rv N°. 1005. Woensdag 3 Junij. a°. \m. V Welgemeende raad aan de leden en commis sion der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden. LEIDSCH Deae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. v Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.j 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.j 6 u, 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zoudag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te llu. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7£ uur 's m. tot 9 u, 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de3 Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12l uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijusen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; ran 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9— 2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het zou dwaa9 zijn, nog te twijfelen, of het nieuwe element dat zich onder de bescherming der nieuwe commissiein onze kerken hier ter stede inzonderheid openlijk vertoont - of dit element vereenigbaar zij met het oude. Het bewijsdat de twee elementen onmogelijk te vereenigen zijnstaat allen helaas maar al te duidelijk voor oogen; het is reeds tot eene openlijke worsteling gekomenwaarvan het eind - hoedanige uitspraak ook in het bekende geschil door den rechter gedaan zal wor den en wanneer ook - waarvan het eind eenmaal geen ander zijn kan dan een scheuring der gemeentewaarbij zij zich af zonderen zal van die leden welke de Caansche commissie en godsdienstleer zijn toegedaan. Wat voorspelt ons nu de geschiedenis uit dezen ontstanen toestand van openlijke tweespalt op het gebied van godsdienst, indien men de zaken haren gewonen loop laat nemenen het tijdstip dier scheuring afwacht, dat is het tijdstip, waarop ieder lid der gemeente duidelijk zal ingezien hebben, wat er eigen lijk gaande is en wat de eigenlijke oorzaak is der opgekomene beroering? Een onoverzienbaar veld van ergerlijke tooneelen waarop de hartstogtendoor heerschzucht en eerzucht mede aangeprikkeldonder de leelijkste maskers van onkieschheid laster, nijd enz. zullen optreden en zoowel de commissiën als haren aanhang onder de overige leden der gemeente om strijd in toenemende heftigheid tegen elkander opzettenzooals dit reeds aanvankelijk plaat9 heeft; alles intusschen zeker ten koste van niet het minste goed, door het Evangelie beoogd, ten koste van den ^liefderijken vrede". Een vooruitzigt voorwaar zoodanig, dat de verstandige en onpartijdige met alle rede lijkheid vragen mag, of het buiten de menschelijke magt zij de ellende, welke de godsdienstgeschillen ten allen tijde met zich voerden, onder ona te voorkomenP Wij althans billijken deze vraag en stellen ons die ter beantwoording, om in de beantwoording daarvan onzen ernstigen raad aan de gemeente raedetedeelen. Ons antwoord op de voorgestelde vraag is niet ontkennend. Het middel ter voorkoming ten minste van het ergste kwaad waarmede de godsdienststrijd, die in ons midden is uitgebar sten, onvermijdelijk bedreigt, bestaat naar ons oordeel hierin men wachte de gezegde scheuring en afzondering niet af, maar stelle die in. Dit kan met onderling en gemeen overleg op verschillende wijze gebeuren. Men zou bijv. aan de C....anen ééne kerk kunnen afstaan en voor hen alleen bestemmen. Want het staat vastdie tweederlei elementen kunnen onmogelijk in één tempel te zamen blijven; of het eene, of het andere kan slechts van een en denzelfden kansel gepreêkL en aangehoord worden. Wij kunnen dat kunstig en al kunstiger dooreen vlech ten van die twee tegen elkander inschreeuwende elementen niet langer aanhooren. Zoo zou ten minste vooreerst reeds alle aanstoot en ergernis voor het rustigere deel der gemeente weg genomen zijn. Maar op hoedanige wijze die afzondering ook ingesteld worde, dit is onverschilligindien slechts deze hoofd bedoeling daarbij bereikt wordt. Het Cnismehier ter stede namelijk, moet genoodzaakt worden eene voor de gemeente //bruikbare confessie" of //godsdienstbelijdenis" openbaar te maken. Daartoe nu zou het onwillekeurig genoopt wordenin dien het wilde beginnen met zich eenig bestaan in eene op zich zelve staande gemeente te verzekeren het zou genoopt worden een confessie voor een gemeenteuit alle standen be staande, dat is te zeggen, een voor ieder lid verstaanbare en aanneembare en tevens voor een geheele gemeente bruikbare confessie aantebieden indien het zich eenige mogelijkheid wilde openen, om misschien in 't vervolg de geheele gemeente te winnen. Er is geen andere uitweg er kan geen redelijker en eerlijker eisch gedaan worden dan deze: de nieuwe commissie met hare predikers van het nieuwe element toone hare con fessie in duidelijke woorden. Het kan toch niet betwijfeld

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1