TOESPRAKEN, Adverlenliën. Zinspreuk: Precl. XII vs. 1. Gehouden in de Concertzaal te Haarlem, Toespraak gehouden in de Concertzaal te Haarlem, CD. BUSKEN HUET. \o. t. De Gelijkenis van de Graankorrel. schilders, als: van 40 Belgische, 32 Pruissische, 19 Zwitser- sche, 19 Italiaansche, 12 Nederlandsche, 12 Russische, 10 Spaansche, 6 Oostenrijksche, 5 Amerikaansche enz. In het laatste nommer van het Fransche weekblad l'Es- pérance, deelt de predikant Grandpierre van Parijs eenige bij zonderheden mede uit een brief van den heer Monod' van 21 Mei uit Madrid, betreffende de wijziging van het vonnis van Matamoros en de zijnen. Een talrijke protestantsche deputatie als 10 uit Engeland, 4 uit Pruissen3 uit Nederland, 3 uit Frankrijk, 2 uit Denemarken, 2 uit Zweden en uit Oostenrijk Beijeren en Zwitserland 1te zamen 27 leden uitmakende was belast met de overbrenging van een verzoekschrift aan de Koningin van Spanje ter gunste der gevangenen te Grenada. In den avond van 20 Mei waren zij bij elkander om den goddelijken zegen op hunne pogingen aftesmeeken en te beraadslagen over de wijze waarop zij zich van het gewigtig doel hunner zending zouden kwijten, toen onverwacht een der afgevaardigden het vertrek binnentrad met een exemplaar van het avondnommer van een ultramontaansch bladdat hij op straat had gekocht en waarin het volgende berigt werd: #Het heeft H. M. de Koningin behaagd de galeistrafwaartoe de beschuldigde pro testanten door het gerechtshof te Grenada veroordeeld zijn te veranderen in verbanningvoor zoolang zij anders in de galeijen moesten doorbrengen. Wij veronderstellen dat H. M. tot dit besluit gekomen isniet alleen door de uitspraak van haar grootmoedig hartmaar ook door de begeertendat deze ongelukkige verdoolden niet door hun voorbeeld en hunne prediking de andere veroordeelden in de galeijen zouden be smetten." - Het eerste gevoel, dat zich bij het vernemen van dit berigt van de afgevaardigden meester maaktewas dank baarheid aan Godmaar daarop besloten zij H. M. hunne erkentelijkheid te betuigen voor een betooning van Koninklijke genadedieal was zij ook niet zoo groot als zij het gewenscht haddentoch verblijdend was en hun wensch haar kenbaar te maken, dat de groote beginselen van vrijheid van godsdienst weldra in Spanje mogten erkend en afgekondigd worden. Op het telegrafisch berigt aan Manuel Matamoros, waarbij de ver andering zijner straf werd medegedeeldantwoordde bij met de vraag: /'hoe zal het met de 12 veroordeelden te Malaga gaan Er is hoop op hetzelfde genadebewijs. De exprestrein van Brighton was tot bijna het station in het Westend genaderd, toen, in de omstreken van Streat- ham gekomende ketel der stoommachine sprong en vijftien wagens van een dijk werden neêrgeslingerd. Onder de reizigers bevonden zich 100 man der garde, waarvan drie het leven verloren. De stoker en machinist werden verre weggeworpen en deerlijk gebrand of gekwetst. Een dame in hoog zwangeren toestand, mevrouw Silver (dochter van sir James Clarke), ver loor het leven; doch haar echtgenoot schijnt behouden geble ven te zijn. Eenige officieren werden op treffende wijze gespaard. Vier hunner wenschten zich in een middel-rijtuig te begeven; doch de vijfde had reeds plaats genomen in een rijtuig aan het einde, en de overigen voegden zich bij hem. Dit laatste rijtuig bleef ongedeerdhet middelste werd even al? vele aan splinters geslagendoch de meest opmerkelijke bijzonderheid was, dat bij het overtuimelen van den trein, het wiel van het rijtuig hetgeen volgde op dat waarin de