Buitenlandsch Nieuws. in een verborgen lade twee zakken geld, ten bedrage van f 1300, drie zilveren lepels en vorken, een zilveren beugeltas en ander zilver, ook ter waarde van ongeveer f 100. De tim merman bezorgde een en ander buiten voorkennis van den kooper en nieuwen eigenaar bij den executeur des boedels van de overledene vroegere eigenares, en daarover schijnt thans een geschil te bestaan. Door de godgeleerde faculteit aan de Utrechtsclie Hoo- geschool is tot de algemeene Synode der Nederlandsche Her vormde kerk afgevaardigd Prof. J. J. Doedes. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. H. C. Bervoets te Ridderkerk. Uit Curasao wordt ons van 5 Mei het volgende berigt Er is een heele leegte in onze stad, waarde Redacteur, en wel ten gevolge van het, uiet moedwillig, maar verpligte verlaten van vier commissiënelk van vier manbestaande uit een lid van den kolonialen Baad, een district-commissaris, een geneesheer en een klerk of ambtenaar der Willemstad, ten einde in de buitendistricten als voorbereidende maatregel van de emancipatie, de slaven te gaan verifiëren, bijzonder om te onderzoeken1°. of zij er werkelijk zijn die te voren zijn opgegeven; 2°. om te zien, of er ook onder zijn, die door de lepra of hare beginselen zijn aangetast, want voor deze wordt geen vergoeding gegeven. De commissiën (bovendien is er nog een voor het stadsdistrict, dus vijf in het geheel) heb ben hare werkzaamheden gisteren den 4den moeten beginnen en moeten er den llden mede gereed zijn. Bovendien gaan nog de officieren van gezondheid van het hier liggend gar nizoen naar de eilanden Aruba, Bonaire, St. Eustatius en St. Martin, zoodat in die dagen hunner afwezigheid, de chi rurgijn-majoor geheel alleen de dienst zal moeten waarnemen daar ook de officier van gez. 3de kl., Moorreesmet zijn echt genoot, Donderdag per Rafaël naar Holland vertrekt, om er examen te doen voor hooger rang. Met de Rafaël vertrekt ook een zestal onderofficiers, vrij willigers om vooreerst te Kampen te worden gedetacheerd en zjch daar verder voor het officiers-examen te bekwamen. Deze jongelui, alle zoons van fatsoenlijke ingezetenen, zijn hier vóór twee jaar als vrijwilligers, zooveel als cadets, in dienst getredenom te worden opgeleid tot officieren voor de land- magt in W.-Indie. Ze hebben daartoe de graden moeten door- loopen om tot onderofficier te kunnen bevorderd worden en hebben het onderwijs in de voor hen noodige theoretische kundigheden genotenzoowel bij een der officierendie daar voor van het gouvernement toelage kreeg, als bij den ver dienstelijken gouvernementsschoolonderwijzer J. P. Fuhring, dien zij zeiven moesten betalen. Nu zijn die eerste 2 jaren van voorbereidende theorethische en praktische studiën afge- loopen en ze vertrekken nu op gouvernementskosten naar het Moederland, in hope hunne bestemming aldaar te zullen be reiken. Er zijn verleden jaar wederom nieuwe volontairs aan genomen die denzelfden weg zullen moeten volgen. De ma joor H. Boer is op zijn verzoek gepensioneerd en wacht slechts zijn opvolger af, den heer van Muhlen, laatst kapitein op Surinameom ook naar het Moederland terugtekeeren. Men zegt, dat de kapitein C. M. Nuboer, die thans binnenlands verlof voor 3 maanden gekregen beeftook zijn pensioen zal aanvragen. Ook verwacht men hier nog meer militairen, daar door de emancipatie het getal marechausées sterk moet ver meerderd worden, men zegt tot 70 man. De met de Rafaël aangekomen manschappen, om hier te dienen, zijn allen wel overgekomen; een, die spoedig door cholorine werd aangetast en naar bet hospitaal overgevoerdis weder hersteld. Van zieken hoort men niet, maar de quarantaine der schepen, die van door pokken of andere ziekten besmette of verdachte plaatsen komen, wordt thans streng gehandhaafd. Jammer maar, dat er geen quarantaine-hospitaal is, waar de zieken, die op de schepen voorkomen, verpleegd kunnen worden. Dezer dagen stierf op een der schepen de kapiteinhier woon achtig een weduwe met 5 kinderen in behoeftige omstandig heden achter latende. Zooals ik verneem, is de Cornelis Dirks, commandant de Ruijter van Steveninck, op Suriname aangekomen, zou in den loop dezer maand hier heen stevenen, om de Vesuvius, com mandant Schotbergh, aftelossen, welke dan