Buitenlandsch Nieuws. Julij, des nachts, gedurende 11 ufenflaei eert verval in de sluis van 29 duim, waardoor een aanvoer van 1968120 ku- biek el water werd verkregen. Door de Bodegraver sluis loosde het Grootwaterschap van Woerden gedurende 29 74 uren. Alleen in de maanden Mei en Junij was er geene lozing; maar daarentegen in Julij gedurende 356 uren, schier als in een wintermaand. De Doeswateringde Rijnvan de Vink tot Katwijkde kanalen van de uitwatering op de Noordzee werden gezuiverd van de voor den waterloop hinderlijke waterplanten. De Doeswatering is weder over 500 el lengte, ter breedte van 8 el bodem, op de diepte gebragt van 2,50 el onder A. P. De geheele watering is daardoor tot die afmeting gekomen zoo noodig voor den afvoer van het opgemalen water op den Rijn tusschen de Spanjaards- en 's Molenaarsbruggen naar de uitwateringen van Rijnland. De kosten waren in 1862 f 1079 en, daar in 1861 daar voor f 1762 en in 1860 f 8179 is uitbetaald, heeft die ver betering in het geheel f 6020 gevorderd. Het plan om eenige Daauwe en voor den toevoer van water naar de uitwatering op de Noordzee belemmerende gedeelten van den Rijn te verruimen en, ter verbetering der afwatering van den Vlietboezem, de Korte of Waddinger Vliet tot bree der en dieper kanaal te maken, werd uitgewerkt en door de Vereenigde Vergadering aangenomen. Bij het eindigen van den academischen cursus verlaten velen de Leidsche Hoogeschool na bet verkrijgen van den doctoralen graadmaar onder ben die alzoo gereed staan den maatschappelijken loopbaan intetreden en voor zooveel zij met ingezetenen van Leiden in aanraking kwamenaangename herinneringen zullen achterlaten en veel doen verwachten van hetgeen zij voor de maatschappij worden zullenin onder scheiding van hen die reeds tijdig openbaren wat zij niet worden zullen - onder de zoodanigen wier namen en lotge vallen m(en met belangstelling zal blijven volgen ook na ver loop van jaren, omdat zij hooge achting verdienden, tellen wij de schrijvers van twee academische proefschriften waarop zij den graad van doctor in de beide rechten verkregen. Het eerste behandelt de leer der solidaire of hoofdelijke verbind- tenissen naar het romeinsche en hedendaagsche recht; het andere behelst eenige aanteekeniDgen over schriftelijk bewijs naar aanleiding van art. 1909 Burg. Wetb.; beiden dragen de innerlijke blijken van grondige, degelijke en ijverige stu die; het eerste vooral is een zeer lijvig boekdeel, een in hèt oog loopend bewijs leverende van de rijke belezenheid des schrijvers, waarachter niet minder gevoegd zijn dan 125 stel lingen; - het andere proefschrift heeft 85 stellingen. - Vele dier stellingen zijn ook voor niet wetenschappelijke]) belangrijk en hare verdediging en bestrijding zouden het evenzeer zijn, D* heeren van Weel zullen - daaraan mag men niet twijfe len - in hun volgend leven voor de Natie doen blijkendat zij den eereuaam van Leidsch student verdienden, omdat zij de eer der Leidsche Academie handhaafden en ook in den kring waarin zy zich bewogenachting en liefde verwierven. tConcerten van het stafmuziekcorps van het regement genadiers en jagers behoeven geen aanbeveling. De directeur, luitenant Dunkier, onder wiens leiding het staat, heeft bijna een europeesche vermaardheid verkregen en 't was dus ook niet te verwonderendat het zeldzame voorrechtom het corps in zijn geheel te hooren op Zomerzorg, door een zeer talrijk bezpjek. werd gewaardeerd. De keuze van het programma, het gunstige weder en. bovenal de loffelijke uitvoering der muziek stukkenmeest van klassieken aard, - een en ander gaf een genotvollen avond voor de toonkunstminnaars. De stilte, waarmede de uitvoering werd aangehoordnu niet belemmerd <joor het anders niet ongewoon gejoel van kinderenwaarvoor Zomerzorg meestal een speelplaats schijnt te moeten zijn zij verhoogde het genot en getuigde van onverdeelde aandacht. Aan herhaalde toejuichingen ontbrak het niet en al maakt het muziek niet het effect, dat het in het Haagsche Bosch doet, de Leidenaars waardeeren het toch, dat er een Zomerzorg be staat waar mep genietingen van verschillenden aard smaken kan, omdat de eigenaar met ijver en smaak er veel aan ten