DE GODSDIENSTIGE BEWEGINGEN VAN DEZEN TIJD, Catalogi van Oude en Nieuwe Boeken Adverlenlicn. MEN VRAAGT in haren Oorsprong1 geschetst. c. a; dros. Delft, 4 Junij 1863. VIER VOORLEZINGEN. dat men slechts door overtuiging verkreeg, daar men alle an- I dere middelen mist, is wel vermeldingswaardig. De Napelsche ketters worden dus door de regering noch be schermd noch vervolgd, maar toch is er ééne zaak die hen smart. Zij kunnen geen huwelijk aangaanDe burgerlijke stand mag geen andere huwelijken dan van katholieken inschrijven terwijl de Napelsche wetgeving, die in dat opzigt hooger staat dan die van Piemont, slechts die huwelijken wettig noemt, welke bij den burgerlijken stand zijn ingeschreven. Daardoor ontstaat een te genstrijdigheid die eerst zal verdwijnen wanneer het parlement een algeraeene wet op deze zaak zal hebben goedgekeurd. Maar in afwachting dier wet zijn, ondanks bij de Italiaansche grond wet alle godsdiensten zijn toegelatenin zekeren zin de bur gerlijke rechten aan de niet-katholieke Napolitanen ontzegd. De regering houdt zich intusscben bezig om een overgangs maatregel te zoekendie in dit gebrek tijdelijk voorziet. Uit Turin schrijft men, dat de staatsraad heeft voorgesteld aan de predikanten te Napels de vergunning te geven huwelijken in- tezegenen, zonder medewerking der burgerlijke overheid, met vrijheid om zoodanige echtverbindtenissen later in Piemont te laten inschrijven. Men acht dien maatregel echter minder goed en zou het beter vindendat de burgerlijke overheid te Napels eenvoudig door de regering gemagtigd werd ook huwelijken tusschen protestanten te sluiten." Volgens berigten uit Taranto heeft de bende, van den beruchten Pizichicchio twee Capucijnen vermoord en hunne ligcbamen vreesselijk verminkt. Den een sleepten zij van het altaar weg, waar hij de mis las. De talrijke in de kerk aan wezige boeren - het was juist Zondag - zagen alles rustig toe. De beide geestelijken stonden bekend als liberalen en waren aan opvoedings-gestichten werkzaamwelke onder toezigt der regering stonden en de kloosterscholen veel afbreuk deden. Aan de voeten der slagtoffers vond men op een blad papier een soort van vonnis. Het luidt als volgt: *In den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes en der heilige maagd Maria, hebben wij u dezen dood waardig gekeurd.'1 Weldra zal den Prins van Wallis het burgerrecht der City in een gouden doos worden aangeboden. Bij die gelegen heid zal er op Guildhall een bal en souper zijnwaarop 2500 personen genoodigd zijn. 1000 zullen voor het souper kunnen aanzitten de Prins en Prinses met 70 der voornaamste ge- noodigden in de raadzaal. Aan 't hoofd der tafel zal een gou den servies, aan 't eind een zilveren gebruikt worden; de groote gilden hebben hunne beste serviezen aangeboden. De champagne is gekozen van Piper te Keims, de mousserende moezel van Dillhey Stahl te Rudersheim. De geestelijkheid te Londen, die niet geneigd is der mode een offer te brengen is tegen de crinolines te velde getrok ken, door den prijs der plaatsen in de kerk, voor dames die crinolines dragen, van 4/10 tot op 6/15 te verhoogen. Uit Londen wordt berigtdat het geschil tusschen Adeline Patti en hare bloedverwanten in der minne zal worden beëin digd en de talentvolle zangeres weldra in het huwelijk zal treden met een rijk Belgisch edelman, baron de Ville, die zich thans te Londen bevindt. De Morning Post bevestigt het onderteekenen der pro tocollen in de Grieksche kwestie en verkondigt thansdat de Grieken nu eindelijk een