Buitenlandsch Nieuws. Üit de begrooting voor 1863 blijkt dat de inkomsten zijn geraamd op f 434,317,06 en de uitgaven op f 396,309,33, toonende alzoo een batig-slot van f 38507,73. Tot commissaris wordt benoemd de heer de la Bassecour Caan. Na dankbetuiging aan den voorzitter voor zijn leiding werd de vergadering gesloten. In het verslag van den toestand van Rijnland over 1862 lazen wij ook het volgende: De verbetering der wegen onder Zoeterwoude werd uitge breid tot die der gemeente Stompwijk, waardoor van Leiden en den Rijndijk tot aan den Leidschendam een breede be- grinde weg verkregen werd. Aanvraag om subsidie werd gedaan voor de verbetering van eenen zijtak van dien weg naar Zoe- termeer en Zegwaard. De weg van den Lagen Rijndijk onder Leiderdorp naar Hoogmade werd voltooid en in gebruik ge steld, waarmede in een groote behoefte werd voorzien. De verbetering der wegen onder AlkemadeWoubrugge eu in verband daarmede het daarstellen van een verkorten weg van den Haarlemmermeerpolder naar Leiden bleef in beraad deze zaak vorderde echter niet veel. De wateren of vaartendie aan een schouw van Dijkgraaf en Hoogheemraden of van Ambachts- of polderbesturen onder worpen zijn behielden een goede gesteldheid en werden van het schadelijk gewas in het water gezuiverd. Onder Zoeterwoude werden in eenige waterenwaarover menigmaal klagten inkwamende ondiepten op enkele plaat sen opgeruimd. Over de ondiepte van de Drecht werd geklaagd zoo als ook over sommige deelen van den Rijnmaar zonder dat de opruiming gevolgd is. Ten gevolge van de in 1861 getroffen overeenkomst, heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij in de Zijl, de steenen hoofden eener brug gebouwd. De bepalingen der over eenkomst zijn daarbij naauwkeurig nagekomen. Tot plaatsvervangend hoofdingeland van Rijnland is in het district Wassenaar Dingsdag verkozen de heer C. Schilfer van Bleiswijk. Yoor het kantongerecht te Lochem zal eerstdaags dienen een rechtsvordering tot betaling van 5 fiches a 2£ cent, op 24 Mei II. verloren bij het billardspel en waarvan de betaling wordt geweigerd. Zondag heeft zich onder de gemeente Ubbergen digt bij Nijmegen, een vreemdeling, naar men zegt, een Pruissi- sche officier, door een pistoolschot van het leven beroofd. Dingsdag heeft een welgesteld ingezeten te Haarlem, gehuwd en vader van zeven kinderenzich in het Spaarne geworpenmet het plan om zich te verdrinken. Ofschoon nog levend daaruit opgehaaldheeft spoedig toegebragte genees kundige hulp toch niet gebaat, om hem in het leven te be houden. Men verdiept zich in gissingen nopens de drijfveer tot dezen zelfmoord. In de vorige week had te Lenttegenover Nijmegen gelegen, een treurig voorval plaats. Even als in vorige jaren, geschiedde ook wederom dit jaar het wasschen der schapen aldaar op de zoogenaamde zandplaat in de Waal, en ook nu kenmerkte zich dit, even als altijd, door een overmatig ge bruik van geestrijken drankzoodat het bij zulk een gebeur tenis een aangenomen gewoonte schijnt te zijndat bijna al len in een beschonken toestand moeten huiswaarts keeren. Terwijl eenige kinderenal spelendehiernaar waren gaan zien, werd aan een van dezen brandewijn gegeven, om, waar schijnlijk dit als een aardigheid beschouwende, het kind dat 9 jaar oud waseens in een beschonken toestand te brengen. De uitwerking hiervan was echter zoo hevig, dat het kind in zijn dronkenschap spoedig in een bewusteloozen toestand ge raakte, en korten tijd daarna overleed. De heer officier van justitie van Nijmegen dit vernemende, liet terstond een rech terlijk onderzoek in loco instellen en naar men verneemt is het bij de lijkschouwing even als bij het visum repertum der ziekte bewaarheid gewordendat de dood van voornoemd kind door alcoholvergiftiging is veroorzaakt. Mogt dit voorval voor velen in den lande een waarschuwende stem zijn, inzonderheid voor hen, die er nog niet genoeg van doordrongen zijn of niet genoegzaam begrijpendat zijwanneer zij aan kinderen geestrijken drank gevenhen alsdan een wezenlijk vergif toe dienen dat de grootste gevaren ja de noodlottigste