Buitenlandsch Nieuws. dier zake veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van een maand. De groote vergadering van Vrijmetselaren, Zondag ge- houden in het lokaal op den Fluweelenburgwal te 's Graven- hageheeft beslotenhet reeds bijeengebragte liefdefonds te bestemmen tot oprigting van een inrigting tot onderhoud en leiding van weezen van minvermogende Broeders-Vrijmetsela ren waarmede zal worden aangevangen zoodra de rente van het fonds met de jaarlijksche bijdragen van de werkpluats3n voldoende zal geacht worden om de belangrijke uitgaven te bestrijden, en een voortdurend bestaan te verzekeren. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst hield Dingsdag te Amsterdam hare algemeene vergadering. Het aan tal leden bedraagt 836; de finantiën laten niets te wenschen over; de uitgaaf der afbeeldingen van oude bestaande gebou wen wordt voortgezeten prijsvragen worden steeds uitgeschre ven. Op de in October 1861 uitgeschrevene is, voor een ge bouw voor publieke verkoopingengeen enkele bekroond kun nen worden voor een hotel met stallingen zijn accessits toe gewezen met ƒ150 aan den heer van Goor, thans opzigter bij de rijksgebouwen te Rotterdam en met 100 aan den heer van Essenteekenaar bij de gemeentewerken te Rotterdam. Er is besloten uit de kas 250 bijtedragen voor de oprig ting van een nationaal museum in de hoofdstad. Een zilveren drinkbeker is aan den oud-voorzitter Biichler vereerd, die 20 jaar het presidaat der vergaderingen waarnam. In het Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiek vindt men de volgende mededeeling: De staatkundige toestand van Europa kan oorlogen en beroeringen in het leven roepen waardoor de algemeene voortbrenging gedurende langen tijd aan hevige schokken kan blootgesteld worden. Voor dertig jarige oorlogen is de beschaving te ver gevorderdde volke ren begrijpendat hunne welvaart op de voortbrenging en niet op den roof van andere volkeren gegrond is, terwijl de voort brenging zonder ruilingsverkeer stilstaat. Er doen zich echter ook verschijnselen voor, die een belangrijke oeconomische zijde vertoonen, zoo als de vestiging van kleine Slavonische Staten in Europeesch Turkije, nationaliteiten, die men verstorven waande maar onder eeuwen van verdrukking het beginsel barer levenskracht bewaard hebben. Naast Wallachije en Moldavië verheft zich Servië met 1,105,645 zielen in naam een aan de Porte tributaire Staat, maar in het wezen der zaak onaf hankelijk. Het duldt nog alleen Turksche bezetting in bet kasteel van Belgrado, de hoofdstad met 20,000 zielen, en ook in andere sterkten. Doch zulke vreemde bezetting is op den duur te midden van een fier en krijgszuchtig volk niet houdbaar. Het gemeentewezen in Turkije, wat de rechtmatige bewondering van Urquhart opwekte, maakt ook de kracht van den Servischen Staat uit, en bij dieper inzien is daaraan Ser vië zijn onafhankelijkheid verschuldigd. Het gemeentewezen heeft bier nog iets aartsvaderlijks. lederen Zondag vereenigen zich de hoofden der gezinnen en houden eenen raad in de open lucht; bet dorpshoofd, omgeven van de oudsten, be slecht alsdan de geschillen van de ingezetenen, beraadslaagt over de belangen van het dorp en laat de besluiten der rege ring voorlezen, welke vervolgens ieder huisvader aan deleden van zijn gezin moet mededeelen. In 1860 is een nieuw wet boek van burgerlijke rechtspleging ingevoerd, waarbij open baarheid en mondelingsch debat tot grondslag ligt. De straffen zijn zacht en de doodstraf wordt alleen op moord met voor bedachten rade toegepast. Ofschoon de bevolking de strenge orthodoxie der Grieksche kerk is toegedaan, heerscbt een vol- komene verdraagzaamheid jegens alle andere godsdiensten. Te Belgrado wordt ztlfs een Protestantsch geestelijke van Staats wege bezoldigd. Voor een halve eeuw bestond er in het ge- heele Vorstendom geen enkele school. De twee bevrijders van het land Karageorge en Miloch, vader van den tegenwoordig regerenden vorst, konden lezen noch schrijven. Servië bezit thans 370 scholen met kosteloos onderwijs; de lagere scholen ten getale van 359 bevatten 12,079 leerlingen; er is een han delschool, een voor fabrieknijverheid en een derde voorland- bouw. Bovendien laat de regering eenige