echter niet in de ouderlijke woning aanniettegen staande alle aangewende pogingen om hem optesporen werd niets van hem vernomen. Dezer dagen werd het raadsel op gelost. Midden in het woud trof men zijn lijk aan. De moor denaars hadden het hoofd van den romp gescheiden en het op de borst gezet. Voor het loopende semester waren aan de hoogeschool te Warschau ingeschreven 727 studenten; er zijn er slechts 317 overgebleven, de 410 anderen hebben zich bij het leger der opstandelingen gevoegd en naar men verzekert zijn reeds 102 hunner gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2