gevolgen na zich kan slepen! De ondervinding immers heeft reeds meer malen en bij herhaling bewezen, dat twee kleine glazen bran dewijn voldoende zijn om een kind van ongeveer tien jaren in zulk een mate te kunnen vergiftigen dat dit den dood ten gevolge heeft. De Gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden beslotentot het leggen van een ijzeren draaibrug met trottoirs over den Ouden Singel bij de Westdwers- of zoogenaamde IJzerengracht en tot het dempen van die gracht, ten einde het daardoor te verkrijgen open plein interigten tot vergrooting der Beestenmarkt en daarop te plaatsen een kantoor voor de ambtenaren, belast met de afgifte en afschrijving der markt- billetten voor het houden der peilrekeningen met de slagters waaraan reeds lang in het belang der marktbezoekers behoefte bestond. Vervolgens heeft de Raad verdaagd tot de behande ling der rekening van de gazfabriek over 1862 de voorstellen betreffende de belegging van een gedeelte der overwinst van de Stedelijke gazfabriek en een matige berekening der kosten van aanleg der gaztoestellen voor de particuliere gazverbruikers. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 75°, des avonds te 8 uur 67° te 10 uur 63*. Donderdag morgen te 5 uur 61°, te 8 uur 63*, te 12 uur 66*, 's namiddags te 4 uur 66*. De algemeene Synode der Evangelischen te Berlijn is nu op uitdrukkelijken last van het Staatsministerie, door den Op- perkerkeraad tegen den 4den October bijeengeroepen. Van nu af aan wordt ook op kerkelijk gebied een hevige kamp te ge- moet gezien. Reeds bestaat er strijd, of de Vergadering al dan niet de rechten eener Kerkelijke Constituante hebben zal, welk denkbeeld de Opperkerkeraad onverzettelijk schijnt aantekleven. Zaturdag is binnen de gemeente Hartenfels in het Nas- sausche een hevige brand uitgebarstenwaardoor binnen den tijd van 4 uren 81 huizen, 78 schuren en 46 stallen een prooi der vlammen zijn geworden. Geheel Parijs was in opschudding, toen men den uitslag van de stemming in de 2 kiesdistricten vernam. Er heerschte een opgewonden stemming onder de bevolkinghier en daar vormden zich op de boulevards groepen menschen, die driftig met elkander spraken en onbewimpeld vreugde over dezen uit slag aan den dag legde. Men betwistte elkander de dagbladen; de winkel van een verkooper van avondbladen werd door een opgewonden menigte letterlijk leeg geplunderd. Geen wonder, de volkomen overwinning der oppositie in de hoofdstad is een feit van onberekenbaar gewigt. In de eerste plaats - het voorbeeld van Parijs heeft altijd een ongelooflijken invloed in de provincie gehad; ja, men houdt het er zelfs voor, dat de oppositie in een tal van plaatsen zou hebben gezege vierd, indien de verkiezingen te Parijs drie of vier dagen vroe ger dan in de provinciën hadden plaats gehad. Daarbij moet het ieder onbevooroordeelde in het oog vallen, dat juist daar, waar de prefecten in de uitoefening van hunne magt, om velerlei redenen meer beperkt zijn dan elders, de overwinning der oppositie het luisterrijkst geweest is. Nu zullen de minis- terieele organen wel alles inspannen om het gewigt der over winning te verkleinenzij zullen zeggen dat Parijs nog niet Frankrijk is en wat dies meer zij, maar niemand zal zich daardoor om den tuin laten leiden. Het is te wenschen dat de regering de les die zij ontvangen heeft, ter harte nemen en tot de overtuiging komen zaldat het land de tegenwoor dige voogdijschap en willekeurige heerschappij moede begint te worden. Zoodra de uitslag der verkiezingen bekend was, is de Kei zer met het geheele hof naar Fontainebleau vertrokken. Zij die in de gelegenheid waren Z. M. te zienmeenden optemerken dat hij er zeer afgetrokken uitzag. Dezer dagen heeft zich te Parijs een maatschappij ge vormd met een kapitaal van drie millioen fr., welke het bij eenverzamelen van lompen enz. op groote schaal wil drijven. Zij belooft een winst van 30 pCt. Op de tentoonstelling van schilderijen in de Champs Elysées te Parijs komen 209 stukken voor van buitenlandsche

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2