N°. 1004. Dingsdag "2 Junij. A0. ¥803. Binnenlandse!] Nieuws. LEIDSCH DAGBLA t.-'" Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; I u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezouderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (öeerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 in., 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 10 ra. Qost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7j- uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag t3 L l uur. Commissie vau FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervanger bij de arr.-rechtbank te Utrecht Mr. J. van Walréadv. aldaar en tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Gorinchem Mr. W. Wijnaendtsburgemeester dier gemeente in plaats van den heer W. A. Viruly Verbruggeop verzoek eervol ontslagen. De generaal-majo or J. H. König, voormalig kolonel kommandant van het koloniaal werf-depöt te Harderwijk is door den Koning van Pruissen benoemd tot ridder der kroon orde 2de klasse. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland zyn o. a. als kandidaten voor het notarisambt toe gelaten de heeren W. F. J. FischerJ. van Leeuwen Az. en J. A. van der Stok van LeidenJ. P. C. Jeekel van Alphen en Mr. J. Fortuyn Drooglever van Gouda. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag den 3den Junij e. k. niet plaats hebben. In de aanstaande algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal ook de zaak der schoolpligtig- heid worden behandeld waaromtrent een zeer uitgebreid rap port door de daarvoor benoemde commissie is uitgebragt. De commissie heeft bij hare algemeene beschouwing met de groot ste eenstemmigheid op den voorgrond geplaatstdat het een treurige, doch onbetwistbare waarheid is, dat duizenden kin deren in ons Vaderland uit verschillende oorzaken in het ge heel geen onderwijs genieten en dat het even weinig te be twijfelen valt, dat er een niet minder groot aantal kinderen gevonden wordt, die door een te kortstondig of te afgebroken schoolbezoek weinig of geen vrucht van het onderwijs kunnen trekken. Zij vindt dit een kwaad, zóó groot, zóó gevaarlijk en zóó schadelijk voor het wezenlijk en bestendig geluk van den geheelen Staat, van elke gemeente, van elk gezin en van ieder individu in het bijzonder, dat, naar hare meeningieder weldenkende den hoogsten prijs moet stellen op een ernstig onderzoek naar de wijze, waarop dat gebrek gestuit en uitge roeid kan worden. Zij spreekt ten krachtigste als haar gevoe len uit, dat het een vlek is voor ons volk, dat nog niet alle kinderen in Nederland in den zegen deelen van het eerste en noodwendigste onderwijs en acht het een dringende noodzake lijkheid, dat er van alle zijden gestreefd worde, om die smet uittewisschen. Zij heeft zich daarop de vier volgende vragen ter beant woording gesteld 1°. Heeft de Staat het recht de schooipligtigheid bij wette lijke regeling intevoeren 2°. Zoo ja, zou het wenschelijk zijn, dat het geschiedde? 3°. Zou een wet op de schooipligtigheid hier uitvoerbaar wezen 4°. Mag het tijdig geacht worden, om bij de Hooge Re gering op de invoering der schooipligtigheid aan te dringen, deswege van de' Maatschappij met een adres aanvrage te doen De meerderheid der commissie verklaart dat aan de Rege ring het recht toekomt, om de schooipligtigheid intevoeren. Zij acht het wenschelijk dat die ingevoerd wordt. Zij beschouwt de uitvoerbaarheid der wet geheel afhankelijk van de wet zelve, zoodat de zorg daarvoor geheel aan de wet gevende magt moet worden overgelaten. Over de vraagof de maatschappij een adres tot de Hooge Regering zal rigtenwaarbij de weuschen tot invoering der schooipligtigheid in ons land uitgedrukt wordt kwam de com missie tot geen eenstemmig besluitdaar drie leden vóór en een gelijk getal zich er tegen verklaarden. Vrijdag avond omstreeks 11 uur ontstond te Amsterdam brand bij een mandenmaker, wonende op den hoek van den O. Z. Voorburgwal en Pijlsteeg, welke zoo hevig was, dat het huis binnen een half uur reeds een prooi der vlammen was. De bewoner is onder vermoeden van brandstichting in hechtenis genomen. Vrijdag avond omstreeks half zeven uur ontstond te Zeist brand in den hooiberg van een stalhouder, waardoor een steenen en een houten loods, waar tusschen de hooiberg stond zijn afgebrand. Een tiental rijtuigen waren dadelijk geborgen. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Oudshoorn werd ruim zes weken geleden op een boel huis een kabinet verkocht, waaraan de kooper dezer dagen iets wilde veranderen en dit een timmerman opdroeg. Deze vond

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1