koste legt en menigoen een betamelijke uitspanning verschaft, die het gevoel vóór het schoone én goede immers Ook opwekt? Berigten uit de Kaapstad van 20 April II. behelzen dat het Hooggerechtshof in de Synodale zaak der Gereformeerde kerk een vonnis heeft geveld, dat echter nog niet geheel be kend is, maar waaromtrent men verneemt, dat de door de Synode genomen besluiten niet onwettig verklaard zijn en dat de professoren der theologische kweekschool voortaan buiten de Synode zullen moeten blijven. Onder de kerkelijke nieuwsberigten komt voor, dat zekere Boer P. Swanepoel, in de gemeente van Prince Albert, na reeds vroeger 300 voor een nieuwe in aanbouw zijnde kerk te hebben bijgedragen, daartoe thans nog het vorstelijk ge schenk van 3000 beschikbaar stelde. In de Kaapstadsche gemeente was overigens eenige stoornis ontstaandoordien de kerkeraad zijne beslissing een maand uitgesteld had op een voors tel van Ds. Spijker (die zich door de toenemende zieke lijkheid belet vindt zelf de dienst geregeld waartenemen) om het aanbod van Ds. N. J. van Warmelo goedtekeurenom de dienst een half jaar voor hem waartenemen. De grond van het bezwaar des kerkeraads zou daarin gelegen zijn dat laatstge noemde predikant in de kolonie nog niet gelegitimeerd was. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Dings- dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 69°, te 10 uur 60*. Woensdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 64°, te 12 uur 77°, 's namiddags te 4 uur 76°. Uit Gumbinne wordt gemeld, dat men aldaar groot* toebereidselen maakt, om den heer van Bockum Dolffs op plegtige wijze bij zijn terugkeer uit Berlijn te ontvangen. Gelijk men weet was hij het die als fungerend voorzitter van het Huis der Afgevaardigden den minister van oorlog het woord ontnamtoen deze de waardigheid der plaatswaar hij zich bevondin zijne rede uit het oog verloor, ten ge volge waarvan het smeulende twistvuur tusschen de regering en het Huis der Afgevaardigden eensklaps is ontbrand. De beroemde ingenieur Bonelli heeft een inrigting uit gevonden om door middel van een electrischen stroom een wagentje, geschikt om er brieven en kleine paketten in te bergen, met een tot nog toe ongekende snelheid van de eene plaats naar de andere overtevoeren. De wedrennen in het boscb van Boulogne zijn Maandag door den Keizer en de Keizerin bijgewoond. Koning Ferdinand van Portugalde Prins van Oranje en de Hertog van Bra bant waren ook in de keizerlijke tribune. Brieven van St. Helena zeggen dat Oldhouse, de vroe gere woning van Napoleon I, nog voortdurend druk bezoek van vreemdelingen ontvangt. De meeste officieren en passagiers van de schepenwelke het eiland aandoenwillen met die his torisch beroemd geworden plek kennis maken. Op een enkelen dag had men een 60tal personen van allerlei rang getelddi* in weerwil van den afstand en de moeijelijkheden van het vervoer, te Longwood hunne nameü op het register der be zoekers hadden doen inschreven. Er wordt te Londen weder een nieuwe onderneming aan het publiek aanbevolenwièr doel hierin bestaatom het pho- togeënlicht, dat zoowel uit gewoon gaz als uit dampskrings- lucht kan verkregen wordenmeer algemeen te maken. Het licht levert de volgende voordeelen op: 1°. wanneer men damp kringslucht gebruikt kan het in elk gebouw gemaakt worden kost minder dan gewoon gazgeeft een witter en sterker licht en is gezonder; 2°. het is niet noodig om eenige verandering te maken in de bestaande gazinrigtingende eerste aanleg kost minder dan die van het gaz 3°. het heeft geen nadee- ligen invloed op verw of verguld en is niet ontplofbaar; 4°. wanneer het gebruikt wordt om gewoon gazlicht te versterken, verkrijgt men door een eenvoudige inrigting reeds spoedig een versterking van licht van 150 tot 400 pCt.; 5°. in laatstge noemd geval vermindert het gebruik van gaz meer dan 60 pCt., terwijl de hitte en andere nadeelige gevolgen van het gazbranden in deszelfs verhouding verminderen. Bij een besluit van den Keizer van Brazilië van 17 April jl. is in dé bepalingen én gebruiken betrekkelijk de ac- ten van den burgerlijken standde huwelijksverbindtenissen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2