Koning hebben. Alle bezwaren zijn weggeruimdzegt dat orgaan van Lord Palmerston. In een Zaturdag jl. te Kopenhagen gehouden raadsvergadering heeft de Prins Christiaan alle tegenbedenkingen laten varen en zich zeiven en zijn zoon geheel ter beschikking des Konings ge steld. Dientengevolge werd aan den Deenschen gezant te Lon den bevel gezonden om het laatste protocol te onderteekenen hetwelk alzoo in den loop dezer week zal worden vastgesteld. Dan zal Prins Wilhelm het aanbod der Grieksche deputatie formeel aannemen. Hij zal den troon beklimmen als GeorgI, Koning der Grieken zijn voorganger heette Koning van Grie kenland. De overdragt der Ionische eilanden zal zoo spoedig mogelijk plaats grijpen en vooral uit derzelver openbare in komsten zal de civiele lijst van Koning Georg worden gedekt. De Grieken hebben de beproeving der onzekerheid over bet geheel goed doorgestaan. Zij hebben nu een schoone gelegen heid om zich een goede toekomst te verzekeren; zoo zij niet zich zeiven verlaten, zal het hun aan bijstand tot ontwikkeling der hulpbronnen huns lands niet ontbreken. Het gebouw van de internationale tentoonstelling te Lon den zalblijkens mededeeling van den kanselier der schatkist voor den staat worden aangekocht voor 200,000. Aanstaanden Maandag zullen hierover in het Huis der Gemeenten de dis- cussien worden gevoerd. Onderscheidene roovers hebben voor eenige dagen een inval gedaan op het landgoed van den heer Ossterhuber, schoonbroeder van Deak te Sint Lassio, in Hongarije. De eigenaar was afwezig, maar Deak bood hun zijn beurs, waarin ongeveer 200 fl., en zijn horologie aan. De roovers evenwel wilden liever de terugkomst van den eigenaar afwachten, die hun dan ook 800 fl. gaf, waarmede zij echter niet tevreden waren, zoodat zij huiszoeking deden en den heer Ossterhuber en de dienstboden mishandelden. Zij zouden eindelijk vertrek ken na Deak zijne beurs en zijn horologie ontnomen te heb ben toen zij van de dienstboden vernamendat het werkelijk de beroemde Frans Deak was, dien zij beroofd hadden waarop zij al het ontstolene teruggaven. Promotion aan de Eeidsche iloogeschool. 5 Junij. - Tot Doctor in de Geneeskunde, de heer A. P. Fokker, geb. te Middelburg, met een academisch proefschrift getiteld: Ooer de temperatuur van den mensch in gezonden en zieken toestand. Heden beviel van eene welgeschapen Dochter S. M. TINHOLT, geliefde Echtgenoote van Iemand van onbespro ken gedrag, door op ruiming van zaken bui ten betrekking gerakende tegen Julij, zoekt in een klein gezin wederom werkzaam te blijven; zij zal meer óp eene goede be handeling dan op groot voordeel zien. Adres en informatie te bekomen bij J. J. A. J. ZUUR Hooigracht. zoo spoedig mogelijk te huur een BENE DENHUIS voor een burgergezin, den huurprijs van ƒ150,niet te bovengaande. Adres met franco brieven onder letter Bureau van dit Blad. Door E. H. TaSSE MEIJER, Boekhandelaar te Rotterdamis verzonden: A (I. orthodoxie. II. RATIONALISME en SUPRANATURALISME. Ill, methodism1 en PlëTISME. IV. MODERNE THEOLOGIE), door W. CJLAWTEPIE DE LA SAUSSAYE. Prijs ƒ2.25. Vroeger zag bij hem het licht: van Dr. J, ERAMER., Theol. Dr. en Pred. te Charloisc.a. (Uitgegeven tot een aandenken aan zijne vorige Gemeente te O. en N. Wetering Prijs 90 Cents. Voorts zijn bij hem verkrijgbaar: die tot de bijgestelde prijzen bij hem te bekomen zijn. De laatste door hem uit gegeven bevat de opgave van een 1000-tal Theologische, Kerkhistorische en Phtlosophlsche Boeken.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3