officieren gezeten wa ren recht door het laatstgenoemde gedreven werd zonder echter iemand te bezeeren, daar het juist de eenige plaats die on bezet was door midden spleet. De oorzaak van het ongeluk is de vertraging die de trein op de stations ondervond. Ten einde den verloren tijd intehalen werd de stoom hooger op gevoerd, en het gevolg was dat de ketel sprong. Een nieuw bewijs hoezeer er acht dient te worden gegeven op de juiste aankomst en het vertrek aan en van de tusschen-stations. Promotlën aan de Leldsche lloogcschool. 4 Junij. - Tot Doctor in het Romeinsch en Hedendaagsch Recht, de heer J. Ph. van Bosse, geb. te Amsterdammet een academisch proefschrift, getiteld: Over het muntwezen op Java. OFFICIËGL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leidenvan 28 Mei tot en met 3 Junij 1863. Bevallen: J. Wallaart, geb. Taffijn, D. - C. van Dam, geb. Kriek, Z. - J. Horree, geb. Bronkhuijse, D. - F. van der Kamp, geb. Poelioe, D. - J. G. Pont, geb. Lips, D. - A. Haremaker, geb. de Wit, D. - M. C. Veefkind, geb. Reijst, Z. - J. L. Spierenburg, geb. Huijer D. - M. A. Swart, geb. Biesjot, D. - J. van Belle D. - W. E. Kooien geb. Berkhout, Z. - H. G. Donner, geb. de Hoogh, D. - N. On derwater, geb. van der Veer, Z. - E. Strengers, geb. van HaarenZ. - G. Frankhuizen, geb. van der Kwaak, D. - G. Vermond, geb. Sjardijn Z. - J. Blansjaar, geb. de Vos, Z. tweel. - M. C. van der Ven, geb. Leenhart Avis, Z. - H. van Koperen, geb. van der Lelie, D. - J. P. Sythoff, geb. van Ameyden D. - M. Velthuijzen geb. van den Dop,Z.- J. Neuteboom, geb. Stadelman, Z. - L. J. Bonnetgeb. Lem D. - J. de Tombe, geb. Miog, D. - A. M. Versluis, geb. Stumpf, D. - S. Niehot, geb. Bink, Z. - J. Hannaart, geb. SerdijnZ. - A. Lambinon geb. Meijer, D. - M. H. Mas- saar, geb. den Bezemer, D. - E. Bourgois geb. Chaudron D. - M. C. van Ewijk, geb. Brummelkamp, D. - C. M. van der Burgh geb. Brittljn D. - E. J. Bavelaar, geb. Vijlbrijf, D.- E. Wassenaar, geb. Neuteboom, Z. - W. H. Olifiersgeb. Hollander, Z. Gehuwd: P. van Dissel jm. met J. C. Dee jd. - W. de Bolster jm. met A. Romijn jd. - G. J. Vlaanderen jm. met E. H. J. Mulder jd. Overleden: M. Nelbers, ook genaamd Willemers68 j.- P. A. A. de Vrindt 20 j. - M. van der Walle, geb. Passier, 87 j. - M. van der Huizen Z. 2 j. 6 m. - M. Boer D. 3 j. en bijna 8 m. - P. H. J. van Leeuwen Z. 5 j. 2 m. - H. J. P. Snoek D. bijna 1 j. - J. van der Walle Z. 4 m. - A. Zwanenburg Z. 3 j. 4 m. - A. Noest 57 j. - D. F. Hannaart Z. 7 j. 2 m. - C. de la Riegeb. Martijn 64 j. - L. van Wouw Z. ruim 7 m. - P. J. Stakenburg D. bijna 6 m. - C. M. van der Burgh D. 4 u. - M. J. Catijn D. bijna 14 m. - J. J. van der Linden D. bijna 10 m. - J. J. Bouweling D. bijna 6 m. Aan de Koninklijke Neder- fflBüiiy landsche Grofsmederij wordt gevraagd een LEERLING voor het Administratief Bureau. De JONGELINGS-VEREENIGING onder den Handwerkstand zal, zoo de Heer wil, haar Tweede Jaarfeest vieren, op Dingsdag den 9den Junijdes avonds ten half acht ure in het Scboollocaal in de Spilsteeg. Alle belangstellenden worden vriendelijk verzocht dezelve bij te wonen. Namens het Bestuur, N, VAN ROSSEN, Secretaris. Bij J. J. WEEVERINGHte Amsterdam, is van de Pers gekomen en alom verkrijgbaar DOOR Maandelijks verschijnt een Nommer van deze Godsdienstige toespraken waarvan de Prijs bij Inteekening voor de geheele reeks van twaalf nommers bepaald is op f 3.60. Nog enkele exemplaren zijn voorhanden van KTKOU WE^ DOOR CD. BUSKEN HUET. Prjjs f 0.40,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3