N°. 1014. Zaturdag IS Junij. A". 1863. Deae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzónderlijke Nbm- mert Vjjf Cents. '4 Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels /"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortrein*» van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 ra.; 3 u. 49 in.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 ra.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 ra.; 10 u. 20 ra.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. ii Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7» uur 's n. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vaa 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; dèr In- en Uitgaande Rechten en Acoijasea dagelijks van 9—1 uur eu van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Brandwaarborg-maatschappijen. In een onzer Nederlandsche dagbladen trof men onlangs het volgende aan: *Het brandgeroep te Enschedé heeft de brandwaarborg-maatschappijen ter dege wakker gemaakt en hare agenten zijn vooral op het platte land ijverig bezig om nog onverwaarborgde panden in het boek te krijgen. Die een •oliede maatschappij kiest, doet een goed werk." Niet minder waar is het, dat de buitengewone schade, die de maatschappijen door dien brand hebben geledenen de aanzienlijke bijdragen die tengevolge daarvan van de deelhebbers moesten worden gehevenook hen hebben wakker geschuddie tot nog toe meer naar een goedkoope assurantie-premie dan naar de juistheid en zekerheid der verwaarborging onderzoek deden. De ver- waarborging tegen brandschade was in den laatsten tijd meer een onderwerp van ceconomie geworden, omdat aanbod vaak de vraag overtrof. Wie het goedkoopst verzekerde, kreeg clan- disie en bet getal maatschappijen en agenten nam van jaar tot jaar toe; evenals de naamlooze vennootschappen voor zee gevaar na de invoering der scheepvaartswetten. Het oorspron kelijk philantropisch beginsel werd vervangen door een bloote handelsovereenkomst en de concurrentie openbaarde zich op dat gebied in geen geringe mate. Zóó was er ook een tijd waarin het oprigten van weduwenfondsen en levensverzekering- tnaatschappijen aan de orde van den dag wasook zelfs nadat bij een maatregel van algemeen bestuur waarborgen werden gegeven voor een op goede grondslagen rustende berekening van sterftekansen en van de daarmede onafscheidelijk verbon dene tarieven. Wat men ook met groote woorden tot aanprijzing van het goedkoope aanvoere, gelijk de sterftetafels ten grondslag lig gen aan de premien van levensverzekering, is het gemiddeld cijfer der brandschade als een redelijken maatstaf te beschouwen voor de berekening der premienwaarmede tevens in verband staan de ligging der verzekerde panden het meerder of minder brandgevaar en de voorhanden zijnde middelen van brand- blussching. Het goedkoopere mag alleen gezocht worden in het zuinig en toch voldoende beheer en de billijke berekening der kosten van beheer, die bij toenemende deelnemingen een vermindering van het daarvoor vastgesteld tarief toelaten. De berekening van een vaste premie bij wyze van uitkoop mag niet willekeurig zijnmaar moet op onbetwistbare feiten en ervaringen rusten. Dezelfde redendie den ondergang van het waarborggenootschap vooi; weduwen onder bestuur van de heeren te Winkel en Rietveld ten gevolge had, ondermijnt elke brand waarborg-maatschappij, die van hare premien een bloote kans of loterij maaktwant zij geven geen de minste waarborgen dat zij eenmaal hunne verbindtenissen zullen gestand doen als de kans faalt of het lot haar niet gunstig is. Wij zwijgen van de kunstenarijendie door agenten worden in het werk gesteld, om deelnemingen te verkrijgen ten koste der eerlijkheid en goede trouw. Wij herinheren slechts de blaam, die bijv. gelegd werd op de Bataafsche brandwaarborg- mautschappij te 's Gravenhage, alsof zij slechts twee derde ge deelten vergoedde van de verwaarborgde som waarnaar de jaar- lijksche bijdrage berekend werden, en niet volledig hel bedrag, waarvoor men deel genomen had. Met zulke middelen, die alleen strekken om zich ten koste van anderen te bevoordee lenkomt men niet verder, want eerlijk duurt het langst. Misschien is het ook wel daaraan te wijtendat men het voor schrift van Art. 289 van het Nederlandsch Wetboek van Koop handel ter zijde stelt of ontduikt, en onroerende goederen tot de volle waarde in verwaarborging met verpligting tot we deropbouw aanneemt, terwijl de wet wil, dat de eigenaar van onroerende goederen één vierde der waarde voor eigen risico behoudt. Wij troffen onlangs in een staathuishoudkundig tijdschrift een betoog aan dat de strekking hadom de verze maatschappijen't zij voor 't leven't zij voor brand of 20* gevaar, of met welk ander nuttig doel, te houden to£-.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1