naar het Moeder land vertrekt, terwijl de Cornelis Dirks bier met de schoener Atalante in station blijft. Van de komst van Suriname van de Zoutman hooren we nog niets. Hetgeen in deze streken anders zelden gebeurt, heeft op het eiland Bonaire echter den Isten Mei plaats gehadname lijk: dat een behuizing, bewoond door de gezusters van Raders op den middag is in brand geraakt en ten gevolge van den hevigen winddie al eenige weken waaitgeheel in den asch is gelegd. Wel zijn er geen ongelukken bij gebeurdmaar die beide dames hebben er toch veel bij verlorenzoowel door diefstalals door het beschadigen van meubelen en goederen. Onderscheiden huizen op Bonaire zijn nog zeer ligt gebouwd en met stroo of maïsstokken gedekt, zoodat het geen wonder is dat als eens de vlam de bovenhand; heeft gekregen de wo ning binnen kort vernield is. Van verzekering tegen brand weet men in deze streken niet. Niet één gebouw of huis is verzekerd, en toch verleenen Weeskamer, Kerkgenootschappen Spaarbank en particulieren hypotheek er op. Brandt nu een woning af, of stort zij ineen, dan is er geen schadevergoe ding hoegenaamd te bekomen. Doch, zooals ik zeide, van brand hoort men hier bijna nooit en vreest er ook uiet voor integendeel men gaat zeer onvoorzigtig en ruw met vuur en brandbare stoffen te werk. - Maar de ondervinding zou ook wel eens hier droevige lessen kunnen geven. In de Venezuelaansche zaken schijnt er een verbetering op til te wezen. Na langen tijd over en weer gevechten geleverd te hebben van een paar honderd man tegen een paar honderd manopene plaatsen te hebben ingenomen en ontruimdte hebben geroofd en geplunderdzijn eindelijk de president van de Gouvernementspartij Paez en het hoofd van de Federalisten Falcou het eens geworden om wapenstilstand te houdeneen congres bijeen te roepen van afgevaardigden der onderscheiden provinciën en door deze een algemeenen president te doen ver kiezen. Beide partijen zouden zich daaraan onderwerpen. Dat is echter de vraagwant onder de twee hoofdpartijen heerscht de grootste verdeeldheid. Evenwel mag men hopen dat beiden het harrewarren en vechten moede, vrede, duurzamen vrede zullen maken en dan rechtgerechtigheid en wetten handhaven want dat is in lange jaren niet gedaan. Elk die aan het hoofd was zocht met. zijn partij maar te kapen wat te kapen was om binnen kort rijk te worden. De handeldie er meest door vreemdelingen, vooral Duitschers en Joden, gedreven wordt, heeft in den laatsten tijd veel verloren. Vooral de handelaren op Maracaïbo, de hoofdstad van de provincie van dien naam een open stad met 35,000 inwonersheerlijk schoon aan een baai die daar wel aan een meer gelijktgelegen. Voor duizenden aan goederen liggen van die kooplieden hier, omdat, dewijl de inwoners van Maracaïbo zich onzijdig hadden verklaard het Gouvernement de haven had geblokkeerd. Nu is de ge meenschap wel weder hersteld, maar de goederen blijven nog altijd hier liggen, 't Is te hopen dat zij spoedig zullen kunnen overgevoerd worden. Men meldt uit Samarang, dat op Kaligawe een ijsfabriek in volle werking is, waarin door middel van stoom ijs wordt verkregen, dat wel niet zoo doorschijnend is als 't geen uit Amerika wordt aangevoerd, maar overigens even goed en voor 10 cents het pond wordt verkocht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Zatur- dag des namiddags te 5 uur 66", des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 52°. Zondag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62", 's namiddags te 4 uur 61°, te 5 uur 59°, te 8 uur 52°, te 10 uur 49°. Maandag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 55°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 62°. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat hoewel de ziekte des Konings geen dadelijk gevaar vertoont, zij toch zoo zorgwek kend is, dat zijn dochter, de Koningin der Nederlanden, schier niet van zijn ziekbed zich verwijdert. Uit Frankfort wordt medegedeeld, dat bij de op den tweeden Pinksterdag aldaar gehouden bijeenkomst van het National Verein onder de redenaars, die met den meesten bij val aangehoord werden bijzonder vermeld moet worden een kartonwerker te Offenbach, die als een warm voorstander van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2