jongelieden op de Hoogescholen van Duitschland, Frankrijk en Italië studeren. Men heeft een matig tarief van in- en uitvoer, bedragende slechts 3 pC;. van de waarde. De buitenlandscbe handel zet een kapitaal van ongeveer 15,000,000 om, terwijl de uitvoer grootendeels in vee bestaat. Het nieuwere gedeelte van Bel grado gelijkt naar een Europesche stad; de huizen met rieten daken verdwijnen meer en meer. Er worden nieuwe wegen aangelegd, ijzeren wegen worden beraamd, er beslaat een ge regelde stoomvaart en een telegrafisch net met 17 stations is bereids tot stand gebragt. Zulke wonderen bragt een vrij ge- wordene nationaliteit als het ware in één oogwenk tot stand. Woensdag nacht is te Rotterdam een brutale diefstal met inbraak gepleegd op het kantoor van het loodswezen. Uit de lade van den ontvanger heeft men de daarin aanwezige gelden ontvreemd, al het andere is evenwel onaangeroerd ge bleven. Donderdag morgen terwijl de in Haarlem in garnizoen liggende infanterie in de duinen naar de schijf schoot, kwam een kogel met zoodanige kracht op de ijzeren banden of hoe pels, die om de schijf bevestigd zijn, terecht, dat hij aan stukken sprong en een dezer stukken langs het oog in het hoofd van een militair drong, die zich als gewoonlijk in een nabij zijnde kuil bevond, zoodat de zwaar gewonde onmidde- lijk naar het militaire-hospitaal aldaar is vervoerd geworden. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Koudekerke in Zeeland Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loy- senthans te Bodegraven. Met het Nederlandsche fregat Ternate, kapitein Cars, zijn te Brouwershaven aangekomen de Japansche jongelingen die in Nederland hunne opleiding zullen ontvangen. Prof. Hoffman heeft de Japannezen van het Katendrechtsche veer te Rotter dam afgehaald en hebben eenige hunner aanvankelijk hun in trek genomen in het Hotel de Zon alhier. Heden Vrijdag zijn ter markt alhier aangebragt 6941 lammeren. Een bij het departement van Koloniën ontvangen rege ringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 29 April luidt: »het berigt, dat de Koning de concessie Poolman heeft goedgekeurd is met algemeene vreugde ontvangen. Den 20 Mei vertrek ik om een gedeelte van Java te bezoeken." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64®, des avonds te 8 uur 60", te 10 uur 58°. Vrijdag morgen te 5 uur 55°, en te 8 uur 58*. Volgens de Evangelische Kirchen-Zeitung is de begena diging der Spaansche Protestantenof liever de verandering van hun vonnis in tijdelijke verbanning, speciaal te danken aan de naar Madrid vertrokken Pruissische deputatie, die in vereeniging met de afgevaardigden uit Nederland, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Beijeren en Zwitserland in het belang der veroordeelden is werkzaam geweest. De Pruissische gezant bij het Nederlandsche Hof, graaf d'Oriolla is te Berlijn overleden. In den laatsten tijd had men te Berlijn opgemerktdat er zooveel gevallen van beroerte voorkwamendie door den dood gevolgd werden. De geneesheeren hebben uitgemaakt, dat sinds het in gebruik raken van beijersch bier die toene ming plaats vond; van de tien sterfgevallen ten gevolge van beroerte, waren er 8 of 9 drinkers van beijersch bier. Veel beijersch bier wordt, even als zware wijn, vooral des avonds en in den vroegen morgen allernadeeligst geacht. In een brief uit Napels aan de Indép. Beige wordt over den vooruitgang van het protestantisme in Napels het volgende geschreven: /röe protestantsche propaganda alhier neemt zeer toe. Een tal van Napolitanen vooral uit het volk (want de geleerdendie de Kerk verlatenverlaten die geheel en al) hebben zich protestanten verklaard of liever, zoo als zij zich noemenEvangelischen. Dit kleine hervormd genootschap breidt zich iederen dag uit, zonder veel van zich te laten hooren, en wint terrein. Het heeft reeds scholenvergaderzalen en ge stichten geopend en zonder twee kerken te rekenen, die aller prachtigst gebouwd en bekostigd worden uit de opbrengst van algemeene inschrijvingennog drie kerken voor de gemeenten van buitenlanders en drie Napelsche kapellenwaarin de Na- pelsche protestanten zich des Zondags vereenigeD. Dit resultaat

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2